Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и ДПС окрилени от оценките на Брюксел

0 коментара

Всички политически сили днес декларираха подкрепата си за евроинтеграцията и оцениха положително годишния доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България. Управляващите се опитаха да омаловажат липсата на ангажимент от ЕК да даде 2007 г. като дата за присъединяване на България и се опитаха да отклонят вниманието от записания в доклада текст, според който българското правителство е взело решение за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г. Външният министър Соломон Паси директно прехвърли отговорността за това решение на предишното правителство, а СДС го обяви за лъжец.

"Не получихме твърда дата за членство от Еврокомисията, но се задължихме да затворим през 2006 г. 3 и 4 блок на АЕЦ", обявиха ОДС. Според тях по този начин правителството е предало националния интерес.

Според ръководителя на Делегацията на ЕК у нас Димитрис Кулкулас обаче, за първи път европейската институция декларира със силни думи, че ще подкрепя България в желанието ѝ за членство до 2007 г., като включително и финансово ще подпомогне евроинтеграцията на страната. Отбелязана беше и оценката за функционираща пазарна икономика, както и принципът на диференциация и на отчитане на усилията на всяка страна, посочи Куркулас и похвали усилията на парламента в трудната задача да се въведе в кратко време законодателство, което в ЕС е отнело около 30 години.

От управляващата коалиция НДСВ и ДПС подчертаха положителните елементи в доклада - най-вече признаването на функционираща пазарна икономика в България, напредъкът в съдебната реформа и борбата с корупцията. Тези моменти от годишния доклад бяха изтъкнати и от страна на дясната опозиция, както и от левицата.

Никога досега България не е получавала такава висока оценка за постигнатото за една година в своята подготовка за членство в Европейския съюз, отбеляза Панайотов и изрази надежда това ще увеличи чуждите инвестиции в страната.

Коалиционният му партньор от ДПС Юнал Лютфи също акцентира върху получаването на дългоочакваната оценка за функционираща пазарна икономика и допълни, че трябва да продължи работата в областта на съдебната реформа и да се обърне сериозно внимание на стабилизирането на социалната сфера - повече инвестиции и повече работни места.

От ОДС припомниха, че още миналата година България е могла да получи признание за функционираща пазарна икономика. Това обаче не се случи заради категоричните изявления на вицепремиера Николай Василев, че България не заслужава такава оценка.

Надежда Михайлова: НДСВ се надскочиха в обещанията

"Управляващите дълго време коментираха как ще ускорят преговорния процес и че те си поставят за цел едва ли не след година или с първите десет държави България да влезе в ЕС", заяви лидерът на СДС Надежда Михайлова пред Mediapool. "Очевидно те или са се надскочили или не са били реалисти в оценките, които са правили за собствените си възможности и за умението си да преговарят с ЕС. Защото на практика този доклад посочва точно това - тези амбициозни срокове, които те си поставиха са преценени от комисията като нереалистични. На практика в момента се борим за това, което СДС подчертаваше и защитаваше докато беше 4 години на власт, а именно България да стане пълноправен член 2007 г. и аз им пожелавам успех да го постигнат."

Вариации на тема 2007-ма

НДСВ, и от ДПС се опитаха уклончиво да обяснят липсата на твърд ангажимент от ЕК България да бъде приета в ЕС през 2007 г.

"ЕК ще подкрепя усилията на България и Румъния за присъединяването им към ЕС през 2007 г. - дата, която двете страни са си поставили като реалистична.", е записано в доклада на Брюксел.

Това изречение бе разтълкувано от Пламен Панайотов като "потвърждение на готовността на ЕС за съдействие при постигане на набелязания срок за членство на България в съюза, за неговата обективност и постижимост". Той изрази надежда на срещата на Европейския съвет в Копенхаген България да получи ясен политически сигнал за пълноправно членство в ЕС.

Днес е знаменателен ден за България, защото за първи път заедно с доклада на ЕК има и стратегия, в която се посочва и датата 2007 г., през която има много голяма вероятност България и Румъния да се присъединят към ЕС, бе трактовката на колегата му от ДПС Юнал Лютфи.

