Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Марихуаната е най-масовият наркотик в България

0 коментара

Всеки четвърти ученик е пробвал марихуана, а всеки десети е пушил през последния месец. Това сочат данните от социологическо проучване, проведено сред 1398 ученици от 9-ти до 12-ти клас в 20 софийски училища. Инициатори на изследването са Националният център по наркомании и Столичният профилактично-лечебен център по проблемите на наркоманиите.

Канабисът е най-употребяваният наркотик в България. Броят на зависимите от него е между 80 хил. и 100 хил. души, сочат данните на Националния център по наркомании. В основата на експертната оценка са резултати от различни изследвания и продължителните наблюдения на специалистите. Учениците от горния курс употребяват най-масово канабиса, сочат данните от изследването. 24 на сто от анкетираните посочват, че са пушили марихуана през живота си, почти 14 % -през последната година, а 10 на сто - през последния месец.

Все по-голям е бумът сред младите на новите вещества - метадон, амфетамини, екстази и ЛСД. 27 на сто от всички анкетирани ученици са пробвали поне веднъж в живота си дрога, а 11 на сто са употребили наркотик през последния месец. Месечната употреба хероин и кокаин остава в рамките на 0,5-1,5 на сто. Приблизителният годишен брой за 2000 г. на злоупотребяващите с хероин в страната е между 47 и 57 хил. души. Между 5 хил. и 10 хил. души употребяват кокаин, а амфетамини - около 15 хил. българи.

На днешното си редовно заседание Националният съвет по наркотичните вещества към Министерския съвет спря приемането на Национален годишен доклад на България до Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании, съобщи секретарят на съвета Владко Глигоров. Причината била в разминаване на информацията между институциите и повишени разходи, отпускани за рехабилитация на наркоманите.

България предоставя годишен доклад на Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании от 1998 г. Крайният срок за предаването тази година вече е изтекъл.

По време на заседанието, на което присъства и здравният министър Божидар Финков, е обсъден проблема с финансирането на програма за лечение и превенция на наркомани. По тази програма трябва да бъдат отпуснати 10 млн. лв. за пет години за изграждането на рехабилитационни групи или комуни, но досега са преведени едва 200 хил. лв., посочи Глигоров. По думите му така се обрича борба с дрогата и дори няма предложения за решаването на проблемите. Липсва политическа воля за това, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.