Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нарастващите случаи на рак сред младите се свързват с ускорено клетъчно стареене

0 коментара
Хората, родени след 1965 г., са със 17% по-склонни да покажат ускорено стареене. Снимка: Getty Images

Случаите на рак сред по-младите хора се увеличават от години - тенденция, която изследователите се опитват да обяснят. Ново проучване открива интересна следа: по-младите поколения изглежда остаряват по-бързо на клетъчно ниво от своите предшественици.

Екип от учени от Вашингтонския университет в Сейнт Луис е проследил данни от близо 150 000 души на възраст между 37 и 54 години в масивна британска биомедицинска база данни. Учените са използвали девет кръвни маркера, за да изчислят биологичната възраст на хората - показател, който улавя цялостното състояние на клетките и тъканите на човек.

Стареенето е основният рисков фактор за много видове рак, което означава, че колкото повече остарявате, толкова по-вероятно е да бъдете диагностицирани с онкологично заболяване. И все по-често експертите признават, че възрастта е нещо повече от броя на свещичките върху тортата за рождения ден. Това е и износването на тялото, причинено от начина на живот, стреса и генетичните фактори, което понякога се нарича биологична възраст на човека.

"Всички знаем, че ракът е болест на стареенето. Въпреки това, той наистина започва да засяга по-младото население. Така че дали можем да използваме добре разработената концепция за биологичното стареене, за да я приложим към по-младото поколение, е наистина неизследвана област“, ​​казва д-р Ин Цао, доцент по хирургия във Вашингтонския университет по медицина в Сейнт Луис и старши автор на новото изследване, което беше представено в неделя на годишната конференция на Американската асоциация за изследване на рака в Сан Диего.

Фактори на биологичното стареене

Цао и нейният екип са анализирали медицинските досиета на 148 724 души на възраст от 37 до 54 години, които са участници в голям регистър с данни във Великобритания, наречен "Биобанк" (UK Biobank).

Те са се спрели на девет кръвни маркера, за които е доказано, че корелират с биологичната възраст:

Албумин: протеин, произведен от черния дроб, който намалява с възрастта

Креатинин: отпадъчен продукт в кръвта, произведен от смилането на протеини и разграждането на мускулната тъкан; мярка за бъбречната функция. По-ниските нива корелират с по-добро дълголетие.

Глюкоза: С възрастта кръвната захар остава по-висока за по-дълго след хранене.

С-реактивен протеин: произведен от черния дроб в отговор на възпаление; относително по-високи нива съответстват на по-бързо стареене

Процент на лимфоцитите: концентрацията на тези бели кръвни клетки, свързани с имунната функция, има тенденция да намалява с възрастта.

Среден клетъчен обем: мярка за средния размер на червените кръвни клетки, който се увеличава с възрастта

Ширина на разпределение на червените кръвни клетки: разликата между размера на най-малките и най-големите червени кръвни клетки на човек, която има тенденция да се увеличава с възрастта

Алкална фосфатаза: ензим, произвеждан главно от черния дроб и костите, който има тенденция да се увеличава с възрастта

Брой бели кръвни клетки: броят на белите клетки в горния край на нормалния диапазон в кръвта може да съответства на по-голямо стареене.

След това тези девет стойности са били включени в алгоритъм, наречен PhenoAge, който е бил използван за изчисляване на биологичната възраст на всеки човек. Изследователите определят ускореното стареене, като сравняват биологичната възраст на хората с тяхната реална възраст.

След това учените са проверили раковите регистри, за да видят колко души от групата са били диагностицирани с ранни ракови заболявания преди 55-годишна възраст. Има близо 3200 диагностицирани такива ракови заболявания.

Изследователите установяват, че хората, родени след 1965 г. са със 17% по-склонни да покажат ускорено стареене, отколкото тези, родени от 1950 г. до 1954 г.

Какво ни казва по-бързото стареене за риска от рак

След като коригират данните за фактори, които могат да повлияят на резултатите, изследователите установяват, че ускореното стареене е свързано с повишен риск от рак. Най-силните асоциации се наблюдават при рак на белия дроб, стомаха и червата и рак на матката.

Оказва се, че хората с ускорено биологично стареене имат два пъти по-висок риск от ранен рак на белия дроб, повече от 60% по-висок риск от стомашно-чревен тумор и повече от 80% по-висок риск от рак на матката.

Проучването не е предназначено да отговори на въпроси защо тези видове рак изглежда имат най-силни връзки с ускореното стареене, но Руи Тиан – докторант, който ръководи изследването, има някои теории.

Тиан казва, че е възможно белите дробове да са по-уязвими към стареене от другите видове тъкани, тъй като имат ограничена способност да се регенерират. Ракът на стомаха и червата пък е свързан с възпаление, което се увеличава с напредване на възрастта.

Цао заяви, че силата на изследването е, че изследователите са видели тези сигнали при толкова голям брой хора, но тя признава, че то е ограничено.

Например хората в проучването не са били проследявани във времето. Резултатите от кръвния тест са само от един тест, така че те дават само моментна снимка на риска, който може да се промени. В идеалния случай, каза тя, изследователите ще могат да изследват една и съща група в продължение на години, като вземат кръвни проби във времето, за да получат по-точна траектория на техния риск.

"Идеалният сценарий е, че ще имаме множество вземания на кръв през целия живот, което не е осъществимо дори в биобанки като UK Biobank“, каза Цао.

Тя казва, че хипотезата трябва да бъде тествана и при по-разнообразни популации, тъй като ефектите от социалните фактори, свързани с расовата дискриминация, също трябва да бъдат по-добре осветени.

Д-р Ан Блейс, която изучава влиянието на биологичното стареене при преживели рак в Университета на Минесота, каза, че резултатите от проучването са вълнуващи, защото могат да насочат към по-добър начин за намиране на хора, които са изложени на по-висок риск от рак на ранна възраст. В момента младите хора, които нямат фамилна анамнеза или друг рисков фактор, не се изследват редовно за повечето видове рак.

"Виждаме все повече и повече ракови заболявания, особено рак на стомашно-чревния тракт и рак на гърдата, при по-млади хора. И ако имахме начин да идентифицираме кой е изложен на по-висок риск от тях, тогава наистина, можете да си представите, че щяхме да препоръчаме скрининг в различно време“, каза Блейс, професор и директор на отдела по хематология и онкология в университетското медицинско училище. Тя не е участвала в новото изследване.

Блейс каза, че ако можете да намерите хора, които са изложени на по-висок риск, тъй като клетките им стареят по-бързо, можете да се насочите и към интервенции в начина на живот: неща като хранене, упражнения и сън.

"Има лекарства, които също изглежда могат да забавят ускореното стареене“, каза Блейс, която тества две от тях при преживели рак пациенти. Преживелите рак често показват по-голямо биологично стареене, може би поради последиците от терапии като химиотерапия и радиация.

Лекарствата принадлежат към клас, наречен сенолитици и се смята, че са насочени да се отърват от увредените и стареещи клетки.

В момента не е ясно кой може да се възползва от тези лекарства, но оценките за ускорено стареене като PhenoAge биха могли един ден да помогнат на лекарите да насочат хората, които най-много се нуждаят от тях.

Източници: STATnews, CNN 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.