Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мащабните смени по върховете на държавата ще заздравят или счупят сглобката

11 коментара
Кирил Петков, Христо Иванов, Бойко Борисов. Снимка: БГНЕС

Изборът на двамата конституционни съдии от парламентарната квота е първият тест за ситуацията в управляващото мнозинство, което предстои да се заеме с най-отговорната задача досега – подмяната на ръководствата и членовете в регулаторните органи и държавните структури. Става въпрос за общо 19 регулатора и ведомства, повечето от които с отдавна изтекли мандати, а 4 с предсрочно прекратен мандат.

В четвъртък, първия работен ден на парламента тази година, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов потвърди новината, че е решил да изпрати в Конституционния съд дясната си ръка в партията Десислава Атанасова. Подкрепата за нея бе договорена предварително в управляващата сглобка (ГЕРБ, ПП-ДБ плюс ДПС), въпреки скромния ѝ юридически стаж като юрисконсулт в Русе.

Съвсем друг тип кандидатура предложи коалицията "Продължаваме промяната -Демократична България" (ПП-ДБ) - на Борислав Белазелков, дългогодишен върховен съдия с безспорна експертиза и авторитет в юридическите среди.

В началото на декември лидерите на ГЕРБ и ПП-ДБ заявиха, че искат да започнат на чисто и затова ще напишат механизъм за назначения в регулаторите. Това се случи на шестия месец от управлението, което по безпрецедентен начин принуди ръководителите на здравната каса да подадат оставки.

Източници на Mediapool от партиите в т.нар. сглобка потвърдиха, че такъв механизъм до момента не е подготвен. Но дори и да го напишат, няма никакви гаранции, че моделът на кадрово "окомплектоване", който се разигра днес с конституционните съдии, а преди това с БНБ, няма да се приложи и при останалите назначения.

Много е вероятно те да бъдат обвързани и с кадровите промени в Министерския съвет.

Разговорите между трите формации от конституционното мнозинство ще продължат и утре, като в тях участие ще вземат премиерът Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел, за да направят оценка за дейността на всеки отделен министър и да се произнесат дали има нужда от смяна на министри, информира в четвъртък Бойко Борисов.

Той се обяви срещу "резки движения" и промяна в предварителното споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ, въз основа на което бе създаден кабинетът.

Интригата около Асен Василев

"Двете основни фигури в изпълнителната власт са Денков и Габриел. За вицепремиери нови считам, че не трябва да се говори. За каквото и да били резки движения не трябва да се говори, защото всичко е крехко, внимателно трябва да се направи анализът и само там, където имаме абсолютно единомислие, да се правят някакви промени", коментира Борисов.

Споразумението предвижда през девет месеца Денков и Габриел да се ротират на поста премиер и вицепремиер.

В последните дни обаче политици от ГЕРБ – СДС като Росен Желязков и Румен Христов заговориха, че финансовият министър Асен Василев ще бъде вицепремиер в правителството след ротацията. Тази "номинация" изглеждаше доста странна, като се има предвид невероятната съпротива, която ГЕРБ оказа миналата година срещу избора на Асен Василев за финансов министър.

От ПП-ДБ си замълчаха за вицепремирите, а в сряда вечерта Борисов подреди нещата като каза, че ще има един вицепремиер, както е записано в споразумението – Николай Денков.

Пълен мандат

Лидерът на ГЕРБ каза още, че е съгласен с позицията на Кирил Петков, че това правителство може да изкара пълен мандат и ротациите между Габриел и Денков да продължат. 

За пълен мандат на правителството говори и Делян Пеевски.

"Има всички шансове това управление да изкара цял мандат. Нека да мине ротацията, защото това е много важен момент и по-нататък ще видим", каза санкционираният по "Магнитски" политик и коментира, че все още се говори само за един вицепремиер в новия кабинет.

Той призова медиите да не се обсъжда възможността ДПС да влиза в управлението.

"Ние не искаме да участваме в управлението нито на ниво министри, нито на ниво заместник-министри", декларира Делян Пеевски.

Преди месец Бойко Борисов каза, че ДПС ще има една трета тежест в регулаторните и контролните органи. От ПП-ДБ потвърждават с половин уста, че ДПС ще има "квота".

По неофициална информация по време на лидерската среща в четвъртък сутринта Делян Пеевски е помолил обсъждането на кандидатите за регулаторните органи да бъде отложено за след 24 февруари. За дата е насрочена националната конференция на ДПС, на която Пеевски е номиниран за съпредседател на партията заедно с Джевдет Чакъров.

Според източници от ПП-ДБ е възможно да настъпят остри колизии, ако ГЕРБ и ДПС държат да наложат компрометирани кадри в регулаторите. Допускат, че е възможно да се стигне до разрив, който да събори правителството преди ротацията.

