Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министерство, ръководено от охранител на Путин, е проспало наводнението в Оренбургска област

6 коментара
Залятият град Орск

Руското Министерство на извънредните ситуации е имало информация за предстоящото мощно наводнение в района на Оренбург преди месец, както се вижда от документ, получен от The Moscow Times. Било е възможно да се намалят щетите от наводненията чрез коригиране на нивото на водата в река Урал, като предварително се освободи място в Ириклинския язовир, смята експерт. След като "проспали" подходящия момент за това, служителите били принудени внезапно да пуснат вода от водохранилището, чийто поток язовирът в потопения град Орск не е могъл да спре, пише изданието.

Вечерта на 5 април в Орск с население над 200 000 души се скъса стената на градския язовир, построен по бреговете на Урал, водата нахлу в града и започна евакуацията на наводнените райони. На 7 април в Оренбургска област беше обявено извънредно положение на федерално ниво. Повече от 6600 къщи са наводнени в Орск, а над 10 000 в целия регион. Наводненията застрашават и столицата на региона Оренбург с население от половин милион, както и регионите Курган и Тюмен.

"Водните запаси са над средните дългосрочни стойности"

На 6 април - ден след скъсването на язовирната стена в Орск и началото на евакуацията - Министерството на природните ресурси и Генералната прокуратура изпратиха писмо до Министерството на извънредните ситуации с препратка към прогнозата на Росхидромет и Росводресурси за водните запаси в Оренбургска и Курганска област от 5 март.

Длъжностните лица "се презастраховат и абдикират от отговорност, казвайки, че са предупредили", обясни пред The Moscow Times източник от Министерството на извънредните ситуации, предоставил документа. Самото министерство на извънредните ситуации също е очаквало мощно ровишение на водните ресурси в региона. На 19 март Главната дирекция на Министерството на извънредните ситуации за Оренбургска област публикува прогноза за повишаване на водните нива, според която "най-високите нива на пролетно пълноводие в повечето реки ще бъдат над нормата".

В края на февруари на заседание на регионалната комисия за предотвратяване и отстраняване на извънредни ситуации вицегубернаторът на Оренбургска област Сергей Баликин заявява, че "водните запаси в снежната покривка са по-високи от дългосрочните средни стойности", замръзването на почвата пречи на изтичането на водата, дълбочината на замръзване на почвата е 7 пъти по-висока от средната за предходните години. Въз основа на това служителите предложили да се предприемат "превантивни мерки", включително подготовка на язовирите в региона за пълноводие.

След такава прогноза властите биха могли, ако не да избегнат, то поне да минимизират мащаба, казва Олег Дюкарев, директор на експертната организация МЕКА, която през 2010 г. е подготвила изследване на язовир в Орск, който не издържа на пълноводието. "Беше необходимо да се избегне преливането на Ириклинското водохранилище", категоричен е той.

Ръководството на водохранилището може да е подценило рисковете, а водата са икономисвали за сухия сезон, казва морският инженер-геолог Константин Ранкс: "Хидроложкият режим в Евразия е абсолютно ужасен. През пролетта има много вода, а след това идва лятото и сушата. Следователно същият този резервоар служи като източник на вода - и за пиене, и за напояване, и за всичко останало. Така човек седи и гледа, че водохранилището му е пълно и, ако се изпразни в началото на март, наводнението ще се забави. Но от друга страна, виж, че нищо не се случи, вода вече няма да дойде в такъв мащаб и той ще има незапълнен язовир".

"Критично запълване на язовира"

Ириклинският язовир е най-големият в Южен Урал, създаден е през 1970 г., за да генерира електричество от Ириклинската държавна районна електроцентрала и да предпазва региона от наводнения. Орск е най-голямата населена зона, най-близо до язовира, разположена надолу по течението на Урал. Разстоянието от язовира до града е само 60 км. Още 280 км надолу по течението на реката е областният център Оренбург. Язовирът се контролира от Федералното държавно предприятие "Центррегионводхоз", подчинено на Министерството на природните ресурси. На уебсайта на организацията се посочва, че тя управлява дейността на всички водохранилища в Русия, събирайки и изпускайки вода регулира нивата на реките.

В началото на март, когато властите вече имали информация за предстоящия мощен приток на вода, Ириклинският язовир бил пълен 82% и изпуска само 15 кубически метра вода в секунда, според данни за състоянието му, анализирани от The Moscow Times. Едва към края на март дебитът леко се увеличил - до 90 кубически метра в секунда. В същото време обемът на събраната вода в язовира постепенно се увеличава и в началото на април възлиза на 92%.

"Познавайки прогнозата за висок пролетен сбор, ние подготвихме язовира. Преди наводнението нивото на водата беше под стабилните нива", казва Вадим Никаноров, заместник-ръководител на Федералната агенция по водните ресурси, на 7 април. Това противоречи на публично достъпните официални данни за състоянието на язовира, анализирани от The Moscow Times. От тях следва, че през март 2022 г. водоемът е бил запълнен със 76%, през март 2023 г. - с 67%.

Едва на 2 април, три дни преди началото на наводнението в Орск, язовирът рязко - 18 пъти - увеличава дебита на изпусканата вода, първо до 1672, а след това до 2170 кубически метра в секунда. В резултат на това нивото на водата в реката до вечерта на 5 април се повишава до 9,6 метра в района на Орск, въпреки факта, че защитният градски язовир е проектиран само за 5,5 метра.

Дюкарев смята, че язовирът не е успял да се справи с такова рязко покачване на Урал: "Когато настъпи категорично критичното запълване, Ириклинският язовир отвори шлюзовете, но поради почти залповото изпускане на вода рекато изпълва язовира в Орск започва да отмива язовирната стена. Към днешна дата тя е срутена на 3 места."

