Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и БСП прокараха ветото на Първанов за майчинските

0 коментара

С гласовете на НДСВ и Коалиция на България, парламентът подкрепи ветото на президента Георги Първанов върху промените в Закона за семейните помощи за деца. От ОДС веднага обвиниха двете партии в пазарлък "вето срещу управлението на НОИ", чийто шеф още не е избран, въпреки че мандатът на сегашния Йордан Христосков изтече преди месеци.

С 94 гласа от общо 204 депутати, бе одобрено ветото на държавния глава срещу поправка, изискваща майките да имат поне 4 месеца осигурителен стаж през последната година преди раждането, за да получават обезщетение от НОИ за бременност и майчинство.

Мотивите на Първанов подкрепиха всички присъстващи депутати от НДСВ и от Коалиция за България, както и още двама народни представители. Общо 94 депутати гласуваха срещу поправката в закона, оспорена от президента.

75 депутати от ОДС, СДС, "Новото време", включително и коалиционния партньор в правителството ДПС, безуспешно се опитаха да преодолеят президентското вето, подкрепяйки поправката. 35 народни представители се въздържаха.

НДСВ и ДПС се разминаха

Разнобоя между съуправляващите НДСВ и ДПС пролича не само в гласуването, но и в предшестващите изказвания. Докато социалният министър Христина Христова защити доводите на президента, шефът на парламентарната социална комисия Хасан Адемов обвини Първанов, че с ветото си отхвърля съвременния принцип да се обвърже осигурителното плащане със стажа.

В мотивите към ветото си държавният глава посочва, че промените в закона противоречат на Конституцията, която постановява, че майчинството и децата са под защитата на държавата, както и че на майката се осигурява платен отпуск преди раждане. С промените на майките не само не се предоставя дължимата им от държавата засилена закрила, но жената се поставя в по-неблагоприятно положение от всички други осигурени лица, за които е достатъчно еднократното придобиване на осигурителен стаж за получаване на обезщетение на временна неработоспособност поради общо заболяване, допълва президентът. Той отбелязва, че с промените редица жени ще бъдат лишени от правото на обезщетение, само защото през последната година преди раждането не са могли да постъпят на работа и да придобия необходимия стаж.

Според Адемов, с действията си президентът всъщност връща по-тежък режим за майките. Действащата в момента разпоредба изисква от тях 6 месеца осигурителен стаж, три от които през последната година преди раждането, за да имат право на обезщетения.

В три дневен срок народните представители ще внасят предложения как точно да бъде уреден законово казусът. Следващия вторник, на извънредно заседание социалната комисия ще решава въпроса. Ако депутатите - опоненти на Първанов се опитат да прокарат отново в зала отхвърления днес текст, ще са им необходими гласовете на поне 121 народни представители.

Една от най-лансираните идеи за промяна в закона, подкрепяна и от социалния министър Христина Христова, е за майките да бъде въведен 6-месечен осигурителен стаж, независимо кога е натрупан той. Така ще се премахне разликата между условията за обезщетение при майчинство и при болест например, преповтори един от аргументите на Първанов Христова. Преди гласуването социалният министър призова народните представители да не поставят майките в неравностойно положение спрямо останалите категории осигурени лица, които ползват обезщетения.

В кулоарите Адемов оспори тезата на Христова и веднага посочи, че с прилагането ѝ от кръга на ползващите обезщетение от НОИ родилки автоматично се изключват например студентките, от които не може да се изисква да са натрупали трудов стаж. Решението, според Адемов, е било в отхвърления текст, защото законът дава възможност неосигурените да получават обезщетение 45 дни преди раждане и през това време да трупат осигурителен стаж, както и във времето след раждането до постигане на 4 месеца. След това майките влизат в осигурителната система, обясни Адемов.

Той оспори и припокриването между болестта като временна нетрудоспособност и майчинството, което правят президентът и социалният министър.

ОДС: Социалисти и царисти се спазариха за шефа на НОИ чрез ветото

В официална декларация веднага след гласуването от ОДС обявиха, че то е било пазарлък между БСП и НДСВ за бъдещия избор на шеф на Националния осигурителен институт.

Мандатът на сегашния управител на НОИ Йордан Христосков изтече още през април т.г., но той продължава да ръководи осигурителния институт заради липсата на избор от парламента. Малко преди изтичането на мандата му, Христосков бе предложен за втори от ПГ "Новото време" и получи подкрепа от цялата дясна опозиция. Работодателските организации и синдикатите в надзорния съвет на НОИ също призоваха парламента да преизбере Христосков, недопуснал трусове в осигурителната система.

НДСВ обаче лансираха друг кандидат - сегашният зам.социален министър Валери Апостолов. Неговата кандидатура не бе приета еднозначно от коалиционния партньор ДПС, нито от социалистите и управляващите не можаха да си осигурят Необходимото мнозинство. До гласуване за нов шеф на НОИ в зала изобщо не се стигна.

От ОДС днес бяха категорични, че социалисти и царисти са се споразумели за общ контрол върху осигурителния институт, като целта, по думите на депутата Росица Тоткова, е НОИ да се превърне в кредитор за двете партиите чрез контрол върху разсрочването на определени плащания на близки до тях фирми.

Според ОДС, връщането за ново обсъждане на закона ще лиши бременните и майките, които не отговарят на условията за достъп до обезщетения, от осигурителната подкрепа на държавата.

Депутатите от партия Демократи за силна България настояха правителството да изработи национална стратегия за преодоляването на демографската криза, която да бъде приета с консенсус в парламента и да гарантира изпълнението ѝ от всички следващи правителства.

В официалната си декларация ДСБ упрекна президента, че ветото му е твърде закъсняло и че е само удобен повод за Първанов да припомни, че е социален президент.

Според депутатите, президентът е имал достатъчно причини и поводи да наложи подобно вето още през 2002 и 2003 г- при приемането на закона за семейните помощи за деца, както и при приетите изменения на Кодекса за социално осигуряване. Още тогава ОДС е атакувал закона, че отнема подкрепата на държавата за неосигурените бременни жени, а пък с промените в кодекса от социалната мрежа за подполагане са били изключени бременните и майките, които не отговарят на въведените условия за достъп до осигурителната система.

От СДС също разкритикуваха ветото на Първанов, обявявайки го за популистки ход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.