На фона на разменените публично обвинения в лоши практики между служебния военен министър Георги Панайотов и предшественика му на поста Красимир Каракачанов, новото ръководство преназначава на поста най-висшия чиновник в МО – постоянния секретар. Антон Ластарджиев е преизбран след "подбор", проведен от служебното правителство, научи Mediapool.
По закон постоянният секретар има широки правомощия – разработва и прилага мерки за недопускане на корупция, контролира изпълнението на бюджета, изготвя "нормативната уредба, регламентираща устройството и дейността на министерството" и какво ли още не.
Назначението му идва, след като служебният военен министър Георги Панайотов съобщи, че около 90% от поръчките на военното министерство за инфраструктура през последните три години са били давани на тъмно без конкурси, с авансово заплащане и без контрол на определени фирми.
В отговор Каракачанов му каза, че е бил подведен и съобщи, че е нормална практика да се дават поръчките по специфични законови разпоредби.
Тези практики на МО са известни от години, като обикновено се оказват законни. За поръчките в отбраната има разнообразни вратички в закона, които дават възможност на МО да работи с който иска и както иска.
Сега служебното правителство оценява високо дейността на досегашния постоянен секретар.
По информация на Меdiapool за поста е имало поне още двама кандидати.
Ластарджиев работи от дълго време в министерството, като преди е отговарял и за човешките ресурси.
Въпреки разменените реплики към момента в МО липсват гръмките разкрития, характерни за дейността на други служебни министри.
Постоянният секретар е с мандат от четири години, като това ще е втори последователен за Ластарджиев.
По време на предишното служебно правителство, назначено от Румен Радев, тогавашният военен министър и сегашен премиер Стефан Янев също избра нов постоянен секретар – Румен Василев.
Редовният министър Красимир Каракачанов обаче не се съобрази с това назначение и набързо го смени с Антон Ластарджиев.
През 2017 година Стефан Янев смени почти всички ключови кадри в министерството. Засега Георги Панайотов не е предприел подобна политика.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
С изключение на земеделец Николай Ненчев като министър на отбраната всички останали министри са били и са все от отбора на кагабееца Леонид Решетников бивш резидент на Кгб в България. Каракачанов агент Иван има най голема вина за това, че е дал като министър над 280 милиона лева за ремонти на старите и скъпи за поддръжка руски самолети и въртолети, въпреки факта, че варшавския договор много отдавна е погребан. Другия голям гаф на другаря Каракачанов, е шионския скандал в които и той е замесен със …
седмината арестувани български военни обвинени в шпионаж в полза на чуждата държава Русия . Точно министъра на отбраната и върховния главнокомандуващ армията президента Радев Решетников са лицата които знаят и са чели автобиографията на всеки един назначен на висок пост военен, и те прекрасно са знаели, кой е изкарал школа на Кгб и Гру и въпреки това са го назначили. На това назначение как му викате другари и другарки. В моя речник това е саботаж и предателство, а във вашия?
Еха, тоя и той вечен ли е? Калинка неземна
не е добре тая работа, защото точно! тоя е назначавал десетината руски шпиони, които бяха пипнати в МО... (да! - по нареждане на кАракОча ги е назначавал, но все пак... - малко ... неловко се получава...)
Много интересно. Явно става въпрос за сделка, а какъв вой настана след обяснението на Даниел Митов, че едни корупционни схеми се сменят с други. Този явно е обещал да помага с каквото може - за награда получава още четири години. А армията да продължава да крета.