Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младите не могат да се оженят. Отмяната на ранния брак стигна до КС

6 коментара
Ромска сватба. Сн. БГНЕС

Конституционният съд (КС) е образувал дело по искането да бъде обявена за противоконституционна поправка, с която се отменя възможността за сключване на брак от непълнолетни. Този текст бе премахнат с последните промени в Семейния кодекс, приети миналата година. Това е първият сигнал до КС, подаден от районен съдия - възможност, която бе дадена с последните промени в конституцията.

Образуването на делото не означава, че КС ще разгледа искането. Тепърва предстои съдиите да се произнесат по допустимостта.

Разрешение

Според действащите до скоро правила бракът с непълнолетна бе възможен след разрешение на районен съд. Тази норма се използваше предимно при женитби в ромските общности. Така се избягваше опасността пълнолетният съпруг да бъде съден, защото съпружеският живот с непълнолетно момиче е престъпление по НК, макар и да се наказва минимално – със затвор до две години или пробация.

Именно такова производство е поводът и за конституционната жалба. Преди да бъде променен Семейният кодекс, от районния съд в София е поискано разрешение 16-годишно момиче да сключи брак с 20-годишен. Двамата имат дете, родено в края на миналата година.

Преди разрешението да бъде издадено, обаче, парламентът променя закона. Така делото остава висящо. Според Семейния кодекс бракът вече е възможен само при навършени 18 години.

На едно гласуване

Искането до КС е подадено от съдийката в районния съд Елена Динева-Илиева. В него тя посочва, че промяната е приета само след едно гласуване в парламента и напомня, че според конституцията законите се гласуват два пъти. Всъщност тази практика се прилага от години. Предложенията за промени в законопроекти се правят между първо и второ четене, т.е. окончателно им приемане се случва след еднократен вот. В искането се напомня, че според старо решение на КС това е допустимо, но само когато допълнително внесените поправки имат връзка с първоначалния проект. Случаят не е такъв – поначало промените е трябвало да засегнат осиновяването, но след първо четене са предложени и текствете за ранния брак.

Съдия Динева засяга и въпроса за правната сигурност.

"Доколкото правото на брак е уредено изрично от Конституцията, то е едно от гарантираните в Конституцията права с особена закрила. В случая на лица, които са имали право да поискат от районния съд разрешение за встъпване в брак и се е развило вече част от това производство, законодателят отнема възможността да сключат такъв брак и напълно изключва ефекта на това производство и извършените до момента правни действия. Това нарушава принципа на правната сигурност на лицата, които до са подали искане до съда да им разреши да встъпят в брак след навършване на 16-годишна възраст", посочва тя.

ООН препоръчва

Промените относно ранния брак са внесени от три депутатки от ГЕРБ – Деница Сачева, Екатерина Захариева и Илиана Жекова. В мотивите си те заявяват, че още през 2008 г. Комитетът на ООН за правата на детето е препоръчал на България да забрани ранните бракове. През 2016 г. препоръката е повторена.

Те цитират и данни на агенцията за закрила на детето от 2022 г., според които е установен "огромен брой момичета, принудени да живеят в ранно съжителство, раждания в ранна детска възраст, застрашаващи живота и здравето на непълнолетните и новородените и водещи до прекъсване на образованието на майките, риск от изоставяне на родените от тях деца и др., към които често са подтиквани и принуждавани от родителите им". Едновременно с това прокуратурата често отказва да образува дела по тези случаи, посочват още трите депутатки.

Предстои КС да се произнесе дали ще допусне делото за разглеждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #6

    ;-) важното е, че от вчера 13-16-годишните младоженки/булки/майки... пътуват без пари в градския транспорт... ;-))

  2. Мунчо Велики
    #5

    Нали съм си иди.от по рождение, пак не разбрах: - Разрешаваме ли със закон педофилията или НЕ? (или само на мургавите ни събратя им е разрешено да бъдат педофили?)

  3. Ainalani Moanakiwa
    #4

    Внушенията за принуда в случая са връх на цинизма в държавната демагогия. Обичат се - събират се и си живеят, както е било от векове. А циментовите глави с вратовръзки не спират да мъдруват как да разрушат щастието им, като наричат това "закрила". Власт, която преследва любовта, е на Лукавия.

  4. dabedabe
    #3

    А фактът на престъплението, детето де, е налице. Него какво ще го правят, ще го съдят ли?

  5. В и К
    #2

    Не "младите", а "малките" е правилното прилагателно.

  6. Ганди
    #1

    И какво излиза? Ранният брак ще да е "конституционно" право? Хайде, моля, малко разум! За какво тогава ни е пълнолетието изобщо?! Щом човек под 18 г. законно да може да се жени, да роди дете (най-ценното за едно общество!), да го отглежда и възпитава, да му осигурява нормални условия за живот и развитие ... Значи ли това да се разрешат всички други възможности, изискващи пълнолетие?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.