Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО - история на успеха

0 коментара

След кървавата революция през 1989 г., когато румънският диктатор Николае Чаушеску и съпругата му бяха екзекутирани, малко хора вярваха, че Румъния скоро ще стане действаща демокрация. Нейната съседка България, чиято тайна полиция организира убийства в западноевропейски столици и е обвинена в заговор за убийството на папата, изглеждаше също толкова малко обещаваща. За балтийските държави Литва, Латвия и Естония самото им оцеляване беше основен проблем, тъй като след разпадането на Съветския съюз те притежаваха само обезкуражаваща модерна история на независими държави. Фактът, че тези страни, заедно със Словакия и Словения, днес получават покана за членство в НАТО, е нещо като чудо и повод за празнуване. Всички те сега са действащи демокрации със свободни пазарни икономики, човешките права се спазват, а стандартът на живот стабилно расте.

Мрачната нищета и бруталните, понякога дори убийствени режими от преди 15 години, сега са учудващо далечен спомен, който е почти нереален за студентите в Букурещ, София и Братислава. Новите членки на НАТО показват, че политическата и икономическа свобода може да се развие бързо в ерата на глобализацията, дори в привидно необещаващи места. Те отговарят на онези, които спорят, че подобна либерализация не е възможна в мюсюлманския свят.

Тези истории на успеха са доказателство за ценностите на НАТО в момент, когато алиансът е подложен на съмнение от двете страни на Атлантическия океан. До голяма степен НАТО осигури границите, в които бившите комунистически страни се демократизираха. Стремейки се към сигурността, предлагана от военния пакт и от САЩ правителствата в региона доброволно приеха да прекарат години под политическо настойничество. За да задоволят изискванията на НАТО правителствата гарантираха свобода на словото, организираха избори и разрешиха някои проблеми с етническите малцинства, а военните и полицейски структури, изградени по съветски модел, бяха систематично променени. Все още съществуват проблеми, свързани основно с корупцията, но седемте нови членки на НАТО се съгласиха да обвържат плановете си за действие с тези на алианса за още няколко години.

Някои критици твърдят, че в този политически инкубационен период, НАТО е престанала да бъде работещ военен съюз и съдбата ѝ е да загуби значението си. Действително организацията бавно, но стабилно се възстановява за 21-ви век. Създаването на силите

за бързо реагиране, които ще могат да бъдат разполагани по целия свят, е важна стъпка в правилната посока. Дали НАТО ще стане организация, която да се бори срещу терористите и неблагонадеждните държави и която да разпространява демокрацията извън Европа, ще зависи от това дали политическата воля за силно презатлантическо сътрудничество може да бъде запазена от Европа и Вашингтон. Силата и потенциалът на тази връзка могат да бъдат видени в две големи постижения на НАТО: първо възпирането на съветската агресия и второ създаването на мирна и свободна Европа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.