Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Марияна Николова – дялан камък в администрацията в различни политически конфигурации

5 коментара
Сн.: БГНЕС

Новият вицепремиер Марияна Николова досега не е била в полезрението на медиите, тъй като не е била политик. Заемала е различни длъжности в държавната администрация, в различни ведомства и при различни политически конфигурации. Самата тя каза, че никога не е членувала в партия, че е избрана за началник на кабинета на Валери Симеонов след конкурс и макар досега да е изпълнявала предимно административни задачи, ще се справи с новите политически отговорности, съпътстващи вицепремиерския пост.

Формално тя вече е член на кабинета от квотата на "Обединени патриоти", чийто съпредседател Валери Симеонов подаде оставка като вицепремиер заради бурните обществени реакции към думите му, че майките на децата с увреждания са "кресливи жени" с "уж болни" деца.

Помолена да коментира тази реплика на Симеонов, Николова каза пред репортери: "По отношение на изказвания на политици в момента не мога да правя изявление. На първо място аз съм майка и към конкретно дете не бих отправила каквито и да било изказвания. Моят изказ не е такъв".

Тя допълни, че ако майки искат среща с нея, тя е готова да отиде при тях или да ги приеме в Министерския съвет: "Аз с моето поведение и с моите действия не съм направила към момента нещо, с което аз да съм формулирала някакво конкретно отношение към майки или пък към деца".

Николова обяви, че ще продължи започнатото от предшественика си по изпълнение на управленската програма, а за свой приоритет обяви повишаване на доходите хората. Николова допусна, че е възможно ресорите, за които отговаря, да бъдат променени: "Прерогатив на министър-председателя е да прецени съответния ресор на отговорност на новия вицепремиер. Ако той бъде запазен, моят приоритет ще бъде икономиката, демографската политика, не е без значение и здравеопазването".

Служители от държавната администрация, с които Николова е работила, я описват като консенсусна фигура. Отзивите за нея не са еднозначни. Онези, които подхвърлят, че е вършила "услуги" на представители на различни политически сили и бизнесмени, отказват да застанат с името си зад тези твърдения.

Марияна Николова беше номинирана за вицепремиер лично от лидера на Националния фронт за спасение на България (НФСБ) Валери Симеонов, с когото е работила през последната година и половина като началник на вицепремиерския му кабинет. Това означава, че е в крак с всички теми от ресорите му и няма да има нужда от време за навлизане в тях. Проблемът обаче е, че част от тези теми са твърде спорни и политизрани – като казуса с втория лифт над Банско или мерките срещу шума в заведенията. Валери Симеонов се бе захванал сърцато с тях и си отстояваше твърдоглаво позициите, а освен това имаше свои лични инициативи, силно рискови от политическа гледна точка, като успешно спечеленото дело срещу братя Домусчиеви за Български морски флот.

Марияна Николова едва ли би се ангажирала с по-самостоятелни политики, още по-малко пък импровизации, които могат да си позволят хората, които имат политически гръб. Най-вероятно тя ще се придържа към инструкциите на премиера Бойко Борисов и ще гледа да не го дразни. Самият той отказа да я припознае за своя номинация и не намери за нужно дори да присъства в пленарната зала, докато депутатите гласува оставката на Симеонов и избора на Николова. От залата отсъстваше и Валери Симеонов.

Интересни ще са отношенията с политическите ѝ "началници" от "Обединени патриоти", като се има предвид, че Волен Сидеров и депутатите му бойкотираха избора ѝ, макар че формално кандидатурата ѝ бе от името на цялата парламентарна група.

Марияна Николова (43 г.) е от Ботевград. Започва кариерата си в публичната сфера в Министерството на държавната администрация и административната реформа по времето на тройната коалиция (2005 - 2009 г.). Министър е Николай Василев, който събира екип от млади специалисти, завършили добри университети и владеещи чужди езици.

Представяйки кандидатурата ѝ пред депутатите, вицепремиерът и съпредседател на "Обединени патриоти" Красимир Каракачанов отбеляза, че Николова е завършила гимназията с преподаване на чужди езици "Алеко Константинов" в Правец и публична администрация и административни практики в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Магистър е по право на Европейския съюз и стопанско управление. Има обучения и специализации в различни страни от ЕС - в Европейския институт по публична администрация на Холандия, във финландския институт за публичен мeниджмънт HAUS , в Европейската академия за данъци, икономика и право (Германия), а също така и във Франция, Австрия и Великобритания.

През 2009 г. на власт идва първото правителство на Бойко Борисов, което разформирова Министерството на държавната администрация. Тогава Марияна Николова става директор на дирекция "Правно нормативни дейности" в Министерството на земеделието, оглавявано от Мирослав Найденов, на когото бяха повдигнати обвинения за корупция, веднага след напускането на поста.

