Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-важни са бързи промени в НПК, които да ускорят процеса

15 коментара
Най-важни са бързи промени в НПК, които да ускорят процеса
Най-важното и реалистично в момента е да се приемат бързо промени в Наказателно-процесуален кодекс (НК), които да ускорят наказателния процес чрез намаляване на формализма, а измененията в Наказателния кодекс (НК) ще отнемат повече време, тъй като е добре да се съобразят с новите приоритети в тази област, дискутирани от ЕС. Такова мнение изказаха министърът на правосъдието Маргарита Попова и зам.-градският прокурор Божидар Джамбазов в неделя пред БНР.

НПК и НК няма да вървят пакет, въпреки че формираният от Попова Магистраски съвет към Министерството на правосъдието (МП) работи и по двата закона.

"Нямаме модерна и адекватна наказателно правна политика, защото тази, която изработи предишното правителство в последните месеци от своето управление, според мен и моя екип, не е сложена адекватно в европейски контекст", заяви Попова.

Завещаната "Концепция за наказателна политика и за разработване на нов НК” всъщност повтаря основни принципи и цели, които държавата си е поставяла през годините и които биха могли да бъдат валидни както преди 10, преди 15, така и преди 20 години, поясни министърът.

Новото ръководство на МП ще се възползва от стартиралия през юни т.г. дебат в ЕС за програмни промени в наказателната политика. В тази програма за развитие на Съюза 2009-2015 г. се говори за Европа като пространство на свобода и сигурност, за Европа на правата, Европа на личността и с много силен акцент – Европа на защита на финансовите интереси, на защита на общия европейски бюджет.

"Нашата концепция или този документ, който така е наречен, но всъщност просто само заглавието е претенциозно, в този контекст ние не влизаме", поясни Попова.

Тя добави, че заварената концепция няма модерно европейско звучене и няма диференциран подход, който да акцентира върху силна защита на публичния интерес, тероризъм, престъпления срещу малолетни и непълнолетни.

МП ще направи адекватен план, който вероятно ще нарече Наказателна политика на държавата, за периода 2013-2015 г., но в сътрудничество с ЕС, каза министър Попова.

Тя допълни, че промените в НПК могат да станат по-бързо и по-лесно.

Ние знаем къде и как трябва да направим промените в досъдебната фаза, заяви Попова, която допреди месец бе прокурор. Тя посочи, че онова, за което от прокуратурата са настоявали повече от година, е било оценено и върнато като препоръка към България от Европейската комисия.

Прокурор Божидар Джамбазов припомни недостатъците на НПК, като посочи, че не е нормално дело за една обикновена кражба да трае 5-6 години.

Прекалено много формализъм има в нашия процес, отбеляза Джамбазов. Дори и при обикновени кражби законът изисква да се описва по бройки, по единични цени и пр. абсолютно всичко откраднато, което на практика води до излишно натоварване при изготвянето на обвинителния акт.

Процедурите трябва да се изчистят максимално от формализъм, а същинският процес да се развива в съда. Джамбазов изтъкна като противоречие това, че НПК залага като принцип централна рола на съдебната фаза, но в същото време досъдебната фаза е така конструирана, че налага на прокурора и разследващите да видят абсолютно всички доказателства и когато отидат в съда, тези доказателства единствено и само да бъдат проверявани.

Нужно е съкращаване на сроковете в досъдебната фаза, но не формално съкращаване, а с оптимизиране на самите процедури. Принципно аз считам, че не би трябвало да има някакви точно определени срокове на досъдебната фаза, каза Джамбазов.

По думите му в момента проблемът не идва от това, че в закона няма срокове.

"Има срокове, които са двумесечни, 6-месечни, 9-месечни и т.н., но сами разбирате, че когато прокурорът не може да си свърши работата и да събере доказателствата, наличието на един такъв формален срок е абсолютно безпредметно и безсмислено. Защото нашата цел в крайна сметка е да събираме доказателства и да можем да стигнем до осъдителни присъди там, където има извършено престъпление", каза Джамбазов.

Той е оптимист за бързото приемане на промени в НПК, тъй като МП вече е поискало становища от съдебната власт и скоро те ще бъдат представени.

Джамбазов споделя мнението, че проблем за българското наказателно право са остарелите текстове, които са неадекватни към настоящите обществено-икономически условия. "Защото много пъти е ставало въпрос, че НК е писан през 1968 г... Факт е вече, че България е член на ЕС. Изправени сме пред доста по-различен тип престъпност", посочи зам.-градският прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ДОЗНАТЕЛ
    #16

    Говорил съм с чуждестранни колеги полицаи и те се хващат за главата,когато чуят колко формализиран е нашия наказателен процес в досъдебната си фаза.За тях термина поемни лица е непознато явление.Да не говорим че в повечето случаи се върши двойна работа от оперативните работници,а след това раследващите повтарят техните действия.И хората с право казват-ама нали вече дадох показания.Постановлението за повдигане на обвинение също е непознато в другите държави-там обвиняемия директно се запознава с обвинителния

  2. Дедо
    #15

    но най-голямата е наличието на следователи, дознатели, разследващи полицаи. Както и да ги кръщаваме те са остатък от миналото, когато вкарваха човека в следствието и на бърза ръка доказваха каквото трябва. Това ни беше казано в прав текст от ЕС, но ние не щем да разберем. Какви ли дебили им изглеждаме...

  3. zoro
    #14

    Когато видя Станишев, Р. Петков.. Р. Овчаров и много други мутри в затвора за повече от 5 г... тогава ще повярвам на правосъдието...За сега само ще изпращам сигнали до Европейският сюз за нередностите.

  4. Дедо Тошо
    #13

    ако почнат да бесят бившите управляващи? Направо, без увъртания.Нали няма присъди, ако има са малки и идват бавно.И тогава може да ни дадат пари.

  5. Кр.Кабакчиев, дфн
    #12

    Моите данни за некадърност и/или корупция в съда. Не къде да е, дори във Върховния касационен съд:http://kkabakciev.blogspot.com/

  6. Помнещ
    #11

    .

  7. sofianka
    #9

    Къде е работила досега тази дама? Да не работила в "Плодзеленчук". Някой някъде да е чул или чел нейно мнение по състоянието на съдебната дсистема. Щом заемат високите постове веднага им идва прозрението и започват унищожителни критики. Хайде стига бе.

  8. az
    #8

    Това "ЩЕ" вече взима да става досадно. Възниква интересен въпрос след като очевидно нямаш концепция и те първа ще я изработваш какво правиш като министър на правосъдието. Все пак от теб се очква бързи и адекватни действия и след като твърдиш, че си професионалист концепцията за развитие на НПК отдавна трябва да ти е в главата и един месец е предостатъчен, че да бъде материализиране в реалността

  9. Гол критикар
    #7

    Ей тая Попова ако направи нещо, ще направи. Другото си е ала-бала.

  10. софиянец
    #6

    Но да не се забравя все пак, че ЕС се стреми към създаване на пространство на свободата за личността, а не за прокурорите и полицаите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.