Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Международният наказателен съд е сигнал за нова ера

0 коментара

Станахме свидетели на ратифицирането от 60 страни, необходимо според Римския договор от 1998 година за учредяването на дългоочаквания Международен наказателен съд.

Европейският съюз твърдо вярва, че съдът ще бъде важен инструмент за стимулиране на спазването на международното хуманитарно законодателство и така ще допринесе за свободата, справедливостта и правовия ред.
Съдът също така ще допринесе за опазването на мира и за укрепването на международната сигурност в съответствие с целите и принципите на ООН.

Фактът, че 60 страни ратифицираха договора за четири години от приемането му е забележителен и свидетелства за дълбоката решимост на целия свят да учреди без отлагане постоянен и независим международен съд, който може да изправи пред правосъдието /когато отделните държави не го направят/ извършителите на най-страшните престъпления, които може да си представи човек - и че това ще спомогне да се гарантира справедливост за жертвите на геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления.

ЕС и останалата част от Европа изиграха водеща роля в процеса на създаване на Международния наказателен съд, защото принципите на устава от Рим, както и правилата за функциониране на съда, отговарят напълно на принципите и целите на ЕС. Когато учредителният договор от Рим влезе в сила на 1 юли, всички членове на ЕС ще са го ратифицирали.

Европа е преживяла геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството по време на две световни войни, а напоследък и на Балканите. Ние имаме нужда от средство да се противопоставим на такива престъпления. Само като потърсим отговорност от виновниците за подобни престъпления чрез прилагане на закона, ние ще покажем на международните престъпници, че не могат да избегнат правосъдието.

Миналият век стана свидетел на най-страшното насилие в историята на човечеството. Повечето от жертвите просто бяха забравени, а малцина от виновниците бяха изправени пред съд. Надявам се, че самото съществуване на съда ще послужи като възпиращ фактор за бъдещите тирани, като подаде убедителен сигнал, че никога повече подобни действия няма да бъдат оставяни ненаказани.

Международният наказателен съд допълва съществуващите национални съдебни системи и ще може да изпълнява юрисдикцията си, ако националните съдилища не са склонни или не са способни да разследват или преследват подобни престъпления. Неговата цел не е отмъщението, а прилагането на закона там, където досега цареше само мълчание. Той означава отговорност за собствените действия. Съдът е замислен като световна институция. Той ще има нужда от подкрепата и активното участие на възможно повече държави. Глобалната ни епоха изисква да използваме напълно наличните глобални институции, за да стимулираме спазването на международното хуманитарно законодателство.

Истинският многостранен подход е най-сигурният начин и най-слабите и бедните да се убедят, че гласът им ще бъде чут и техните права - защитени. Съдът ще изиграе своята роля в тази вечна борба и предстоящото влизане в сила на Римския договор е истински знак, че тези принципи се сбъдват.

Уставът от Рим бе подписан от 139 страни. Една глобална институция се нуждае от глобални партньори, затова аз приканвам онези страни , които още не са го ратифицирали, да удържат обещанието, което са дали, слагайки подписа си. Приканвам също така всички останали страни да подкрепят тази историческа инициатива и да се присъединят към Римския договор, колкото е възможно по-скоро.

В по-широк контекст, ние ставаме свидетели на изключително важно събитие - зараждането и консолидацията на международното криминално наказателно правосъдие, упражнявано или от национални съдилища, по силата на международните им задължения, или от Международния наказателен съд в бъдеще.

В договора за Международния наказателен съд има много гаранции, предпазващи от политическа злоупотреба. Договорът гласи, че приоритетен дълг на всички държави е да преследват престъпленията срещу човечеството. Той не застрашава националната наказателна юрисдикция, защото няма да действа, когато страните сами разследват или преследват тези престъпления. Той ще се задейства само когато държавите не желаят или не могат да го направят.

Международният наказателен съд е една от най-важните инициативи в областта на човешките права след приемането на Декларацията на ООН за човешките права. След повече от 50 години, през които бяха изградени нови стандарти за международна защита на човешките права, съдът предлага ефективен механизъм за борба с най-тежките нарушения в тази област.

Общата европейска политика в областта на външните работи и сигурността се гради на спазването на фундаменталните човешки права и ние разработваме оперативните възможности, за да ги защитим, когато са застрашени. Заедно с Международния наказателен съд, Европейският съюз ще бъде важен партньор в пропагандирането на тези ценности. Затова аз приветствам историческото събитие и с нетърпение очаквам скорошното създаване на съда.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.