Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минималната заплата вече ще се договаря по браншове

Правителството, бизнесът и синдикатите със споразумение за съживяване на икономиката в 5 ключови области

2 коментара
Минималната заплата вече ще се договаря по браншове

Бизнесът и синдикатите ще договарят минимална работна заплата по браншове и това ще замени сегашното договаряне на минимални осигурителни прагове. Промяната в начина, по който се определя минималната заплата, ще започне още от тази година, като целта е да се приожи от 2021 година. Това предвижда национално тристранно споразумение в 5 ключови области за повишаване растежа на икономиката, което беше подписано в сряда от правителството, бизнеса и синдикатите. Петте области са: бизнес среда и икономика; енергетика; европейска зелена сделка; демография, образование, пазар на труда и трудова миграция; политики за социална защита. 

Документът предвижда за заплатите в частния и бюджетния сектор да има препоръчителен индекс на нарастване.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че е постигнато съгласие с правителството да осигурява ежегоден ръст на заплатите в бюджетните сектори.

Минималните осигуровки на земеделците и самоосигуряващите се, които в момента са по-ниски след години на компромиси, трябва да се изравнят с минималната заплата. Сега се предвижда те да нарастват по швейцарското правило с половината от ръста на осигурителния доход и инфлацията от 2022 година.  По същата формула ще се определя и максималният осигурителен доход.

Споразумението предвижда още в следващите няколко години БВП на България да достигне 60% от средния за ЕС.

Според президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов завършилите държавна поръчка висшисти ще трябва да работят известно време у нас.

"Най-големият компромис от страна на бизнеса беше това, че трите дни болнични продължават да се плащат от работодателите, а най-големият компромис, който направиха от своя страна синдикатите, е това, че не се прие тяхното предложение да се връща част от дохода на най-бедните семейства в края на годината", коментира социалният министър Деница Сачева.

Като национален приоритет в документа е изведено влизането на България в ОИСР, Шенгенското пространство и чакалнята на Еврозоната.

Другите приоритети са борба със сивата икономика и корупцията, демонополизацията и картелите, ускорено изграждане на е-управление, ограничаване и намаляване на административната тежест над бизнеса, облекчаване на дейността на малките и средни предприятия.

Премиерът Бойко Борисов заяви след подписването на споразумението, че "с този акт на добра воля на работодателите, синдикатите и правителството проявяваме разум". "Много е сложно и никой сам не може да се справи. С общи усилия, ако можем да се измъкнем от кризата, предизвикана от Covid-19, ще е добре", каза Борисов.

Енергийният министър Теменужка Петкова съобщи, че е записано разработването и приемането на енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. Този документ ще даде ясна визия за това какво ще се случва в енергийния сектор, пречупено през призмата на европейската зелена сделка."Договорихме се за разработването на ясна визия за бъдещето на Маришкия басейн, комплексът, който е енергийното сърце на България, свързан с развитието на въгледобива, производството на ел. енергия. До голяма степен именно този комплекс гарантира енергийната сигурност на страната", посочи тя.

"Безспорно друга важна тема е пълната либерализация на пазара на електрическа енергия в България, защото години наред сме една от последните страни членки на ЕС, която не го е сторила, но имаме ангажименти, които трябва да спазим. Либерализацията ни ще мине през няколко фази, като срокът е между 3 и 5 години", каза Петкова. Българският потребител трябва да бъде максимално защитен, защото сме едни от първенците по енергийна бедност в ЕС, посочи още тя.

"Либерализацията на пазара на електроенергия не може да се случи с преференциални договори с централи за изкупуване на енергия на преференциални цени", посочи от своя страна Васил Велев от АИКБ.

"Модерна държава с модерни работодатели и синдикати"

"Трябва България да бъде модерна държава, с модерни работодатели, модерни синдикати и добър социален диалог. Решихме да заровим томахавките и след осем месеца срещи на разменни начала успяхме да постигнем консенсус по много теми, имаше и компромиси", каза председателят на КРБИ Кирил Домусчиев.

"Таргетът ни е в рамките на следващите 6-8 месеца да бъдат стартирани съответните законодателни постъпки или реформи. Не трябва да чакаме следващите 10 години и тези неща трябва да се случат в рамките на мандата на това правителство, за да създадем една среда за правене на бизнес и социална среда. Това национално тристранно споразумение ще има сериозно значение за преодоляване на кризата с коронавируса", каза той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #2

    Трогателна имитация на нормалност. Внушението, че "така е в нормалните страни" е добре за пред медиите, но не се среща в живота на обикновения човек. А събирането на овце,вълци и куче пазач са сюжет на друга приказка...

  2. Практик от София
    #1

    "Правителството, бизнесът и синдикатите..."

    Правителството и синдикатите просто приеха императивното предложение на "Бизнеса"
    (ако под това понятие разбираме сплотената общност на партийни функционери, ченгета и червени директори, които през една тъмна нощ заспаха все още като такива, а на сутринта - прекрасно, многообещаващо, слънчево утро - се събудиха като собственици, акционери, банкери и висши мениджъри...).

    Господа другарите изтъкват, че в страните, където няма регламентирана минимална работна

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.