Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 60% от младите лекари желаят да се реализират у нас

6 коментара
Архивен кадър от дипломирането в Медицинския универстите в София.

Рекорден брой млади лекари – 62.5% желаят се реализират в България. Това сочат резултатите от анкета сред българските абсолвенти от Випуск 2023 на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. За първи път от повече от 10 години насам процентът на оставащите в България е толкова висок. Делът на желаещите да се реализират у нас млади медици бавно нараства през последните години като при предходния Випуск 2022 съотношението между оставащи и заминаващи беше 50 на 50.

Като аргумент да изберат България младите лекари сега посочват на първо място националното самосъзнание, на второ семейството и приятелите, на трето – моралното задължение към родината. 87.11% искат да работят в болнични заведения и само 8.99% като общопрактикуващи лекари. На научна кариера биха се отдали 2.73% от завършващите. Продължава да намалява и да е много нисък процентът на желаещите да работят като търговски представители на фирми за лекарства (0.78%).

Мотивите на тези, които искат да заминат (37.5%), са: по-високо заплащане в чужбина (25.66%), по-добра организация на здравната система (19.97%).

С около 2% нараства броят на младите лекари, които смятат, че развитието на кадрите в здравната ни система става трудно (16.86%) и затова ще напуснат България. Амбициите им са насочени предимно към европейските държави (71.95%). С по около 2 % при всеки випуск за последните три години намалява интересът за работа в САЩ (за настоящия са 8.85%).

Анестезиологията е най-желаната специалност

Анестезиология и интензивно лечение е специалността, заела първо място (12.22%) в предпочитанията на абсолвентите. На второ и трето място се нареждат хирургия (9,97%) и акушерство и гинекология (9.36%). Следва кардиология (8.39%). Педиатрията, която за предходния випуск беше водеща, сега се нарежда на четвърто място с 6.75% желаещи да я практикуват.

Значително е намалял интересът към вътрешни болести (3.86%), ендокринология (1.93%) и образна диагностика (2.57%) – и при трите специалности спадът е с около 6 % в сравнение с предходните випуски. Спешната медицина продължава да е на последно място в класацията за желани специалности от младите лекари (0.64%). Най-висок е процентът на абсолвентите, които са отговорили, че още не са решили какво ще изберат (16.90%).

Расте положителната оценка за нивото на образованието в Медицинския факултет. На въпрос дали биха го препоръчали като място за обучение 76.86% отговарят с "Да", което е с над 6% повече в сравнение с предходния випуск.

Випуск 2023 са общо 596 души – 239 български и 357 чуждестранни студенти от 31 държави.

Церемонията по дипломирането на младите лекари от МУ-София ще се състои на 20 февруари 2024г. в Зала 1 на НДК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Цвети Антова
    #6

    Дали ще стане? Това не е 1-во и 2-ро, а 3-то или 4-то. ;-) "Едно е да искаш, друго..." :-)

  2. Tsvyatko Kovachev
    #5

    ами младите лекари докато станат на лекари , няма да съм жив ... напоследък само на касапи попадам ...

  3. Калико Джо
    #4
    Отговор на коментар #2

    Много по-важно от обучението е каква заплата се получава от млад лекар у нас и в някои други страни. Когато заплатите са ниски, лекари не достигат Пример е Великобритания, която има СОЦИАЛНО и БЕЗПЛАТНО здравеопазване, но няма достатъчно лекари, които да го реализират и резултатите са плачевни. Между другото, огромна част от лекарите във Великобритания са привлечени от третия свят, заради ниските заплати.

  4. ABV
    #3

    Казано с други думи цели 40% от младите "лекари мечтаят" да избягат далеч от проклетата територия ZZадунайски ZZиганистан!

  5. Dora Apostolova
    #2

    Нашият законоградители в НС , въобще не познават и не прилагат опита на развитите европейски страни, членки на ЕС, по отношение на градящите се кадри във висшите учебни заведения, така нужни на България. Например, Финландия освен, че има напълно безплатно образование от първи клас до последен курс на университета, няма такси във висшето си образование, дава стипендия на всеки студент( влиза се също с приемен изпит), независимо от успеха 55 учебни месеци( 5,5 учебни години) на стойност около

  6. Коментарът е изтрит в 12:23 на 15 февруари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.