Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Петканов предупреди за опасност от нови конституционни грешки

0 коментара

Народното събрание ще избира 11-те инспектори, членове на съдебния инспекторат към Висшия съдебен съвет, които ще трябва да следят работата на магистратите, съобщи в понеделник правосъдният министър Георги Петканов. Той коментира обхвата на изготвяната четвърта поправка в българската конституция в частта ѝ, отнасяща се до съдебната власт.

За да бъде избран даден инспектор, зад името му трябва да се консолидират поне 160 депутати. “Обикновените” инспектори ще имат мандат от четири години, а главният инспектор, който ще ръководи цялото звено - пет.

Те ще имат право да следят и работата на ВСС. Проектът за тази поправка в основния закон вече е готов и е предаден в дирекция “Разширяване” към Европейската комисия.

Самият Петканов обаче се обяви против въвеждането на подобно звено. Според него това само въвежда още един орган за контрол на съдебната власт, който дублира вече съществуващия “Инспекторат” към Министерството на правосъдието.

„Не може до безкрай да се създават органи за контрол на други органи. Освен това 11 от членовете на ВСС се избират от парламента, сега се предлага и инспекторите да се избират от парламента. Ако приемем подобен вариант, ще сбъркаме”, заяви министърът, като намекна за възможността новите конституционни промени да бъдат приети по начина, по който бяха приети предишните .

При обявяването миналата седмица на решението на Конституционния съд (КС), с което въведеният импийчмънт на тримата висши магистрати бе обявен за противоконституционен, представителите на управляващата коалиция реагираха нервно. Председателят на ПГ на “Коалиция за България” Михаил Миков заяви, че и с новите поправки ще се преследва по-голяма ефективност и отчетност на съдебната власт.

Тройната коалиция прокара импийчмънта на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС именно с тези мотиви. Въпреки това тези поправки бяха разкритикувани от Брюксел като недопустима намеса на законодателната власт в делата на съдебната.

Впоследствие КС потвърди присъдата на ЕК и ги отмени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.