Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медиите в България стават все по-зависими

Страната ни се срина до 87-мо място в класацията на "Репортери без граници"

55 коментара
Медиите в България стават все по-зависими

За една година България се срина от 80 на 87 място по свобода на медиите от 179 държави в изследването. Това показват данните от редовния годишен доклад за 2013 г. на неправителствената организация Репортери без граници. На първите места в класацията традиционно са Финландия, Холандия и Норвегия, а на последните – Еритрея, Северна Корея и Туркменистан.

Проблемът със свободата на словото в България се коментира и от почти всички посланици у нас на страните членки на Европейския съюз. Дори новата американска посланичка Марси Рийс, която е в София само от няколко месеца, в едно от първите си интервюта споменава, че знае за оказан политически и икономически натиск върху български журналисти. "За да избегнат този натиск, те си налагат самоцензура", изтъкна посланикът.

С тази позиция страната ни се нарежда на последно място в Европейския съюз. Единствената друга страна членка на съюза под 80-о място е Гърция, която е на 84-о място, като в предишната класация е била на 70-о.

В частта на доклада за ЕС се отбелязва, че статуквото се е запазило в повечето страни от съюза. 16 от тях са в челните 30 места по свобода на медиите. Това на пръв поглед е окуражаващо, но то прикрива бавната ерозия на европейския модел в резултат на несъответствия и тревожни развития в другите 11 страни, някои от които са паднали под 80-о място.


"Институциите въвеждат опасно ограничаващи свободата на пресата закони, като в Унгария (56-о място, спад с 16 места) и Гърция (84-о място, спад с 14 места)", се отбелязва в доклада на "Репортери без граници".


За България се казва, че обещанията за реформа не са изпълнени, а интернет е престанал да е безопасно място за журналистите на свободна практика.

Трите страни, които непосредствено изпреварват България в класацията са Гърция, Косово и Гвинея.


"Репортери без граници" изготвят класацията си по шест критерия за всяка страна: плурализъм, независимост на медиите, работни условия и автоцензура, законова рамка, прозрачност и информационни инфраструктури. Всяка страна получава оценка между 0 и 100, като 0 е идеална ситуация, отбелязва Франс прес.


Първите три страни в класацията са с оценки 6.38 за Финландия, 6.48 за Холандия и 6.52 за Норвегия. Оценката на България е 28.58. Последните три страни в класацията са с оценки
79.14 за Туркменистан, 83.90 за Северна Корея и 84.83 за Еритрея.


Световната карта на свободата на пресата за 2013 г. има пет цветови зони. Бялата е за страните в добра ситуация като скандинавските страни, Нова Зеландия, Австрия, Швейцария, Чехия, Германия или Канада.

Жълтата зона е за страни в задоволително положение като Австралия, Великобритания, САЩ, Испания или Франция.

България се намира в третата, оранжева зона на "забележимите проблеми", заедно със страни като Румъния, Южна Корея, Япония, Италия и Унгария.


Четвъртата, червена зона, е на страните в тежко положение като Украйна (126-о място, спад с 10 места), Индия, (140-о място, спад с 9 места), Русия (148-о място), Беларус (157-о място, покачване с 11 места) или Пакистан (159-о място, спад от 8 места).


Петата, черна зона, е за страни в много тежко положение по отношение на свободата на пресата. В нея влизат страни като Саудитска Арабия (163-о място, спад с 5 места), Куба (171-о място, спад от 4 места), Китай (173-о място, покачване с 1 място), Иран (174-о място, покачване с 1 място) или Сирия (176-о място, без промяна).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #55

    Как е възможно изобщо да станат по-зависима като вече от десетилетия са зависими. И къде да работи един по-независим журналист освен за същите ченгеджийски собственици на всяка медия. Или това или го чака бюрото за безработни.

  2. Анонимен
    #54

    №51, ако замениш името Бойко Борисов с Иван Костов, ще бъдеш верен и точен в изказването си.

  3. Анонимен
    #53

    43,властимащите /в Б-я след 1944 г. няма управляващи в бук- валния смисъл/ и в момента са от бкп-то,което страхливо се прекръсти на бсп.

  4. Анонимен
    #52

    Стават по зависими и по щастливи от това, защото са по-красиви. А както е известно богат грозен няма.

  5. Анонимен
    #51

    В България има медийна свобода само за тези ,които псуват и ругаят Бойко Борисов. Нашето място по свобода на печата е до Северна Корея, Куба и други братски страни.

  6. Анонимен
    #50

    до 45 Спорно е дали медиите ни обслужват мафията или са част от нея. Имам впредвид собствениците на медии, а редовите журналисти слушкат и папкат плюейки си в сурата.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #49
  8. Анонимен
    #48

    до43 ами нали и ние това казваме,че ГЕРБ е един от последните мутанти на ДС и КГБ които са създатели на всички партии,но и те си имат ГОСПОДАРИ,"ония" с мангизите!

  9. Анонимен
    #47

    А тази преса кога е била свободна и независима, че нещо не сващам. Само като видите как се преместват още от 1992г. едни ченгета за главни редактори на различни вестници ти става ясно колко е свободна нашата преса. Колкото беше свободна нашата опозоция, банкерите, магистратите, специалните служби и т.н, толкова совободна е и пресата. Ама сега говорите за това, а къде бяхте 1993-2009г. бе душки???

  10. Анонимен
    #46

    Доскорошният член на Европейската сметна палата Надежда Сандолова бе обвинена в тормоз на служители в кабинета си, но се отърва от наказание
    Светослав Терзиев
    Небивал скандал шокира Европейската сметна палата (ЕСП), където доскорошната представителка на България Надежда Сандолова бе обвинена, че е подлагала на психически тормоз трима служители в кабинета си и ги е довела до нервни разстройства. Аферата гръмна вчера чрез публикация на специален пратеник в Люксембург на парижкия вестник "Либерасион"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.