Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Н. Младенов: "По-добре неопитни дипломати, отколкото кадри на КГБ"

170 коментара
Н. Младенов: "По-добре неопитни дипломати, отколкото кадри на КГБ"
Външно министерство се е отказало от идеята си да ограничи регламентираните 20-процентната квота за политически назначения на посланици, която бе определена с приетия от предишното мнозинство Закон за дипломатическата служба.

Външният министър Николай Младенов съобщи в сряда, че квотата ще остане и в подготвения от неговия екип законови промени.

"Да, тя остава, тя няма да бъде променяна", съобщи Николай Младенов пред БНТ в сряда.

По-рано от Външно министерство лансираха различни идеи за ограничаването на външните за системата назначения. Младенов планираше да въведе конкурсното начало при назначаването на външни кадри на високи нива в МВнР, като тези конкурси са по-тежки от конкурсите за начинаещите кадри, постъпващи във ведомството.

По-рано от Външно бяха съобщили, че мислят да дефинират какво точно означава политическата квота, за да се избегне масовата практика за назначаването на партийни функционери зад граница. В стратегическия преглед на МВнР, на който се базират и подготвените законови промени, пък се предлагаше посланиците от "политическата квота" да си отиват заедно с правителствата, които са ги назначили.

Сериозното предизвикателство, което си поставя ръководството на Външно министерство, е да се заложат законови ограничения пред посланически назначения на кадри с принадлежност към бившата Държавна сигурност.

Планира се и система на кариерно развитие, която да включва и т. нар "бърза писта" за изявени млади дипломати.

"Предпочитам млади и неопитни, които ще си натрупат опит, отколкото хора, които са натрупали опита си в академията на Комитета за государствена безопасност на Съветския съюз", заяви Младенов. 

Външният министър потвърди, че след като вече 13 български посланици, свързани с ДС, чието отзоваване правителството поиска още през декември, но президентът не разреши, са извикани в София на "служебно пътуване", до края на годината това ще се случи и с останалите им колеги с агентурно минало.

"Искам да работя с министерство, ...което е пълно с хора, които могат активно, наистина съвременно да мислят по проблемите, с които се сблъскваме, да реагират бързо, да представят страната ни достойно. Искам да решим този проблем. Да стане ясно, че оттук нататък законодателно няма да могат да се заемат тези постове от хора, които са били свързани с ДС. Да отворим системата, за да влязат в нея млади хора, хора, които имат различен профил на образованието си освен агент... това, академиите на Комитета за държавна сигурност на Съветския съюз. Искам да има хора, които разбират от това как сега функционира светът, а не да ми разказват как е функционирал светът преди 30 години", коментира Младенов.

Опитите за ограничаване на кадрите на ДС в други закони обаче вече падаха в Конституционния съд. В тази връзка Младенов коментира, че моделът, който е разписан в законовите промени, може да бъде защитен в КС.

"Но искам да отправя едно много сериозно предупреждение към всеки, който смята да се заеме с тази задача (да оспорва закона пред КС). Не се изправяйте срещу 70 процента от българските граждани, защото 70 процента от българските граждани ясно и категорично казаха, че през 2011 г., едно десетилетие след началото на 21-ви век, това не може да продължава. Не се опитвайте да използвате юридически хватки и, така, някакви подходи, които са, с които да подмените волята на българския народ и да подмените в крайна сметка желанието на мнозинството хора в тази държава да вървим напред, а не да се занимаваме с 20, 30, 40 човека от миналото, които само за това, за да могат да взимат двойни пенсии някога, са се ангажирали да работят за държавата. Извинявайте, това е просто смешно", настоя Николай Младенов.

Той обясни още, че с промените в закона ще регламентира щатовете на посолствата.

"В момента системата е така направена, че аз, ако искам, и вас двамата (водещите) мога утре да ви изпратя, където поискам, в което и да е посолство", даде пример министърът.

"Едно посолство, за да се нарича посолство, какво трябва да съдържа, какъв тип хора трябва да работят в него и да има щат, както във всяка една организация. Оттам нататък вече, когато има нужда, този щат се увеличава, когато има нужда, той се намалява. Но целта е това да бъде регламентирано", обясни Младенов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

170 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. New American
    #170
  2. дедо
    #169
  3. N
    #168
  4. juli
    #167
  5. juli
    #166
  6. Втори
    #165
  7. оценител
    #164
  8. Един
    #163
  9. Англофон
    #162
  10. готина
    #161

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.