Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-старият световен рекорд за мъже в атлетиката падна след 38 години

Миколас Алекна хвърли диска на невероятните 74.35 метра след супер серия

1 коментар
Микулас Алекна подобри най-стария световен рекорд в мъжката атлетика. С попътен вятър той постигна 74.35 м в хвърлянето на диск Сн.ЕПА/БГНЕС

Миколас Алекна счупи най-стария световен рекорд за мъже. 21-годишният литовец хвърли диска на невероятните 74.35 метра на състезание в американския щат Оклахома в Рамона в неделя (14 април).

Алекна подобри с 28 сантиметра световния рекорд на германеца Юрген Шулт (74.08 м) поставен през 1986 г. - 16 години преди раждането на литовеца.

Синът на двукратния олимпийски шампион Виргилиус Алекна направи фантастична серия от шест успешни опита от над 70 метра в Рамона. За постигане на върхово постижение в дисциплината хвърляне на диск допринесе и перфектното време - попътен вятър, който за разлика от бяганията и скоковете не се мери, отбелязва АП.

Още с първия си опит от 72.21 м Алекна загатна, че може би ще сме свидетели на световен рекорд. С този резултат той подобри най-доброто си лично постижение за сезона от 71.39 метра, но видимо изглеждаше разочарован.

Последва опит от 70.32 м, а в третия кръг хвърли уреда на 72.89 м - резултат, който му отреди четвърто място във вечната ранглиста в дисциплината. В четвъртия опит дискът се приземи на 70.51 м.

Но най-доброто предстоеше. В петия, предпоследен опит, след като хвърли диска и той летеше във въздуха Алекна изрева мощно и вдигна нагоре показалците си, очевидно усещайки, че вече е номер едно в дисциплината. Уредът падна на 74.35 м и нов световен рекорд. Първоначално съдиите измериха 74.41 м, но по-късно нанесоха корекция в резултата.

В последния си, шести, опит Алекна изпрати диска на 70.50 метра.

Така в семейство Алекна вече са двама от тримата най-добри хвърлячи на диск в историята на дисциплината. Синът измести татко си Виргилиус и той сега заема трета позиция със 73.88 м в световната ранглиста за всички времена. Между тях двамата е източно германецът Юрген Шулт.

Виргилиус Алекна обаче е двукратен олимпийски и световен шампион, докато синът Миколас засега е само европейски и в Париж ще се опита да спечели първа олимпийска титла.

Златната фамилия Алекна

Казват, че да вървиш по стъпките на "златния" си баща в същия спорт не е лесно. Освен талант, труд и желязна дисциплина, тегне и бремето на очакванията за златни отличия и върхови постижения.

Виргилиус Алекна е една от литовските спортни икони. Той спечели олимпийското злато в хвърлянето на диск на игрите в Сидни през 2000 г. и в Атина през 2004 г. Два пъти е първи и на световните първенства в Париж през 2003 г. и Хелзинки през 2005 г.

Най-доброто му лично постижение е 73.88 м поставено през 2000 г. на националния шампионат на Литва в Каунас и до преди дни беше втори във вечната ранглиста след Шулт.

Но Алекна младши вече е на върха с постижението си от неделя от 74.25 м. Той стана най-младият европейски шампион в историята на дисциплината през 2022 г. - едва на 19 години. Последва сребро от Световното първенство по лека атлетика в Орегон, но през 2023 г. остана трети на шампионата на планетата в Будапеща,Унгария.

"Баща ми е моят голям идол. Той е легендарен хвърляч. Искам един ден да бъда като него. Може би дори да бъде по-добър от него? Ще видим какво ще стане", казва младият Алекна пред IAAF.

Миколас има по-голям брат - Мартинас, който също се състезава в дисциплината и резултатите му не са никак лоши - около 67 м.

Отстрани всеки би си помислил, че още от малки синовете на Алекна са били заставени да вървят по неговите стъпки. Но това не е точно така. Миколас хваща диска чак като тинейджър по негови признания.

"Преди това се занимавах с футбол, бях нападател и то доста добър. Но пораснах много на височина, краката ми станаха големи. Бях по-бавен и тогава се насочих към хвърлянето на диск. Бях на 16 години, доста закъснях. Родителите ми искаха само да спортувам без значение какъв спорт", казва Миколас.

Само след две години тренировки той представлява Литва на Европейския младежки олимпийски фестивал в Баку, като заема 9-то място в дисциплината. През 2021 г., малко преди 19-ия си рожден ден, Алекна вече е световен и европейски шампион за младежи под 20 години. Отличните му резултати му носят и стипендия в Калифорнийския държавен университет.

В последните години конкуренцията в дисциплината е убийствена - петима атлети са с резултати над 70 метра. Това са олимпийския шампион Даниел Щал от Швеция, световния шампион Кристиян Чех от Словения, олимпийския, световен и европейски бронзов медалист Лукас Вайшайдингер от Австрия и Алекс Роуз от Самоа.

При тази жестока конкуренция на Миколас със сигурност няма да му бъде лесно на Олимпиадата в Париж това лято.

Извън спорта младата надежда в леката атлетика обича да лови риба в езерата край Вилнюс. "Ловя езерни риби, щуки и такива неща. Помага ми да се отпусна след тренировка. Мисля за диск през цялото време. Но когато започна да ловя риба, забравям за всичко", казва Миколас Алекна.

Най-старите рекорди в атлетиката

След падането на световния рекорд в хвърлянето на диска на източногерманеца Юрген Шулт, най-старото върхово постижение при мъжете вече е това в мятането на чук. В тази дисциплина начело е Юрий Седих от вече несъществуващия СССР. На 30 август през 1986 г., по време на европейското първенство в Щутгарт, Седих печели титлата с 86.74 м.

Най-старият световен рекорд в леката атлетика изобщо - мъже и жени, се държи от Ярмила Кратохвилова на 800 метра. На 26 юли 1983 г. на олимпийския стадион в Мюнхен тя постига феноменалните - 1:53.28 минути в третия си старт в тази дисциплина. Дотогава атлетката от несъществуващата днес Чехославакия се състезава предимно в спринтови дисциплини - от 100 до 400 метра. Вече повече от 40 години нито една атлетка не успява да слезе под 1:54 минути в бягането на две обиколки.

"Погледнах таблото вляво и за миг си помислих, че уредбата се е повредила. Но възторжените възгласи на 26 000 зрители ме върнаха в действителността - цифрите на таблото бяха реалност", казва по-късно легендарната атлетка, цитирана от австрийския журналист и статистик Олаф Брокман.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #1

    Госпожо Гранитска, разбирам, че евроатлантическата ориентация на хрантутещата Ви медиапуул не Ви е позволила да споменете световния рекорд на скок височина на Стефка Костадинова от 1987, който също не е надминат до днес, и надали скоро ще бъде, затова ще го направя аз: "На 30 август 1987 г. на Световното първенство по лека атлетика в Рим, Италия, поставя световен рекорд в скока на височина от 209 см. Този рекорд още не е подобрен. "

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.