Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може ли токът за бита да не поскъпне от 1 януари?

3 коментара
Може ли токът за бита да не поскъпне от 1 януари?

Още от август, когато цената на електроенергията на свободния пазар започна да расте главоломно, се заговори и за отражението ѝ върху тока за бита, защото той също е вързан частично с борсата. Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов пръв каза, че ще трябва извънредно преразглеждане на вече определените цени на тока за домакинствата до края на юни 2022 г. Това провокира енергийни експерти с различен партиен цвят да прогнозират поскъпване от над 20 процента от 1 януари 2022 г.

В последните седмици борсовата цена на електроенергията у нас се движи в рамките на 400-500 лв. за мегаватчас, което е много над прогнозната на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в решението за цените за бита от 1 юли 2021 до 30 юни 2022 г. - 119 лв/МВтч. Именно това провокира и твърденията за поскъпване от Нова година, както и извънредните разходи на четирите мрежови оператори – държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) и частните ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", за купуване от борсата на ток за технологичните им разходи. Суми за общо около 250 млн. лв. до края на 2021 г. не са признати в техните такси, които са част от крайната цена за домакинствата и ако не се предприемат мерки, от 1 януари 2022 г. този финансов недостиг ще нараства допълнително. По някакъв начин тези разходи до края на настоящата година трябва да им бъдат възстановени и да се осигурят достатъчно приходи за нататък.

Предстои да се види какъв анализ на цените ще направи и ще обяви през следващата седмица КЕВР и какви ще са разчетите, за които Иванов твърди, че няма да доведат до драстично поскъпване на регулирания ток от януари. Според експерти, с които Mediapool разговаря, повишението може да се сведе до 2.5-3 на сто, а при повече гъвкавост от страна на КЕВР може дори да не се наложи промяна на цените.

Макар това твърдение да звучи странно, в него има логика.

Няма причина да поскъпва токът на АЕЦ и въглищните централи

В решението на КЕВР за регулираните цени на тока има конкретни квоти за енергията, която НЕК трябва да купи от производителите и да я продаде после на крайните снабдители ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про". За сегашния период - от 1 юли 2021 г. до 30 юни 2022 г., регулаторът е решил, че АЕЦ трябва да даде на бита 2.9 млн. МВтч на цена от 55 лв. Най-голямо количество – 3.1 млн. МВтч е определено за "КонтурГлобал" на стойност 240 лв., следва "Ей И Ес" с 2.6 млн. МВтч за 295 лв. Съществен принос за домакинствата дават и водните централи на НЕК, които осигуряват 1.1 млн. МВтч, при това на доста ниската цена от 83.50 лв. Държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" първоначално не бе предвидена да продава за бита, но след нареждане на енергийния министър получи квота от 1 млн. МВтч, за да има въобще приходи, тъй като към онзи момент ѝ бе невъзможно да продава тока си на свободния пазар, заради много високите ѝ тогава цени от близо 221 лв.

При трите въглищни централи обаче има една особеност – техните цени се компенсират от Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС) заради парниковите квоти и така реално НЕК купува от тях тока за бита на цена от 126.62 лв./МВтч. Което вече е над три пъти по-малко от сегашните борсови цени.

Реално обаче няма никакви причини цените на производителите на ток за регулирания пазар да се променят.

"Няма основание да расте енергийната компонента в цената за бита", коментира пред Mediapool Иванка Диловска, член на управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт.

"Цената е на база разходите на централите и те в момента продават на НЕК на по-ниска цена от борсовата, но не са на загуба, а на база разходите, одобрени от КЕВР с възвръщаемост. Няма предпоставки цената на самата енергия да расте", каза Диловска.

Мнението, че цените на тока от производителите няма логика да се пипат, споделят и други експерти. Всъщност само разходите на въглищните централи са нараснали заради скока на цената на въглеродните емисии, които в ценовото решение са заложени да са средно 51 евро за тон, а с днешна дата достигат 90 евро. За двете т.нар. американски централи обаче квотите се купуват от НЕК, която е компенсирана за това от Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС), където влизат държавните приходи от продажбата на спестени такива парникови квоти. Те ще са много над заложеното в бюджета на фонда, което позволява по-голяма възможност за компенсация на парниковите разходи. ТЕЦ "Марица Изток 2" също се компенсира частично за тези разходи от ФСЕС. Това означава, че потенциалът за ръст заради поскъпналите квоти не е особено голям, даже може да бъде елиминиран.

