Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 1/5 от българите дишат прах и отрови над нормите

0 коментара
Над 1/5 от българите дишат прах и отрови над нормите
Около 57 % от населението в България диша прекомерно прашен въздух, а 22 процента от жителите на страната са изложени и на наднормени количества отрови като азотен окис и серен двуокис. За Европа това се отнася средно за едва 5.9 на сто от населението, сочи докладът на Европейската агенция по околна среда за състоянието на околната среда в Европа и България през 2010 г. Той бе представен в четвъртък от ръководството на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

5 млн. души годишно умират в Европа заради прекомерно замърсяване с прах, сочи още документът.

Още преди два месеца екоминистърът Нона Караджова съобщи, че страната ни може да бъде санкционирана от ЕК заради това, че над 30 български градове превишават допустимите норми за замърсяване с фини прахови частици. Причината е в натоварения автомобилен трафик, масовото използване на твърди горива за отопление, както и нередовното миене на улиците. Тогава Караджова заяви, че общините имат срок до март 2011 г. да изготвят програми за разрешаването на тези проблеми.

Въпреки че остава малко време до крайния срок, до момента никоя от тях не е предала адекватна програма, каза в четвъртък екоминистърът.

Според европейската директива за чистотата на въздуха, всяка държава има право на не повече от 35 превишения на нормата за концентрация на фин прах годишно в дадена точка за измерване на емисиите. У нас навсякъде са отчетели повече от разрешения лимит надхвърляне на нивата, каза директорът на Изпълнителната агенция по околна среда към екоминистерството Ваня Григорова.

От изнесените данни става ясно, че България е на първо място в Европа по прилагане на природозащитни политики като НАТУРА 2000, но на последно – по управление на отпадъците и по енергийна интензивност. Страната е с най-нисък процент на оползотворяване на отпадъците си и съответно най-висок процент на депониране - над 90 % от битовата смет. В другия край на класацията е Швейцария, където заради добре работещите системи за разделно събиране на отпадъците, компостиране и изгаряне на отпадъците за енергия в земята не се зарива никакъв битов боклук, посочи шефът на ИАОС. По енергийна интензивност - количество енергия, използвана за производство на единица брутен вътрешен продукт, България е около 5 пъти над средното за ЕС, от което българската икономика губи конкурентоспособност.

България държи средно ниво спрямо европейските държави по показател отделяне на емисии парникови газове. Сред проблемите на страната е рязкото увеличение на земите с променено предназначение. Докато през 2000 г. площите с променено предназначение са били 600 дка, то през 2007 г. тези площи са вече 4 442 дка и особено, когато това са земи от горския фонд, това представлява проблем, каза Григорова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.