Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 2.9 млрд. лева за втория пакет F-16. Кабинетът ще решава новата сделка със САЩ

Радев: Ако искаме летящи самолети, цената няма как да бъде по-ниска (Обновена)

37 коментара
F-16, сн. "Локхийд Мартин"

Американското правителство обяви, че е одобрило продажбата на още осем изтребителя F-16 на България, "за да подсили сигурността" на страната член на НАТО на фона на войната, водена от Русия в Украйна.

Потенциалната сделка e за 1.673 млрд. долара или над 2.97 млрд. лева. Цената, обаче, е индикативна и подлежи на преговори, като ще зависи от оборудването и въоръжението, което ще влезе в пакета.

България вече закупи 8 F-16 за над 2.1 млрд. лева, които бяха платени авансово, защото държавата нямаше изискваната кредитна история за разсрочено плащане.

По-късно премиерът Кирил Петков каза, че все още не е получена оферта от САЩ, но когато това стане, тя ще бъде детайлно разгледана. Той даде заявка тази процедура да е по-прозрачна от предишната при управлението на Бойко Борисов.

“Не трябва да говорим преди да видим. Oще нямаме оферта, не знаем въобще какво се предлага, какви са условията. Каквото и да прави българското правителство, ще направи много добра и детайлна оценка на предложенията, ще види всички възможности и ползи, допълнителни ефекти преди да вземе такова решение. Последният път българското правителство е взело решението на крак, което за мен не е правилният начин“, каза Петков. 

Очакванията са вторият транш от поръчката да се плати на части. Според неофициална информация разсрочването, обаче, няма да е в голям период от време. Това намекна по-късно във вторник и президентът Румен Радев.

Според него цената няма как да е по-малка и правителството е изправено пред тежко решение.

Сделката е планирана и не е свързана с войната в Украйна.

Oт Министерството на отбраната пък припомниха, че сделката не е задължителна за България.

Какво следва?

Държавният департамент на САЩ обясни, че е уведомил американския Конгрес за сделката, който ще се запознае с нея и ще я одобри или отхвърли. След това на България ще бъде изпратено писмо с официален отговор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) и правителството ще трябва да прецени дали да сключи договора и при какви условия.

По-високата цена е очаквана, тъй като първият пакет изтребители е поръчан с много скромно въоръжение.

Цената обаче може да падне при отказ от оборудване.

Писмото-искане за получаване на проектодоговор (LoR for LOA) за придобиването на още осем многоцелеви изтребители F-16 Block 70 бе изпратено от служебния министър Георги Панайотов, който бе назначен след това за посланик в САЩ.

Сега правителството на Кирил Петков ще трябва да прецени дали да сключи договора за втория транш изтребители F-16, които са необходими, за да може България да се откаже от старите съветски изтребители MиГ 29, чиято поддръжка на практика е невъзможна заради войната на Путин срещу Украйна.

Така България много трудно може да пази въздушното си пространство без помощта на съюзниците.

Вицепремиерът Асен Василев е много предпазлив по отношение на скъпите военни сделки, но ситуацията коренно се промени след избухването на войната.

Очаква се около новата сделка да има относително съгласие в парламента, като се изключат дежурното поведение на БСП. Съгласно Закона за отбраната военните сделки над 100 млн. лева се нуждаят от санкцията на Народното събрание.

До няколко месеца България ще трябва да прецени дали да сключи договора, дали да го предоговори или отложи във времето,

Вече поръчаните и платени авансово изтребители пък ще закъснеят заради пандемията и доставката им се очаква през 2025 година.

Дотогава България трябва да е модернизирала военните си летища, най-вече "Граф Игнатиево", като за целта са предвидени общо 300 млн, лева.

Радев: Цената е очаквана

Президентът Румен Радев коментира, че "ако искаме новите американски изтребители F-16 да летят в България и да разполагат с обучени пилоти и техници, оборудване за поддръжка и въоръжение, цената за 8 самолета е 3 млрд. лева и няма как тя да бъде по-малка".

Той припомни, че е наложил вето на първата сделка през 2019 г. "заради начина, по който беше сключен договорът от българска страна".

"Казах ясно, че правителството крие реалната цена от българската общественост – реалната цена, която ни се предлагаше за тези 8 самолета, за да могат да бъдат експлоатирани по нормален начин и да имат реални способности, е 3 млрд. лева. Правителството взе решение да ореже безобразно пакета до 2.1 млрд., приемливи за обществото", каза той.

Ако някой продължава да ви лъже, че България може да носи бойно дежурство с 8 F-16 след 2025 г, той ви лъже, коментира Радев, който преди да стане президент бе командира на Военновъздушните сили.