"Без прогнозиране"

Формално решението за натрупване и изпускане на вода се взема колективно от местните и федералните власти. Регионалната междуведомствена комисия за борба с наводненията, оглавявана от вицегубернатора, заедно с Администрацията по водите на басейна на Долна Волга към Федералната агенция по водните ресурси трябва да разработят график за приемане и изпускане на вода, следва от постановление на правителството на Оренбургска област.

На практика обаче федералната структура Центррегионводхоз, която управлява язовира може да пренебрегне решението на регионалната комисия и да изчака указания от федералното министерство на извънредните ситуации, смята източникът на The Moscow Times в министерството.

Но в Министерството на извънредните ситуации, според него, няма нормално прогнозиране, адекватни модели на развитие на събитията и контрол върху ситуацията. Националният център за управление при кризи на Министерството на извънредните ситуации разработва прогнозни модели за наводнения и гордо ги демонстрира на правителството и президента, но "всъщност те не могат да предскажат нито едно наводнение", казва събеседникът на изданието в министерството.

"Няма специалисти по региони, няма как да се правят прогнози или да се моделира развитието на събитията. Министерството на извънредните ситуации се преструваше, че събира данни за анализ", заключава той.

Още един спасител от Федералната служба за сигурност

Въз основа на прогнозите на центъра Федералната комисия за извънредни ситуации "координира и контролира" изпускането или събирането на вода, обяснява източник в Министерството на извънредните ситуации. Федералната комисия за извънредни ситуации се ръководи от ръководителя на Министерството на извънредните ситуации Александър Куренков, който от 2002 до 2021 г. служи във Федералната служба за сигурност, а през 2021–2022 г. е заместник-директор на Руската гвардия. Куренков оглави Министерството на извънредните ситуации през май 2022 г. след смъртта предишния директор - друг от охранителите на Путин, Евгений Зиничев. Той загина през септември 2021 г. в природния резерват Путорана по време на снимките на образователен филм на Министерството на извънредните ситуации. Според официалната версия, спасявайки подхлъзналия се оператор.

Почти ден след началото на наводнението в Орск Путин нареди на Куренков "незабавно да отлети до зоната на природното бедствие, за да организира цялата необходима работа", съобщи пресслужбата на Кремъл в събота вечерта.

"Държавният глава в разговор с А. Куренков особено отбеляза необходимостта от своевременен анализ, прогнозиране и предприемане на подходящи мерки по отношение на ситуацията, която се развива с възможни наводнения в Курганска и Тюменска област", съобщи прессекретарят на Кремъл на следващия ден.

"Поради принудителното увеличаване на изпускането на вода в хидравличните съоръжения, причинено от необичайно през последните 100 години повишаване на водните нива, беше отбелязана неизбежността на наводненията“, заяви Кремъл същия ден след разговор между Путин и губернаторите от Курганска и Тюменска област.

Пристигайки на мястото на бедствието, Куренков първо каза на репортери, че Министерството на извънредните ситуации е предупредило жителите на Орск за опасността предварително и е предложило евакуация седмица преди наводнението. Според местните жители истинската евакуация е започнала едва в петък вечерта, когато водата вече е започнала да пристига в града.

"Всеки е виновен"

Губернаторът на Оренбургска област Денис Паслер трябваше да общува с ядосани местни жители. Няколкостотин жители на Орск се събраха в понеделник вечерта близо до сградата на администрацията и поискаха среща с губернатора, сред викове "Срам" и "Путин, помогни!". Местната прокуратура дори отправи предупреждение за недопустимост на некоординирани протестни действия.

На среща с инициативна група протестиращи Паслер първо грубо поиска телефоните да бъдат прибрани и да не го снимат, а след това се оплака, че е бил принуден да отмени ваканцията си заради наводнението.

Денис Паслер е работил в правителството на Свердловска област, а през 2019 г. е назначен за изпълняващ длъжността губернатор на Оренбургска област.

"Всички са виновни", каза Паслер, попитан за причините за наводнението. "Не се съмнявам, че наказателните дела ще бъдат доведени до логичния си край", добави губернаторът. Следственият комитет вече е образувал наказателно дело за скъсването на язовирната стена по членове от наказателния кодекс за небрежност и нарушаване на правилата за безопасност по време на строителство.

В същото време служителят похвали местните жители, които "вече са купили лодки" и сами "плават, за да спасяват, в буквалния смисъл на думата": "Това са истински патриоти!"

Местните жители сами се евакуират, центровете за временно настаняване не са подготвени в достатъчен мащаб, потвърждава плачевната ситуация с ликвидирането на наводнението източник от Министерството на извънредните ситуации. "Те пропуснаха ситуацията, просто я прецакаха", заключава той.

До 9 април над 10 хиляди къщи бяха наводнени в целия регион, а над 6 хиляди жители бяха евакуирани. Регионалното правителство започна да прави първите плащания на жертвите - до 100 хиляди рубли, ако имуществото е напълно изгубено. На митинга в понеделник, по искане на събралите се, губернаторът Паслер обеща да плати пълната стойност на изгубеното имущество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кирил Василев
    #6

    Те проспаха цивилизацията, тук за някакво си наводнение го правят на въпрос.

  2. полк. Дрангов
    #5

    Хубаво се живее в кочината!

  3. BLM
    #4
    Отговор на коментар #1

    Е, опитали със свещеник, но Господ не помогнал. Сега се обръщат към вишестоящия.

  4. Lord Denning
    #3

    Не бе как, Байдън и Украйна са виновни

  5. orso
    #2

    МретеОрки!

  6. anton nikolov
    #1

    И крало и проспало. Но тъпото рашистко стадо вчера излязло на протест , на който блееше : "ПАзор ! Путин пАмаги !"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.