Но едно успешно договаряне на тези назначения най-вероятно ще скрепи здраво сглобката на управлението и нищо няма да ѝ попречи да изкара пълен мандат.

Кои регулаторни и контролни органи ще попълва парламентът

Председателят на парламента Росен Желязков представи пред депутатите списък с регулаторите, чиито мандат е изтекъл и следва да има избор на нови членове:

  1. Комисия за разкриване на документи за обявяване на принадлежност на български граждани към държавна сигурност и разузнавателните служби на българската народна армия - 9 членове, включително председател, заместник-председател и секретар.
  2. Комисия за защита на личните данни - председател и четирима членове
  3. Инспекторат към ВСС - 1 главен инспектор и 10 инспектори
  4. Надзорен съвет на Агенция за контрол на публичните предприятия - двама членове
  5. Управител на Националния осигурителен институт
  6. Конституционен съд - двама съдии
  7. Фискален съвет - петима членове, включително председател
  8. Сметната палата - двама заместник -председатели и двама членове
  9. Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори - председател и четирима членове
  10. Комисия за защита от дискриминацията - петима членове, включително председател и заместник-председател
  11. Комисията за финансов надзор - председател и двама заместник-председатели
  12. Комисията за енергийно и водно регулиране - председател и двама членове
  13. Комисия за защита на конкуренцията - седем членове, в това число председател, заместник-председател
  14. Национално бюро за контрол на специалните разузнавателни средства - петима членове, включително председател и заместник-председател
  15. Висш съдебен съвет - петима членове
  16. Висш прокурорски съвет - шестима членове

Народното събрание трябва да проведе избори и при случаи, в които мандатът е предсрочно прекратен на:

  1. Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество - четирима членове, включително заместник-председател.

Има и неконституирани органи и Народното събрание трябва да проведе избори за:

  1. Комисия за противодействие на корупцията - трима членове.
  2. Национален съвет за българите, живеещи извън България - председател и шестима членове.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #11

    Банката подготвени кадри на ГОСПОД от ГЕРБ: Цецка - президент; Пут..та от Кърджали - председател на НС; Десито от Дулово - конституционен съдия.. Имаш ли още мисирки другарю генерал-доктор? Ако не е жалко, е много смешно..

  2. Георги Съдиев
    #10

    Това КУЧЕ на снимката на собственика ФАШИСТ ли е или е самият фашист. И тоз бърка демокрацията с фашизма. Тоталитаризъм и фашизъм е когато не се спазва един от основните принципи на демокрацията РАЗДЕЛЯНЕТО НА ВЛАСТИТЕ и обособяването им като независими. Как Десито без ЕДИН ден съдийски стаж ще е по волята на ГОСПОД МУТРА, конституционен съдия. ББ се аргументира - те от БСП така правиха. Абе другарю генерал-доктор - нали се фукате, че Вие сте други, Вие сте демократи. Вие сте това което Джилас навремето каза "Ако има нещо по-отвратително от комунизма, това са АНТИКОМУНИСТИТЕ..

  3. Благовест Цветанов
    #9

    "Борисов е най-добрият сводник в бардака на властта" - думи на Христо Иванов, 8 май 2021 г.

  4. Мазен Кумунис
    #8

    Добро утро, Бойко! И успешен ден! И да не пропуснеш и тази сутрин да начукаш канчето на КОАЛИЦИОННИЯ СИ ПАРТНЬОР Просто Киро, че му е много куха кратуната! ;)

  5. ефрейтора
    #7

    Ще се лаят , може и да се хапят , ама нема да си пуснат кръв . Сдушили са се...

  6. марко василев
    #6

    Не трябваше ли март месец да се сменят!

  7. kr2132
    #5
    Отговор на коментар #4

    ДС ППДБ са м ангали,а Боко е страхливец :/

  8. кривак
    #4
    Отговор на коментар #3

    Най големия враг на държавата е шайката ГЕРБ.

  9. Рим
    #3

    Каквито и смени да се правят, трябва да се знае: най-големият враг на България, това са местните пропутински комунисти и фашисти! Няма никаква разлика между тях. И в двата случая става дума за отрепки! И двата вида отрепки произлизат от бкп и ДС! ППДБ и Герб-СДС трябва да се споразумеят. Да си поделят пропорционално постовете! Но в никакъв случай не трябва да допускат проруски елементи в държавната администрация! Вече сме ги подхванали. Трябва напълно да ги неутрализираме (в политически смисъл разбира се...) Безпощадно!

  10. Мазен Кумунис
    #2

    Бойко, разглобявай сглобката! Тия шарлатани не са стока! Избори! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.