Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Назрява спор за мениджмънта на губещите държавни предприятия

5 коментара

Синдикатите и работодателите настояват да отпадне ограничението фирмите с над 50% държавно участие и с лоши финансови резултати да не могат да увеличават заплатите на работниците си. Това стана ясно във вторник след заседанието на тристранния съвет, на който бе обсъден проект за наредба за работната заплата в предприятията с над 50% държавно участие.

Заради този регламент в някои губещи държавни предприятия възнагражденията не са повишавани с години, въпреки поскъпването на живота. Такава е ситуацията в БДЖ, например.

И синдикатите, и работодателите са единодушни, че това ограничение е остаряло и не отговаря на съвременните изисквания, каза пред Mediapool зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян.

Предлагаме и у нас да се въведе практиката в Европа. Там с управляващите органи на държавните предприятия се сключват дългосрочни договори, като се поставят ясни икономически задачи. Докато фирмите ги изпълняват, те могат да определят размера на заплатите по свое усмотрение, обясни Тебеян.

В никоя друга страна държавните предприятия не се управляват от министрите, както става у нас. А  с ограничението на възможностите за определяне на заплатите на практика правителството казва, че няма доверие в хората, които само е назначило,  каза той.

От КНСБ също не са съгласни с рестриктивния режим и искат от тази година той да отпадне. Години наред правилата в наредбата ограничават до

безполезност възможностите на колективното договаряне на възнагражденията и на браншово ниво, и в предприятията, смятат от синдиката.

Държавата обаче предвижда запазване на ограничението. От правителствената пресслужба заявиха, че и през тази година само държавните предприятия, които имат добри финансови показатели, нямат просрочени задължения и увеличават производителността на труда,  могат сами да определят заплатите си.

Все пак Тебеян посочи, че през 2007 година се предвижда коефициентите, с които се определя увеличението или намалението на заплата, да бъде малко по-либерално. По-либералният подход се поддържа от социалното министерство, но не се подкрепя от ведомството на Пламен Орешарски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Не плащам!
    #5

    Откъде ще дойдат парите? От нас, нали?И мениджърите на такива предприятия без никакви заплати! Още по добре да бъдат глобени!

  2. круша
    #4

    Ами първо да махнат бордовете. За какво са там тези министри и заместниците им. Те са безполезни, не вършат работа, тъй като са политически назначения са и некомпетентни. Просто само лапат.

  3. Rrrr
    #3

    Как хубаво звучи - Губещи държавни предприятия. Да им храним служителите храним и да увеличаваме заплатите, за да не отидат в някоя печеливша фирма да създават реален продукт.

  4. езикочистач
    #2

    Абе като кажете мениджмънт да не би автоматично да въвеждате англосаксонско управление? Да припомня какво е казал Паисий: Българино, знай своя род и език!

  5. maymuna
    #1

    Kak da pechelyat kato tcelta e da gubyat! Nali sled tova shte gi privatizirat za 1 lev.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.