"Сега правителството трябва да вземе изключително тежко решение - дали ще имаме ескадрила, която заедно с инфраструктурата ще струва на България 5.5 милиарда? Дали можем да си го позволим сега с разсрочено плащане, колко време е това разсрочено плащане? Ако може да си го позволи - желателно е да може, защото трябва да имаме пълна ескадрила, как ще стане това? Ако някой продължава да говори, че ще можем да носим бойно дежурство след 2025 - той ви лъже. Няма страна, която може да носи бойно дежурство само с 8 самолета", допълни Радев.

Той съобщи, че втората партида при договор сега ще пристигне най-рано през 2027 г. и ескадрилата ще е готова за бойно дежурство около 2030 г.

По-рано Радев призова правителството спешно да вземе на лизинг самолети, за да осигури охраната на въздушното ни пространство.

Бъдещето на МиГ 29 е ограничено, а доставката на новите изтребители се забавя. И има опасност от дупка, в която България да не може да пази сама небето си.

Дебатът предстои

Зам.-министърът на отбраната Йордан Божилов обясни, че става въпрос за американска вътрешна процедура.

"Не се обсъжда още абсолютно нищо. Това решение не задължава, но и не дава правомощия по отношение на България", посочи той.

Божилов отговори положително на въпрос предстоят ли все още обсъждания за това дали и какви самолети ще закупи България.

Той припомни, че запитването за закупуване на изтребители F-16 от нашата страна е било направено още миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #37

    Радара на Ф-16 "вижда на 30км а на МИГ 29 на 15. Достатъчно време МИГ да бъде свален, въпреки по-мощните му двигатели. Затова Румен Решетников пледираше за Грипен, та да сме по-слаби от руските. За което заслужава военен съд за национално предстелство.

  2. NORAD
    #36
    Отговор на коментар #19

    само това "единственото" предимство - като го сметнеш за 8000 часа (а те са повече за експлоатацията на самолет) излиза, по $30к на час в повече => $240 М, за 1 самолет ф-35. Допълнително и оръжия и други системи, дето струват повече при ф-35, а нема нужда -както се вижда предното БГ правителство оряза възможностите дори и на ф-16.то бг летище за ф-16 нема, той за ф-35 си фантазира...

  3. Антон
    #35
    Отговор на коментар #34

    Споко де, Севде!...Пази си мастилото за "Спомени от затвора".

  4. Филка Русофилка
    #34

    дo #7: Щo нe cи paзбpaл цeлтa нa изтpeбитeля-бoмбapдиpoвaч F-16V c гoлям тaктичecки paдиуc и въздушнo дeжуpcтвo нa знaчитeлнo oтдaлeчeниe (oтвъд Кpим нaш) oт лeтищeтo зa бaзиpaнe, c дaлeкoбoeн paдap зa oткpивaнe и пopaзявaнe c тeжки удapи нa гoлям бpoй нaзeмни, мopcки и въздушни цeли? Нaли я пишe гo в публичния зa pуcкитe тpoлoвe Дoклaд нa Вoeннoтo м-вo зa избop нa нoв caмoлeт? Кaктo и в ceкpeтния Дoгoвop, нeзaкoннo дъpжaн в cъвeтничecкo чeкмeджe, oткpит oт Шepлoк Xoлмc, вбecил Бacкepвилcкoтo кучe дa oбяви „вceнapoднo“ pуcoфилcкo въcтaниe нa жълтитe пaвeтa пpeд „cвeтaтa“ cи oбитeл ! :)

  5. Ощавен маркиз
    #33

    Кефи ме, че май Рундьо Решетков, шофьорът на Миг.чета, почва да губи по точки от "Просто Киро" /да ме извини, премиерът Кирил Петков/... Крайно време беше да се отървеме от МОСКАЛСКОТО ружьо!

  6. Мони Монев Тиранофоб
    #32

    Да, за да има България пълна ескадрила (66.32%) Да, но след като бъдат доставени вече поръчаните (1.05%) Да, за да се покаже решимост за спиране на експлоатацията на руските МиГ-29 (15.79%) Тепърва ще се паразим!

  7. д-р Мирослав Балчев
    #31

    За по-евтино да ги купим без крила!

  8. Бугараш
    #30

    На България и трябва ВОЕННА СТРАТЕГИЯ и РЕФОРМА, не прахосване на милиарди за нещо си там!

    България трябва да види, с какви сили разполага и как ще реагират те при война! Примерно стратегията на Литва, Латвия и Естония е децентализацията на армията при война, т.е. разпадане на военните части на малки независими групи, които оперират независимо една от друга в определен район! Такава е и стратегията на Украйна в момента! Българската стратегия е като руската в момента- строго центализирана: цялата

  9. John Doe
    #29

    Браво! Това означава че тези пари са извън досега на мафията и не могат да потънат в ненаситната паст на руската пета колона в България.

  10. Danko
    #28
    Отговор на коментар #21

    Стига с тая паника. Ние си признахме, че можем да изпратим 18 самолета. Значи имаме поне два пъти повече, ама си мълчим, защото е военна тайна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.