Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ с препоръки как да намалим риска от болести, отговорни за 80% от смъртността

3 коментара
МЗ с препоръки как да намалим риска от болести, отговорни за 80% от смъртността

Основните хронични незаразни болести - сърдечно-съдови и злокачествени заболявания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България.

Доказано е, че тези болести се причиняват от общи рискови фактори като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, нездравословно хранене, ниска физическа активност. Практиката показва, че тяхното редуциране води до намаляване на смъртността и заболеваемостта от посочените болести. Най-ефективният път за постигане на тази цел са както профилактиката, ранната диагностика и осигуряването на здравословна среда за живот, така и дейностите по националните здравни програми.

МЗ публикува информационни материали със съвети как да ограничим рисковите за здравето фактори в няколко направления:

“Солта - ползи и вреди за здравето“

“Вредата от употребата на наргиле и цигари, и злоупотребата с алкохол“

“Препоръки за здравословно хранене на възрастните“

“Препоръки за здравословно хранене на децата“

“Спри и се прегледай“

По данни на МЗ тютюнопушенето е отговорно за преждевременната смърт на 17 560 души годишно у нас. Според здравните власти материалните щети от тютюнопушенето в България възлизат на 165 млн. лева, а нематериалните надхвърлят 4 млрд. лева, което е двойно повече от приходите от акцизи върху тютюневите изделия. Тютюнопушенето увеличава риска от редица заболявания като инфаркт, астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), рак на белия дроб и други онкологични заболявания.

Вредно въздействие върху човешкия организъм оказва не само пушенето на цигари, но и на наргиле. За сравнение едночасова сесия пушене на наргиле е равна на изпушването на 40-400 цигари. С пушенето на наргиле човек поема 36 пъти повече катрани и 70% повече никотин отколкото от една цигара.

Здравните власти обръщат внимание и на ползите от ограничената консумация на алкохол, която намалява социалнозначимите заболявания като мозъчносъдова болест, исхемична болест на сърцето, злокачествени заболявания и др; намалява разходите, свързани с лечение, пожарите и производствените аварии, престъпността и броя на пострадалите при пътно-транспортни произшествия.

В друг от информационните си материали МЗ дава съвети как да си набавим необходимият за здравето на организма ни йод, без да залитаме в прекомерно висока и вредна консумация на сол.

Употребата на голямо количество сол води до високо кръвно, повишен риск от сърдечно-съдови заболявания – инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност, нарушение във функциите на бъбреците и др. Потребностите на организма от сол не са високи – 3.25 – 3.75 г сол дневно при хората на възраст от 10 до 60 г. При по-малките деца и по-възрастните хора количествата са още помалки.

За сравнение 3-4 г. сол се съдържат в 100 грама бяло саламурено сирене. 100 грама баничка със сирене съдържа т 1.6 – 1.9 г. сол, парче пица или картофен чипс– 1-2 г.

Здравните власти дават също така съвети за здравословно хранене при децата и възрастните, както и информация за профилактичните прегледи, които ни се полагат и с които заболяванията могат да бъдат предотвратени или открити навреме.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ldltrifonov
    #3

    Както основните, така и останалите Незаразни болести са проява на \"бавна\" невроинфекция, развиваща се в Централната нервна система. Причинява се от \"инфекциозен белтък\". който не съдържа нуклеинови киселини и генетични структури. Основното инфектиране става в момента на раждането. Лекото охлузване на още мокрия от околоплодната течност епидермис в областта на лицето оголва сензорните окончания на аферентните нерви (n. trigeminus) и през тях нахлуват инфекциозните частици от лигавиците на майката.

  2. [email protected]
    #2

    А къде са ФПЧ,с които толкова много плашат хората?!

  3. Kitko
    #1

    Добре са направили, пак е нещо. Браво.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.