Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Междублоковите пространства стават част от зелената система на София

1 коментар
Междублоковите пространства стават част от зелената система на София

Пространствата между блоковете и детските площадка, които попадат в обхвата на зелената система на София, да не могат да променят предназначението си. Това предвиждат промени в Закона за застрояване и устройство на Столичната община, които ГЕРБ ще внесе, съобщи депутатът Александър Ненков.

Законопроектът предвижда разширяване на обхвата на зелените системи, както и прецизиране на понятието "междублокови пространства".

След утвърждаване на подробен устройствен план, промени в жилищните комплекси няма да могат да се правят в рамките на пет години, предлагат още от ГЕРБ.

Трябва да се търси баланс между инвеститорския интерес и запазването на облика и зелените площи на столицата, каза Ненков.

Предвижда се и драстично увеличаване на глобите за собственици на имоти, които умишлено увреждат културно-историческото наследство. Санкциите за физически лица ще бъдат от 10 000 до 50 000 лв.. В момента са между 1000-10 000 лв. За фирми наказанието се увеличава от 50 000 до 200 000 лв., а сега са от 10 000 да 100 000 лв.

Парламентът ще задължи Столичната община до шест месеца от гласуването на поправките в закона да приеме наредба за условията и нормативи за облика на сградите и архитектурните ансамбли.

В законопроекта е заложено небостъргачи да се строят само в три зони на София.

Това са местата около 7-ми км на "Цариградско шосе", където има сериозен инвеститорски интерес и вече реализирани проекти. Втората зона е район "Люлин" при връзката с Околовръстния път, и третата - около и зад Централна гара.

Строежите трябва да са изцяло съобразени с възможностите на града от гледна точка на инфраструктура и транспорт.

Инвеститорът в сграда с височина над 75 м с разгъната застроена площ над 20 хиляди кв. м трябва да докаже, че няма да наруши трафика в този квартал, предвиждат още законодателните промени.

По този начин се дава възможност на Столична община да каже каква да е максимално допустимата разгъната площ и допустимата височина на строителството, каза Ненков.

Той уточни, че стартиралите вече проекти ще продължат, защото са заварено положение и ще се реализират по действащия закон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Тези закони ще бъдат обжалвани от собствениците на имоти, затова Столична община ще трябва да плаща за адвокати, които да ги защитават. Нашето общество непрекъснато губи пари и доверие по този казус. Трябва да се обмисли закон за обезщетенията, при който да се вземат предвид обществените разходи и подобрения, които държавата е предприела на спорните терени и те да бъдат оценявани по нов начин, както и да не се "влачат" дела с години в съдебните инстанции.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.