Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малтийската журналистка Дафне Галиция е имала 48 дела преди убийството, разказа синът й в София

1 коментар
През април 2023 г. се наложи Матю Каруана Галиция (вдясно) да защитава статия от 2017 г. на убитата си майка - известната малтийска журналистка Дафне Каруана Галиция (вляво). Снимка: The Times of Malta

Срещу най-известната малтийска журналистка Дафне Галиция са били заведени общо 48 дела – 43 граждански и 5 наказателни, преди да бъде убита с взрив на бомба под автомобила ѝ на 16 октомври 2017 г. Това разказа на дебат в София най-големият от тримата синове на журналистката - Матю Каруана Галиция. Той пристигна у нас, за да участва в международната кръгла маса "Законът на Дафне: По-добра защита на журналистите от съдебен тормоз", организирана от Асоциацията на европейските журналисти – България. В събитието участва и Чарли Холт, правен съветник в "Грийнпийс Интернешънъл" и член на управителния съвет на "Коалицията срещу слап делата в Европа" (CASE).

По думите на Матю Галиция семейството се е наложило да брои делата срещу журналистката след смъртта ѝ, защото е наследило всички тях, както предвижда малтийското законодателство, и е трябвало да се защитава. Друг куриоз е, че 19 от делата са заведени по един и същ казус, за да се затрудни и натовари максимално защитата.

Дафне Каруана Галиция е сред най-известните европейски журналисти, които загубиха живота си в битката срещу мафията и политическата корупция в ЕС в последните години. Около половин година след това бе убит и младият словашки разследващ журналист Ян Куцяк, както и годеницата му Мартина Кушнирова.

Дафне е първата жена колумнист в Малта и първата, публикувала статии от свое име във време, когато редакциите в Малта са били изцяло доминирани от мъже, а журналистите във вестниците са се подписвали с псевдоними.

Дафне Галиция работи като репортер, редактор, колумнист и блогър в Малта повече от 30 години. Именно в блога ѝ са публикувани някои от най-силните ѝ разследвания на политическата корупция в Малта, разтърсили малтийското общество. "Липсата на доказателства не е доказателство за липса (на нередности, б. р.)", водещ принцип в археологията, беше максимата, която тя прилагаше в своята журналистика, пише семейството на смелата жена.

Блогът на журналистката привлича многобройни читатели – по около 400 000 читатели дневно (почти колкото цялото население на островната държава), достигащи понякога до 1 милион.

През всичките си години работа Дафне е получавала заплахи и е била обект на различни форми на тормоз заради журналистиката си. Къщата ѝ е опожарявана два пъти, три от семейните ѝ кучета са убити. На едното е прерязано гърлото и е било оставено на прага на дома ѝ, другото е отровено, а третото е застреляно.

"Знаехме, че майка ни е заплашвана, но не вярвахме, че ще се стигне до убийство", разказа в "Дома на Европа" в София Матю Галиция. По думите му към днешна дата 3 от наследените от майка му дела шамари още не са приключили. След дългите процеси и съдебни разследвания на убийството на Дафне Галиция става ясно, че за трагедията са виновни малтийските власти, които не са осигурили механизми за разследване на корупцията в страната и се е наложило журналистката да върши работата на разследващите органи на свой собствен риск.

"Десетките дела за клевета и замразяване на активи, заведени почти изключително от членове на парламента, от правителството и опозицията, бяха използвани като средство за сплашване. И все пак Дафне устоя и посвети живота си на работата си, не оставяйки у хората, които искаха тя да спре, никаква друга възможност, освен да я убият", казва семейството ѝ.

Последния си пост Дафне Галиция публикува в 2.35 ч. следобед на 16 октомври 2017 г., часове преди колата ѝ да бъде взривена.

Семейството на Дафне Галиция продължава делото ѝ, като създава едноименната фондация, който подкрепя разследващата журналистика в Европа и по света. То успява да убеди европейските институции да инициират общо законодателство в защита журналистите и активистите срещу т. нар. дела шамари (SLAPP).

В края на февруари Европейският парламент окончателно одобри "законът на Дафне", който ще дава възможност за ранно прекратяване на делата шамари, които практически представляват злоупотреба с право.

В България е създадена работна група към правосъдното министерство, която ще въведе новата анти-слап директива в българското законодателство. Политическата криза обаче пречи на финализирането и приемането на бъдещия български анти-слап закон.

Приживе Дафне Галиция никога не е кандидатствала или не се е номинирала за награди, докато след смъртта ѝ Европейският парламент учреди една от най-престижните журналистически награди в нейна памет.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #1

    Също като нашите журналя кудкудякащи пред Мутрата и Свинята и статуквото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.