Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мляко с канабис и мед е новата "мода" сред учениците

32 коментара

Нова мода при наркотиците и начините за употребата им са регистрирани в България, съобщи в понеделник директорът на Националния фокусен център Момчил Василев.

Засечени са случаи, в които ученици пият домашно приготвено прясно мляко, сварено с канабис и подсладено с мед ("манагуа"), или ядат сандвичи с листа от канабис. Констатирано е и използване на марихуана, обработена с ефедрин, като комбинацията предизвиква силен ефект на стимулант.

В "мода" сред наркоманите се превръщат веществата от групата на "пиперазините". От началото на 2007 г. до март 2008 г. са регистрирани 25 случая на употреба на хлорфенилпиперазин, но тъй като веществото не е в списъка на забранените за продажба вещества не могат да се предприемат никакви ограничаващи мерки. Новите синтетични наркотици са неуловими от закона, тъй като производителите на дрога са страшно креативни. Бързо подменят една или друга съставка и така новосъздаденото вещество не попада в забранителния списък.

Националният съвет по наркотични вещества обаче е решил да предложи психоактивното вещество и неговите производни да влязат в забранителния списък.

Пред Mediapool Василев коментира, че като цяло България следва световните "модни" тенденции в употребата на наркотици. "Обмяната на културни ценности и национални характеристики в нашия глобален свят включва и това – споделяне на различни практики в употребата на наркотици", обясни той. Прогнозата му е, че в следващите години ще намалеят проблемно употребяващите наркотици. Това от една страна се дължи на отлив от "класиката в жанра" – хероина. Василев обясни, че тази дрога става все по-непривлекателна за младите хора и те посягат по-често към синтетичните наркотици. "Това от една страна е добра новина, защото тези нови наркотици са с много по-слабо действие от хероина, екстазито и др. От друга страна обаче, в комбинация помежду им, те могат да бъдат и много по-опасни и силни."

Хлорфенилпиперазинът е широкоразпространен в ЕС, като в различните страни е познат под имената "Духовка", "Арлекин", "Рейнбоу", "Ролс Ройс" и други. Известни са още няколко нови наркотични вещества, които все още не са регистрирани у нас - синтетичен триптамин (в четири страни от ЕС е под контрол), бензилпиперазин (в Интернет го рекламират като легален заместител на забранените вещества), TFMPP, синтетичен кокаин "синтетика" (според употребяващи изтрива паметта), хапчета "ин ян".

В Интернет се предлагат заместители на забранените наркотици, които се представят за легални и това помага за разпространението им, съобщи Цвета Райчева, директор на Националния център по наркомании. Някои от веществата са химически неидентифицирани. Синтетичният кокаин например, изтрива паметта за 5-6 часа.

Експерти коментират, че младите посягат към наркотици по най-различни причини, свързани с проблеми в семейството, с общуването с другите, от любопитство и т.н. Склонни да опитат наркотици са някои хора с психични разстройства и фобии, със страхови разстройства. Хероинът и стимулантите са много добри в това да потискат фобията, смятат експертите. Има също и биологични причини за прибягването към наркотици. Една от тях е свързана с това, че някои хора се раждат с увреждане на една от важните системи в мозъка, която е свързана с получаване на удоволствие. Когато вземеш наркотик обаче, тази система заработва веднага.

Проучване сред 1000 души в 8 града показва, че 48.3 % са употребявали само едно вещество, а останалите са на 2 и повече вещества.

Сред останалите тенденции, забелязвани у нас, е повишаване на възрастта на търсещите лечение от 23 на 25.5 г., нарастването на относителния дял на употребяващите наркотици повече от пет години от 31 на 68 % и спадането на относителния дял на търсещите за първи път лечение от 32 на 17%. Възможно е последните цифри да се тълкуват като намаляване на употребата, но има и неблагоприятно обяснение: отлив от търсене на лечение.

Има случаи на инжектиране на хероин на все по-необичайни места - гениталиите, под езика, добави той.

Според медицинската статистика "зависими" са не повече от 3000 човека, но този брой не отразява реално проблема, защото включва само хората, които в рамките на една година са се лекували в болница, обясни Райчева.

Проучване показва, че сред младите хора 27% са употребявали някога наркотик, а във възрастовия диапазон от 17 до 64 г. - 5% са употребявали поне веднъж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sparhawk
    #33

    е стар индийски опиатен коктейл.

  2. ralchev
    #32

    poskoro keks

  3. QG
    #31

    Опитът показва, че забраните не работят..А питаме ли се защо учениците употребяват толкова много..и дали веществата са виновни или нещо друго куца...

  4. Карина
    #30

    кат мразим да мислим и гоним все Михаля. Ей и сега ще подгонят последиците, а не причините и ще падне едно умуване, надпреварване по даване на предложения за забрана свят да ти зайде.

  5. гражданин
    #29

    Браво, дори и учениците разбраха предимствата на природосъобразните и екологични храни и напитки.

  6. твърд
    #28

    Впрочем, интернет е пълен с подходящи рецепти.И най-страшното не е, че ще го пробват.Най-страшното е, че след като го пробват, сядат в колата с още четирима приятели и тръгват да търсят нова дискотека... И на другата вечер са в "По света и у нас". Тъжно!

  7. бай Климо
    #27

    Кой ви ги дава тия точни, подробни и изчерпателни сведения?

  8. Климо Водката
    #26

    освен руски сайтове, друго може ли да се фокусира?

  9. твърд
    #25

    и по конкретна информация.А в тази статия най-силно?!? впечатление ми направи последното изречение:"Проучване сред 1000 души в 8 града показва, че 48,3 % са употребявали само едно вещество, а останалите са на 2 и повече вещества."Как не намериха един "чист" българин...

  10. Туроператор
    #24

    Крайно време е канабисът да се извади от групата на нелегализираните наркотици. Последствията от употребата на канабис за човека и обществото не са толкова отрицателни, колкото са последствията от употребата на алкохол и цигари. Такова становище застъпи вече дори Световната здравна организация и вижте какви са тенденциите в това отношение в развитите демокрации, в т.ч. и страни от ЕС.Опасно е толкова безобидно растение, което на всичкото от горе не създава физиологическа зависимост - за разлика от

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.