Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Международният наказателен съд

0 коментара

Съединените щати считат решението на ЕС за двустранни споразумения за имунитет на американски дипломати и войници пред Международния наказателен съд (МНС) за позитивно, но въпреки това ще продължат да изискват имунитет за всички американски граждани.

"Позицията на министрите на външните работи на ЕС, разрешаваща сключването на двустранни договори представлява една позитивна и конструктивна стъпка", заяви говорителят на държавния департамент Ричард Баучер. Но той прибавя, че все пак Щатите не са съгласни с всички елементи на решението. По време на преговорите си с отделните страни Америка ще продължи да иска имунитет за всички американски граждани, а не само за дипломати и войници, както се казва в решението на евро министрите на външните работи. Г-н Баучер добави, че този тип договори, които те подписват с различните държави не противоречи по никакъв начин на статута на МНС.

Министрите на външните работи на ЕС си бяха дали срок до края на септември да излязат с обща позиция относно исканията на Съединените щати да се предостави имунитет на всички американски граждани пред Международния наказателен съд. На заседанието, проведено на 30 септември, ЕС взе решение, окачествено от медиите като "неясен компромис", който им позволи от една страна да запазят единството на ЕС и от друга - да е възможно страни като Италия и Великобритания да сключат двустранни договори със Съединените щати.

От началота на юли, когато МНС започна да функционира, Вашингтон води усилена кампания за договаряне на споразумение с различните държави, което да изключи американските граждани от юрисдикцията на МНС. Дванадесет са страните, подписали подобни двустранни договори досега: Афганистан, Доминиканската република, Източен Тимор, Хондурас, Израел, Маршалските острови, Мавритания, Микронезия, Палау, Румъния, Таджикистан и Узбекистан.

Между тези страни единствената държава от Балканите е Румъния - държава кандидатка за присъединяване към ЕС. Нейното решение да подпише такова споразумение предизвиква недоволството на европейските страни, тъй като Румъния предприе този ход преди ЕС да е излязъл с обща позиция по исканията на Америка. След като на в началота на август стана ясно, че Румъния е подписала споразумение със САЩ, ЕС настоя Букурещ да не ратифицира договора и да се съобрази с позицията на Брюксел.

В средата на август стана ясно, че искане за подписване на двустранен договор за имунитет на американски гражгдани, е получено и в София. От позицията си на държава-къндидат за ЕС, България предпочете да изчака решението на министрите на Европа. След оповестяването на позицията на Брюксел на 30 септември, България не е оповестила нова позиция за евентуално подписване на договор със Съединените щати.

Решението, което ЕС прие в понеделник фиксира цяла серия от ръководни принципи и ограничения, които трябва да бъдат взети предвид при подписването на договори между Щатите и другите държави.

Инструкциите на 15-те предвиждат, че евентуален имунитет ще може да покрива само титулярите на дилпоматически статут и тези, които са изпратени от собствената им страна и се намират на чужда територия, като например войниците, участващи в мироопазващи операции.

ЕС отхвърли принципа за абсолютна ненаказуемост и заяви, че всеки подобен договор, сключен с Америка трябва да предвижда разследване и подсъдимост на всеки, който е извършил престъпление, влизащо в правомощията на МНС.

Текстът, приет от външните министри на страните от ЕС може да бъде обект на различна интерпретация, за което свидетелстват и реакциите на различните неправителствени организации.

Някои от тях, като Международната федерация за защита правата на човека и Humain Rights Watch осъждат Европа за възприетата позиция. Те смятат, че т.нар. ръководещи принципи са неясни и че в крайна сметка ЕС е нарушил общата позиция, която го свързваше.

От своя страна Международната коалиция за МНС се поздравява с решението, смятайки, че е запазен духът и основните принципи на статута на МНС. Тя одобрява и апела на Европа, отправен към Съединените щати "да спрат войната срещу МНС".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.