Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОН и БАН ще преработват стратегията за развитие на научните изследвания

2 коментара
Акад. Юлиян Ревалски (в ляво) и министър Николай Денков.

Министерството на образованието и науката (МОН) и Българската академия на науките (БАН) заедно ще преработват проекта за Национална стратегия за развитие на научните изследвания “По-добра наука за по-добра България“ 2025. За това се договориха служебният министър Николай Денков и председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски.

Вариант на стратегията беше внесен в Народното събрание от предишното правителство в края на миналата година, но така не влезе в дневния ред на парламентарната комисия по образованието и науката. Липсата на приета стратегия за развитие на научните изследвания е проблем и за усвояването на средствата по оперативната програма “Наука“.

Затова МОН и БАН ще използват времето до сформирането на новия парламент, за да доработят проекта.

"Актуализацията на националната стратегия е не просто условие за успеха на оперативната програма “Наука и образование за интелигентен растеж“. Тя е златен шанс да се разработи наистина добра концепция, която да очертае ясна посока за развитие на научните изследвания през следващите години“, смята министър Денков.

В Националната стратегия за развитие на научните изследвания трябва да се формулират конкретни цели и да се посочат начините за тяхното постигане.

Предстои среща на ръководството на БАН със Съвета на ректорите на висшите училища в България, на която ще бъдат обсъдени възможностите за сътрудничество между учените и университетите.

Сред важните цели в Националната стратегия за научните изследвания ще бъдат също кариерното развитие на учените, привличането на млади учени и на учени от чужбина.

Задължително е постигането на целите в стратегията да бъде обвързано с определен финансов ресурс, посочи министър Николай Денков. Той постави фокуса върху финансирането според постигнатите научни резултати и апелира БАН да бъде активна в търсенето на допълнителни средства за научни изследвания от отрасловите министерства и други извънбюджетни източници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nimart
    #2

    Отново с дъх на соц...

  2. Vidco91
    #1

    Най-после, макар и за кратко, правилните хора на двете ключови ръководни позиции, касаещи развитието на науката и образованието. След като се фиксират приоритетите, една част от парите за наука задължително трябба да се заделят за привличане на водещи специалисти от чужбина. Китайците така започнаха преди 10-15 години и вече са водещи в редица области.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.