Найденов е възложил на Николова да реши сложния казус с т.нар. заменки, заради който ЕК заведе наказателна процедура срещу България. В началото на 2013 г. документите са предадени на прокуратурата. От тогава повече нищо не се е чуло по случая.

Мирослав Найденов възлага и още една отговорна задача на Марияна Николова – потушаването на скандала, добил публичност като "Дюнигейт". Става въпрос за застрояването на дюните в Несебър в навечерието на 2013 г. Скандалът беше голям, защото строителството на жилищните сгради започна на Коледа без екооценка, а земята се оказа собственост на съдружници с кумец на тогавашния вътрешен министър и настоящ председател на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Дюните се оказаха купени изключително изгодно от държавата.

Марияна Николова е определена за председател на междуведомствената комисия, която проверява случая. На пресконференция в началото на януари 2013 г. тя казва, че според документацията теренът не е дюни, въпреки че се вижда пясъка. Този казус също е изпратен в прокуратурата и днес е почти забравен.

Следва кабинетът на БСП и ДПС с премиер Пламен Орешарски. За министър на земеделието е назначен Димитър Греков от квотата на ДПС. Николова остава шеф на същата дирекция. В това си качество участва в атаката срещу тогавашния шеф на фонд "Земеделие" Мирослав Николов и заместничката му Виолета Александрова, които бяха от квотата на БСП и добиха публичност като "семейството".

Поводът за скандала бяха т.нар. проекти на трупчета по Програмата за селските райони. Те са подредени на дивана в кабинета на Николов, както се видя от снимките, които направиха допуснати до мястото медии. Докато се вихри скандалът, Марияна Николова става член на Управителния съвет на фонд "Земеделие".

В земеделското министерство и във фонд "Земеделие" Николова отговаря за директните плащания, където са най-големите пари - няколко милиарда. 80 на сто от тях отиват при едрите собственици на земя, които са около 10% от всички получатели на субсидията.

Тя е в управата на фонда, докато се одобряват редица проекти на община Правец с еврофинасиране. Сред тях е и велоалеята свързваща хотелският комплекс край Правец на Валентин Златев с града на Тодор Живков.

"Няма никаква връзка между Николова и Валентин Златев, не търсете под вола теле", коментира Валери Симеонов и гарантира, че я е проверил преди да я назначи за началник на кабинета си. Припомни и за битката, която той водеше срещу промените в Закона за горивата, които облагодетелстват "Лукойл". Лидерът на НФСБ го нарече законът "отвратително" лобистки.

Следващият пост на Николова е в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Служители на ведомството разказаха пред Mediapool, че това става при втория кабинет на Бойко Борисов, когато покойният вече шеф на агенция "Митници" Ваньо Танов водеше битка с "Лукойл" заради неизпълнени изисквания за поставяне на измервателни уреди. След спорове и заплаха за отнемане на лиценза, в крайна сметка "Лукойл" монтираха уредите, чиято изправност се следи от ДАМТН.

Марияна Николова е била адвокат към Софийската адвокатска колегия и юрисконсулт в "Топлофикация София", каза Каракачанов без да съобщи по кое време.

Била е и ръководител на отдел "Договорно-правен и правна защита" в Националната електрическа компания (НЕК).

От май 2017 г. Марияна Николова е началник на кабинета на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика Валери Симеонов. Преподавател е в Института по публична администрация към Министерския съвет.

Резерви към новия вицепремиер изказа лидерът на "Воля" Веселин Марешки. Част от биографията на Марияна Николова малко ни притесни - това, че е била част от "Топлофикация-София", заяви той. "Знаем, че Топлофикация не се развива добре и винаги е воденичен камък за всяко едно управление", допълни Марешки.

Кандидатурата на Марияна Николова беше подкрепена от 116 депутати от ГЕРБ, НФСБ, ВМРО, "Воля" и двамата независими Ангел Исаев, избран с листата на ДПС, и Спас Панчев, влязъл с листата на БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен
    #5

    Използвам този избор, без да познавам госпожата, да изразя по-различно мнение. Мисля, че е крайно време държавната администрация и министерства да се водят от професионалисти-администратори, избирани с конкурс. А не от посредствени, неграмотни и често пародийни фигури, които за да скрият и компенсират своята посредственост и некадърност, стават т.нар. "политици", след което с "партийни" решения се възцаряват на върха и в действителност стават препятствия и спирачки за ефективно развитие.

  2. boriana
    #4

    Бавното но сигурно пълзене към върха на послушната посредственост.

  3. Дядо ми Петър
    #3

    - Абе, моме проста, кой ти даде поста? - Даде ми го Вожда, който ме о----жда. Радой Ралин

  4. Авакум Захов
    #2

    Назначават послушни, няма как да очакваме от тях работа като за умни.

  5. Чинчила
    #1

    Консенсусна фигура! Това обяснява всичко. Слушка и изпълнява. Цялата ни администрация се напълни с консенсусни калинки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.