Най-старият в света потънал и запазен кораб беше открит на дъното на Черно море на 80 км от Бургас.
Става въпрос за гръцки търговски плавателен съд от преди 2400 години. Той е дълъг 23 метра. Бил е намерен от английско-българска експедиция, картографираща дъното на морето. Съдът е намерен на дълбочина от над 2 километра и вероятно се е запазил, тъй като под 150 метра дълбочина в Черно море липсва кислород. Освен това той е недостъпен за съвременните водолази, коментира археоложката Хелън Фар, цитирана от Би Би Си.
По-стари корабни отломки са откривани и на други места, но това е най-старият цял запазен кораб, обясни тя.
Сн. EEF/Black Sea MAP
Корабът е със запазена мачта, кормило и скамейки за гребците.
За откриването на кораба е съобщено и във фейсбук страницата на експедицията. Тя изследва покачване на морското равнище преди хилядолетия. Целта на експедицията е чрез изследване на дъното да отговори на въпроси кога и как се е случило това, колко бързо се е покачила водата и как това се е отразило на хората.
Сн. EEF/Black Sea MAP
Откриването на запазения гръцки кораб е бонус към изследванията. Освен него са намерени останки от повече от 40 потънали кораба от византийско и османско време. За външния вид на някои от корабите може да се съди само по исторически източници, а останки от тях се намират за първи път.
Англо-българският екип е използвал два робота, за да направи 3-D образ на плавателния съд. Взета е и проба, за да бъде датиран.
Сн. EEF/Black Sea MAP
Корабът прилича на плавателен съд, изобразен от древен гръцки художник, декорирал антични съдове за вино. На една такава ваза е изобразен Одисей, завързан за мачтата на кораб, който поразително прилича на открития в Черно море. Тя се съхранява в Британския музей. Смята се, че е направена 480 години пр. Хр. За сега открития кораб се твърди, че е от 400 година пр. Хр.
Плавателният съд, открит в Черно море, прилича на кораба, нарисуван на тази антична ваза от 480 година пр. Хр. Корабът на дъното морето вероятно е правен стотина години по-късно.
За допълнителни проучвания на потъналия кораб ще е нужно финансиране. За момента не се знае какво е превозвал той, но пък може да де даде информация за технологията на построяването му, движенията и търговията в района от преди 2400 години.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Находката е уникална, но кой гръкомански глупак откри „гръцки“ кораб отпреди 2400 години?! Ако англичаните са го казали, не се ли намери един грамотен българин в експедицията, за да им каже, че по това време „гърци“ е нямало? Не са ли чували за тракийската теласокрация, за тракийското господство над моретата? Елините са плавали близо до бреговете, къде ги търсят на 80 км навътре в морето?
Навремето руското мекере Божидар Димитров, Бог да го прости, с клеветническа кампания саботираше проучването …
на дъното на Черно море за т. н. Всемирен потоп. Американският археолог проф. Дъглас Бейли, чиято професорска дисертация от 1991 г. в Кеймбридж беше “Обществена среда на статуетките от халколита в Североизточна България”, през 1995 г. беше изгонен като „заплаха за сигурността и интересите на България от правителството на Жан Виденов.
Отиде в Румъния и години наред правеше разкопки на тракийското и халколитното наследство в Северна Добруджа. От 1998 г. ръководеше многонационални изследователски разкопки (50-70 души) за произхода на живота от 8000 до 2000 година пр. н. е.
На 11 ноември 2009 година в Ню Йорк беше открита изложба под името “Забравеният свят на Стара Европа – Дунавската равнина от 5000 до 3500 година преди новата ера”. Организирането на изложбата беше осъществено от Института за изучаване на Древния свят към Нюйоркския университет в сътрудничество с Националния исторически музей на Румъния. Проф. Дъглас Бейли беше главен докладчик.
Отдавна ни е ясно, че сме тук от преди маймуните. Тъпото е, че не сме еволюирали много.
При добро реставриране, консервиране и презентиране, всеки по света ще иска да го види !