Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Морален спор в парламента за детското донорство

2 коментара
Малолетните ще стават донори на костен мозък само когато реципиентът е техен роднина, а разрешение децата до 18 години да стават донори ще се дава не само от техните родители, но и от специални етични комисии. Това решиха депутатите от парламентарната здравна комисия в четвъртък, като приеха промени в Закона за трансплантациите на органи, тъкани и клетки. Темата с детското донорство отприщи ожесточен етичен спор за това дали родители и настойници имат право еднолично да вземат решение и как да се предотвратят злоупотреби от директори на детски домове и приемни родители.

Първоначално здравното министерство предлагаше хемопоетични стволови клетки и костен мозък да могат да се вземат от малолетно лице, независимо дали има родствена връзка с реципиента след получаване на писмено информирано съгласие от двамата родители или настойници. Депутатите обаче се обединиха около становището, че специално процедурата по вземане на костен мозък е травмираща, особено за малки деца, и освен това вероятността да се помогне на реципиент, който няма родствена връзка с донора, е много малка. Затова бе записано, че малолетните ще са донори на костен мозък, само когато реципиентът е негов роднина.

За разлика от малолетните по-големите непълнолетни деца ще могат да стават донори и без родствена връзка, стига да дадат писмено съгласие заедно със своите родители. Това обаче ще става след разрешение на етични комисии, назначени от Министерски съвет, в които влизат лекари, учители, свещеници, психолози и др. Този текст, предложен от Атанас Щерев (БНД) и подкрепен от мнозинството, обаче срещна и своите противници. Той цели да се предотвратят злоупотреби, когато костният мозък и стволовите клетки се дават на реципиент, който не е роднина. Депутатите изразиха опасение, че директори на детски домове, настойници и приемни родители могат да злоупотребят и да направят детето донор с цел икономическа изгода.

Противниците на етичните комисии обаче дадоха пример отпреди години, когато не са позволили дете да стане донор на своето братче, вследствие на което то е починало. Според Щерев подобен случай е единичен и етичните комисии носят отговорност за своите решения.

Според зам.-здравния министър Валери Цеков с така приетите текстове силно се ограничават възможностите за донорство, тъй като само при 25% от трансплантациите има родствена връзка между донор и реципиент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #3

    Те са да разстрел без Изключение.. 500 патрона ще стигнат..

  2. аз
    #1

    Това не е ново в света,но тези мекерета решиха,че те ще го измислят.Което не е така,те са го преписали.Де така да бе и с другите закони от които имат материални интереси

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.