Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За Христо Иванов регулаторите и Шенген са аргументи за бързане с промените в Конституцията

0 коментара
Христо Иванов, сн: БГНЕС

Според съпредседателя на "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ) Христо Иванов има два аргумента да не се бави окончателното приемане на промените в конституцията. Единият е този въпрос да не се използва при предстоящите в началото на следващата година разговори за регулаторите, а другият – да не се употреби като допълнителен аргумент срещу приемането на България в Шенгенската зона.

"Ако допуснем темата с конституционните промени да се припокрие с разговора за регулаторите, рискът някой да реши през конституционните промени да си подобри преговорните позиции за други теми е много голям. Заради цялата нестабилност на конструкцията има политически аргументи, които не са особено привлекателни, но са практически важни. Има политически аргументи да не се бавим отвъд Нова година", каза той в подкаста на Асен Генов "Контракоментар".

Христо Иванов добави и притесненията да не "влошим позицията за Шенген, ако не успеем да демонстрираме, че можем да завършим тази реформа навреме":

"Имаме правителства от страни членки, които са в сложна вътрешнополитическа ситуация и всеки аргумент, който могат да ползват, за да отложат решението, биха го използвали. Всеки политик би го използвал. Не ги критикувам или съдя. Просто трябва да сме внимателни".

"В идеални условия, ако имахме такива, бихме отделили повече време (за промените в конституцията - бел.ред.)", призна той.

Според него по промените в основния закон е имало дискусии и "имаме добра база да завършим проекта и да преминем към неговото гласуване текст по текст".

Управляващата конструкция като "оркестър без име"

"Всички ние имаме известни затрудения да обясним на своите партии каква е нашата сила. Всеки един от нас твърди, че в някакъв смисъл е на власт в тая сложна конструкция, която имаме, която дори не смеем да назовем. Аз се шегувам, че най-подходящото название е "оркестър без име" на това, което имаме", коментира Христо Иванов и разви тезата, че ставало дума за "проста конструкция, а именно правителство на малцинството, съставено от ПП с помощта на ДБ и подкрепяно от ГЕРБ, което има и много ясно дефинирана подкрепа от ДПС за Мария Габриел и отделни политики".

По думите му всяка от формациите има "пристъпи на желание да се покаже в силна позиция - да тропне по масата, да заплаши с оставка и да постави ултиматум". "Това всичкото го гледахме в последните месеци, но се надявам, че леко започваме да излизаме от този политически пубертет. Или поне да се износва и да откриваме нови изразни средства", добави съпредседателят на ДБ.

"Давам си сметка, че всички тези компромиси, които ни се налага да правим, за да съществува това управление, ще бъдат оправдани не просто защото ще имаме управление, което се завива в сините флагове на ЕС и НАТО, а само ако успеем да убедим българските граждани, че сме съумели да променим условията, при които се упражнява властта. Тя да се упражнява при повече законност и при по-малко възможности и условия за корупция, което означава съдебната реформа", каза Иванов.

Според него за евроатлантическите ценности трябва да се говори като за национални ценности и български национални приоритети, защото те са именно такива.

Споделена отговорност за регулаторите

"След като приключим с важните задачи, които имаме сега, като бюджет и Конституция, в началото на новия парламентарен сезон ще седнем с политическите сили и ще проведем разговори за това как ще походим към тази тема, защото тя наистина е много важна и заредена с големи напрежения", каза Христо Иванов.

Миналата седмица ГЕРБ разкриха план за квотно разпределение на партийната тежест в регулаторите и спецслужбите. Според тази сметка ДПС ще получи 1/3. От ПП-ДБ обаче отговориха, че по темата все още нищо не е договорено, а после и Бойко Борисов отрече да има вече договорено разпределение на местата в регулаторите по партии.

Сега Иванов подчерта, че става дума за много и различни органи, които имат своите специфики, но е важно те да бъдат независими. "В този смисъл там ще трябва да сме доста внимателни всички как подхождаме. Споделянето на политическа отговорност за излъчването на тези органи е реалност. Партиите носят отговорност за това какво правят и в този смисъл е легитимно да водят разговор помежду си как да споделят тази отговорност при положение, че никой няма самостоятелно мнозинство, за да ги попълни сам. А и има парламентарна традиция определени места да се оставят и на качествени кандидати от партии, които са от опозицията, да речем", каза той.

Относно предложението на ДПС в конституцията да бъде записано ръководствата на регулаторите да се избират с квалифицирано мнозинство Иванов обясни, че в него е предвидена само възможност законодателят да предвиди по-големи мнозинства за отделни регулатори, "т.е. не е казано за кои регулатори ще се отнася и дали изобщо ще има това като положение".

Според него идеята за квалифицирано мнозинство "може да се окаже в наша полза, отколкото обратното". "Ще припомня ситуацията с НЗОК. Тогава ние бяхме тези, които стояхме отстрани, а не ДПС", каза той по повод избора на Момчил Мавров за подуправител на НЗОК с гласовете на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", който след разговори в управлението беше помолен да подаде оставка заедно с управителя на касата Станимир Михайлов.

За Пеевски

"Не отричам правото на никой да се променя, но това не е добра основа за политически анализ. Политическият анализ, за да има здрава основа, си струва много повече да боравим с обективни стимули, на които реагират политическите играчи. И аз за това говоря, не говоря за катарзиси, за някакви лични промени и "просветване". Говоря за промяна в политическите условия, на които всички ние реагираме. Но искам да подчертая – всичко това е малко на кредит и си давам сметка за това", каза той в отговор на изказването на Даниел Лорер от ПП-ДБ, че позициите на Делян Пеевски се променили за добро.

На Иванов беше припомнено, че по време на една от кампаниите за провелите се поредица от предсрочни избори "Демократична България" имаше кампания "Нито глас за Пеевски" срещу санкционирания по "Магнитски" шеф на депутатите от ДПС, който сега подкрепя мнозинството.

"Това беше кампания преди около 2 години. Кампания, в която аз не успях. Г-н Пеевски като мой опонент във Велико Търново, където двамата бяхме водачи на листи, взе повече гласове от мен. В крайна сметка избирателят се произнесе по това предложение и то не в полза на нашето усилие", припомни Христо Иванов.

По думите му оттогава е извървян път: "След началото на войната, след разпада на служебното мнозинство, в което управляваше кабинетът "Петков", както и всички промени в българската политика и голямата криза, която настъпи с пет пъти избори. На все по-преден план след всеки следващи избори изкарвахме необходимостта да има правителство, което да бъде дефинирано през конкретни политики, за които трябва да работи, а не толкова през отрицанието на една или друга политическа формация или фигура".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.