Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: България не бива да облага повече бедните, отколкото богатите

34 коментара
МВФ: България не бива да облага повече бедните, отколкото богатите

За Международния валутен фонд (МВФ) е неразбираемо защо България продължава да натоварва бедните с по-висока данъчно-осигурителна тежест, отколкото богатите. Това стана ясно от изказването на Жан-Франсоа Дофен, ръководител на редовната мисия на фонда у нас, която приключва във вторник. По думите му въпреки че България е с най-високо ниво на неравенството в ЕС, тя поддържа регресивна скала на облагане – равна ставка на плоския данък от 10% без необлагаем минимум и нулеви социални вноски за месечните доходи над 3750 лв.

Като мярка за борба с неравенството и за повишаване на приходите в бюджета МВФ препоръчва България да се откаже от плоския данък върху доходите и да въведе прогресивно облагане, при което хората с по-високи доходи се облагат с по-висока ставка. Водещите политически сили – ГЕРБ и ПП-ДБ, обаче не желаят да отварят този дебат.

Най-революционна обаче е другата препоръка на МВФ – за премахване на максималния осигурителен доход с цел хората с високи доходи също да плащат осигуровки върху целия си доход, какъвто е законът за тези с ниски и средни доходи. Това означава и премахването на тавана върху пенсиите. Идеята обаче звучи крайно нереалистично, защото би предизвикала буря сред високотехнологичните индустрии у нас, които официално плащат най-високите заплати в страната, а пенсионната система няма готовност да плаща пенсии от по десетки и стотици хиляди левове на човек. Според МВФ обаче премахването на тавана на осигуровките ще стимулира хората да ги плащат, защото ще получават по-висока пенсия.

МВФ препоръчва още вдигане и на други данъци – например тези върху имуществото, както и връщане на намалените ставки на ДДС, например за ресторантьорите, до стандартното ниво от 20%. Въпреки че през есента на миналата година имаше подобно предложение, то не мина през парламента заради силен лобистки натиск.

2025 г. е реалистична дата за приемане на България в еврозоната, смята още МВФ. Според него България е готова за това, конвергенцията с икономиките на еврозоната е въпрос на време.

Въпреки че банковият сектор е стабилен, МВФ вижда рискове във финансовия сектор заради силния ръст на жилищното кредитиране. За да не се влезе в спирала с цените на недвижимостите, фондът препоръчва взимането не само на антициклични мерки, но и затягане на кредитирането чрез затягане на изискванията към потребителите.

За да намали дефицита, България не бива да орязва инвестициите си в инфраструктура и човешки капитал, съветва още МВФ.

Консултациите са в изпълнение на член ІV от Учредителния договор на Фонда, който предвижда осъществяване на годишни прегледи на изпълнението на макроикономическите показатели и финансово-икономическите политики в страната. 

Икономиката на България през последните три-четири години беше засегната от сериозни сътресения, но независимо от тях, се оказа изключително устойчива, което е достойно за похвала, коментира още ръководителят на мисията Жан-Франсоа Дофен. МВФ очаква възстановяване на растежа у нас до 2.7-2.75% тази година. Инфлацията също се забавя, основно поради намаляването на цените на суровините в международен план. Миналата година инфлацията беше 8.6%. Тази година прогнозата ни е индексът да е около 3.5%, каза ръководителят на мисията на МВФ.

Според фонда най-голямото дългосрочно предизвикателство пред България е сравнително големият процент от населението, което живее в бедност, значителните неравенства в икономически и социален план в българското общество, а също и това, че България изостава спрямо съпоставимите с нея държави от Централна и Източна Европа в догонването на равнището на доходи и стандарта на живот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #34

    Защото данъчната система в Бъргария генерира бедност, но затова пък всички политика я защитават.

  2. Калико Джо
    #33
    Отговор на коментар #26

    Досега плосък данък е предлаган от един единствен републиканец Стив Форбс (внук на основателя на списанието с това име и милионер) през кандидат президентските кампании в 1996 и 2000, когато той отпада съвсем в началото. Оттогава това го няма в програмата на нито един републикански кандидат за президент, нито са го предложили в конгреса. Никой не смята за вредно да има различна данъчна тежест за бедни и богати, още повече колкото по-високо е разделението между горния 1% и останалите, толкова по-бавно расте икономиката на страната, която е базирана главно на потребление и услуги, а не материално производство като в Китай.

  3. ImBlack
    #32

    Плоският данък е резонен само и е единствено, когато има необлагаем минимум в размер поне половината от минималната работна заплата, който да се компенсира от по-висок общ данък за приходите над този праг. След провала на "развития" социализъм, да се вярва, че в пазарна икономика и капитализъм социалистическите идеи ще постигнат по-добър резултат не е само глупост, а ярък пример за пълна дeбилност! Богатите винаги могат да намерят на кого да платят, за да си намалят данъците или да минимизират … Прочети целия коментар

  4. ImBlack
    #31

    Да се вярва, че "левите"/социалистите са някакви бедняци, на които единствената мисъл им е социалното равенство и благоденствието на бедните е наивно до глупост.
    И да са били някога бедни, с влизането си в политиката са започнали да се изкачват по стълбата на Смирненски и неумолимия и край.
    Обикновено са си съвсем богати кoпeлета, които си вярват, че знаят достатъчно и са хванали Господ за шлифера,
    които чрез популизъм целят да се докопат до още повече лично богатство и власт, която да

  5. The Rock
    #30
    Отговор на коментар #21

    Явно не можеш да се сетиш кой издържа държавата. Ето защо ще ти развия моя пример с числа, за да го разбереш. 1 Имаме 100 000 човека, които получават 2 000 лева заплата. Тези хора формират облагаема основа от 200 000 000 лева. Когато ги обложим с 10% данък те внасят в бюджета 2 000 000 лева. 2 Имаме 500 човека, които получават 20 000 лева заплата. Тези хора формират облагаема основа от 10 000 000 лева. Когато ги обложим с 10 % данък ти внасят в бюджета 100 000 лева. Надявам се че правиш разлика между 2 000 000 лева и 100 000 лева. Този прост пример ти дава нагледна представа, че хората с 2 000 лева заплата на практика издържат държавата.

  6. The Rock
    #29
    Отговор на коментар #20

    Аз не се образовам от Уикипедия! Съжалявам!

  7. MP_reader
    #28
    Отговор на коментар #27

    ОК, ултра-десен, въведен от шефа на социалистите в ЕС. Got it.

  8. rusonefil
    #27
    Отговор на коментар #26

    Глупостите са твой патент. Предлагат се много неща. Когато в САЩ има плосък данък тогава се изказвай. И кой е казал, че плоският данък е левичарски? Ако беше ходил малко по-дълго на училище и не беше функционално неграмотен, щеше да си схванал, че плоският данък е ултрадесен и никой тук, освен тебе, не твърди обратното.

  9. MP_reader
    #26
    Отговор на коментар #23

    Отново глупости. Плоският данък е много по-стар ит ЕС. В САЩ се предлага от републиканците, които не са социалисти.

  10. MP_reader
    #25
    Отговор на коментар #24

    Достатъчен е един семестър по каквото и да е, който го нямаш. Икономиката е много по-сложна от твоята елементарна представа. Това, което казваш, е лява пропаганда. Плоският данък измъкна БГ от дъното и е някаква защита срещу корупцията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.