Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва голямата смяна на конституционните съдии

9 коментара
Започва голямата смяна на конституционните съдии

С двугодишно забавяне Народното събрание най-накрая откри във вторник процедурата по попълване на състава на Конституционния съд, който продължава да работи в непълен състав от десет съдии.

Депутатите си дадоха срок до 11 януари да номинират юристи за критично важната институция, която ще се произнася по множество фундаментални за страната въпроси, включително референдума за еврото и, най-вероятно, за законността на конституционната реформа.

Проектът за правила за попълване на състава на КС е внесен от четиримата лидери на парламентарната "сглобка" - Христо Иванов, Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски.

Очаква се до края на януари да бъдат избрани първите двама конституционни съдии от квотата на парламента, а в края на 2024 година предстои по-голямото раздаване на позиции в КС.

Тогава изтичат мандатите на двама съдии от квотата на президента - проф. Мариана Карагьозова и Филип Димитров, на избрания от парламента Константин Пенчев и конституционния съдия от квотата на върховните съдилища Таня Райковска.

Всичко това означава, че до края на 2024 година половината състав на Конституционния съд ще бъде подменен.

До момента най-спряганите имена за конституционни съдии са на дълогодишния народен представител и настоящ преподавател по конституционно право Екатерина Михайлова, правосъдния министър и преподавател по конституционно право Атанас Славов, спрягат се имена и на други настоящи политици – Десислава Атанасова (ГЕРБ), Атанас Атанасов (ПП-ДБ).

Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков също е посочван сред претендентите за място в КС, защото мандатът му в съда изтича в края на 2024, но той отрича да има интерес.

Конституционният съд работи в намален състав от 1 януари 2022 година. Предишните три издания на Народното събрание бяха с много кратък живот и нестабилни мнозинства, което остави на заден план попълването на състава на КС.

През 2022 големи амбиции за КС имаше тогавашната депутатка от ИТН Ива Митева , но до гласуване така и не се стигна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #9

    А Чолаков за капак. Демек всеки дрът боклук става. Ставаме за смях. Нямаме подходящи хора за отговорни длъжности. Политици, финансисти, военни, ерудитите са кът.

  2. dabedabe
    #8

    .

  3. Георги Съдиев
    #7

    Вижте ЮНАЧАГИТЕ които ще номинират съдиите за конституционния съд и си правете сметката: Бойко Борисов - всеизвестния водач на гешефтарите в страната, дал парите за палата на любовницата си в Барселона, взел милионите от Черепа за "законното" ограбвне на страната, както и за непостроените магистрали и т.н. и т.н. и споменат "междудругото" в решението за България по казуса Магнитски; Делян Пеевски - санкциониран по закона Магнитски от САЩ за корупция; Кирил Петков - измамил страната за двойното гражданство … Прочети целия коментар

  4. roser
    #6

    Десислава Атанасова - конституционен съдия?! Това някаква тъпа шега ли е? Малко ми нагарча.

  5. Sgt. Pepper
    #5
    Отговор на коментар #4

    Въздържам се от коментарии на личността на Екатерина Михайлова, понеже не я познавам. Крайно съмнителната репутация на учебното заведение "нов български университет", обаче, подхранва съмненията, изразени от "Мюнхен": по времето, когато в страната още действаше ВАК, в НБУ си раздаваха сами на килограм професорските и докторските титли и звания, а с влизането в сила на новия закон, прокаран от ректора на НБУ злополучния Сергей Игнатов, тези кухи звания бяха официално приравнени към държавните. Така се събудиха като "професори" разни недоразумения като "професор" Евгений Дайнов и пр.

  6. dobringeorgiev54
    #4

    До номер 2 Първо четете, а после пишете! Справка с биографията на Екатерина Михайлова - една от най почтенните и ерудираните личности на нашето време https://law.nbu.bg/bg/teachers/prof-d-r-ekaterina-mihajlova-4427

  7. Мюнхен
    #3
    Отговор на коментар #1

    Е, то да беше само това....Принизиха КС до едно политбюро.

  8. Мюнхен
    #2

    Какъв "преподавател по конституцзионно право" може да е Екатерина Михайлова? За да бъде хабилитиран преподавател, едно лице трябва да е изминало дългия път на академичното развитие-асистент, старши асистент, главен асистент, доцент, професор.Освен това: да е написал поне 4-5 монографии най-малко, да води лекционни курсове на студентите по основни правни дисциплини, да подготвя докторанти, да владее два западни езика, да е поне "малък доктор"- т. е. доктор по право. За предпочитане е, да е по-голямото-

  9. Udo
    #1

    Сегашния КС има един голям грях пред обществото - тълкуването на въпросите по Истанбулската Конвенция и биологичния пол. Общо взето голям срам за КС с мотивите които представи. Срам, срам, срам !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.