Проблемът с мрежовите такси също може да бъде решен

"В цените на мрежовите оператори (които също са част от крайната цена на тока) има постоянни разходи – заплати, ремонти, инвестиции, които са одобрени до края на юни 2022 г. и в момента не подлежат на промяна. При мрежовите оператори единствено цената за енергията за технологичните разходи е по-висока от разрешената от КЕВР", обясни Диловска.

ЕСО, ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" в момента са длъжни да купуват енергията за преноса и разпределението на тока от борсата и рязкото поскъпване там води до посочените вече извънредни разходи.

Компонентата за технологичните разходи на мрежовите оператори обаче е само около 20 процента от регулираните цени и ако в бъдещите тарифи за бита се вкарат само компенсации до края на 2021 г. това означава отражение от 2.5-3 на сто в крайната цена, изчисли Диловска. Според нея регулаторът може да намери механизъм технологичните разходи на мрежовите оператори от 1 януари 2022 г. да не се купуват от борсата.

"Продължавам да смятам, че е най-добре мрежовите оператори да купуват енергията за технологични разходи от АЕЦ "Козлодуй", както и ядрената централа да има търгове за евтината си електроенергия за малките и средните фирми", посочи Диловска. Тази своя теза тя разви още през октомври, когато рекордните цени на тока на борсата докараха бизнеса до истерия.

Според нея е редно ядрената централа, която се е изплатила и в миналото е финансирана с парите на данъкоплатците, сега да предложи евтиния си ток на мрежовите оператори, за да се запазят цените на тока за бита.

Други експерти смятат, че цената на тока за бита може изобщо да не се вдига, ако регулаторът реши мрежовите оператори да купуват тока за технологични разходи от обществения доставчик НЕК по определени от КЕВР цени, вместо по борсови.

НЕК, която е длъжна да купува тока от двете американски централи, прави това на цена от 250 лв./МВтч, но е компенсирана от ФСЕС с разликата до 126.60 лв. При цени между 400 и 500 лв. на борсата НЕК печели доста добре от количествата ток, извън определените квоти на "Ей И Ес" и "КонтурГлобал" за регулирания пазар. Ето защо има ресурс на цена под тази на свободния пазар.

На ход е КЕВР

Диловска коментира, че е невъзможно да се определят отрицателни цени на компонентата "задължение към обществото", както коментират редица представители на бизнес организациите. В най-добрия случай тази компонента може да е нула, заради компенсациите от ФСЕС с приходите от парникови емисии, но не и отрицателна, посочи тя.

Какъв ще е подходът на КЕВР предстои да се разбере.

Миналата седмица председателят на енергийния регулатор Иван Иванов каза, че до средата на декември ще са ясни разчетите на комисията за цените на тока и парното от 1 януари 2022 г., ще минат обществено обсъждане по съкратена процедура и ще бъдат одобрени.

Той декларира, че няма да има драстично повишение на цената на тока, но за тази на парното бе по-уклончив.

Според изявленията на директора на "Топлофикация София" Александър Александров и Столична община, която е собственик на дружеството, заради поскъпналия газ топлинната енергия трябва да се повиши с минимум 20 на сто.

Там ходовете на КЕВР не са големи, тъй като действително цените на природния газ, които основно определят колко ще струва парното, са се повишили драстично от 1 юли насам. 49.94 лв./МВтч без данъци и такси струваше синьото гориво през юли, днес цената му е 102.33 лв.

Предстои да се разбере и дали Европейската комисия ще одобри искането на България да намали за четири месеца – от януари до април 2022 г. ДДС за тока и газа на 10 процента, което се очаква да намали малко сметките на потребителите.

Възможно е този ход да е предприет и за да тушира планирания ръст на цените на електрическата и топлинната енергия, който ще дойде в момент, в който новото правителство тъкмо ще е встъпило в длъжност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #3

    Напротив тока ще поевтинее с 50%.

  2. kosta
    #2

    Може, ако с последните кожи, одрани от бизнеса, се покрие разликата в цените за електората

  3. Alexander1998
    #1

    Нали знаете, че половината и повече в ПП ПП са били в Служебния кабинет, който не предприе НИКАКВИ мерки да се нормализират цените? Така ще се "оправят" цените и ще ни оправят всички, че не 5 милиона, а 3 милиона дали ще останат в България. Журналята с пачките по 15 хиляди и повече ма месец им дреме на Муньо... Ще си хванат парцалките и ще отидат в някоя собствена къща в Европа. :) :) :) :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.