Муравей Радев от ОДС обаче отбеляза, че ЕК никъде не казва, че България ще е готова през 2007 г. да стане редовен член на ЕС, затова всички институции, и най-вече управляващите, оттук нататък трябва да положат усилие, за да стане нашето желание реалност.

Като прочетем какво пише в доклада за така наречената дата за присъединяване, ние на практика ще разберем, че такъв ангажимент от страна на ЕК няма, каза и Румен Овчаров от БСП..

Гвоздеят на трактовките заби лидерът на ДПС Ахмед Доган. Подгонен от журналистите в кулоарите на парламента с въпроса защо липсва ангажимент на ЕС, отговорът на коалиционния управляващ партньор бе: "То не е естествено да получим дата. Никой не може да ви даде дата. Аз мога ли да ви обещая, че след 4-5 години ще ви обичам?".

Управляващите мълчат за 3 и 4 блок в Козлодуй

По случай връчването на доклада на ЕК днес премиерът Симеон Сакскобургготски изненада журналистите с появата си на съвместната пресконференция в МС с ръководителя на Делегацията на ЕК у нас Димитрис Куркулас и министри.

Основните въпроси на медиите бяха насочени към образуваното във Върховния съд дело по правителственото решение за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ през 2006 г., както и образуваната прокурорска проверка по сигнал на БСП.

Правителственият говорител Димитър Цонев се опита да отклони питанията, но министърът по европейските въпроси Меглена Кунева заяви, че тези действия на съда и прокуратурата "не я правят неспокойна".

Тя и министърът на енергетиката Милко Ковачев смятат, че докладът на Европейската комисия не е пречка пред преговорите за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй".

Премиерът Саксобургготски определи доклада на ЕК като окуражаващ за България. Надяваме се, че през следващите 4 години за България и Румъния ще има допълнителна подкрепа за осъществяването на реформите, заяви Симеон.

Той благодари на целия правителствен екип за положените в последната година усилия. По думите му, през следващите четири години усилията трябва да са насочени към създаването на работни места, така че обществото да разбере, че интеграцията е въпрос не само на външна политика, а нещо, което има значение за всички.

На специалното заседание за доклада на еврокомисията в парламента нито Пламен Панайотов, нито Юнал Лютфи споменаха в изказванията си за записания в доклада на ЕК ангажимент на настоящото българско правителство да затвори 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 година.

Това обаче бе отбелязано и от СДС, и от БСП.

Правителството трябва да изпълни решението на парламента и да не се ангажира със спиране на реакторите през 2006 г., заяви Муравей Радев. ОДС ще потърси отговорност от управляващото мнозинство и от българското правителство, ако те не успеят да изпълнят парламентарното решение, каза още Радев.

"Знаем, че в главата за енергетиката в доклада е отразена неадекватната позиция на българското правителство по отношение на 3 и 4 блок на АЕЦ. От нас с вас зависи как ще я променим", заяви и Румен Овчаров от БСП. Левицата призова за консолидация на действията на всички политически сили, за да се реализира един от най-важните стратегически приоритети на България - членството в ЕС.

Министър Станков решен да доведе до край съдебната реформа

Министърът на правосъдието Антон Станков заяви, че е доволен от отчетения в доклада напредък по отношение на съдебната система. Според него най-окуражаващо е преценката на Еврокомисията, че ако се проведат начертаните реформи, те ще доведат до добри резултати: прозрачно, бързо и отговорно правораздаване.

В доклада няма критики към дейността на МВР, заяви министър Георги Петканов. Той приема забележките, че трябва да продължи работата в борбата с корупцията и спазването на човешките права.

Според Петканов министерството работи активно по отношение на привличането на полицаи от ромски произход. Досега в МВР има 158 роми, а в полицейската академия се обучават още 47.

Вицепремиерът Николай Василев се похвали, че по отношение на икономическата политика в доклада има 48 положителни оценки и нито една отрицателна. По думите му правителството е постигнало напредък капиталовите пазари, приватизацията, пазара на земя и др. Основното предизвикателство е подобряването на конкурентоспособността на българските фирми.

Министър Меглена Кунева подчерта, че най-голям напредък спрямо миналата година има по отношение на енергетиката. Подобрено е състоянието на дружествата в отрасъла, има напредък в енергийната ефективност и либерализирането на пазара.

Според министъра на енергетиката Милко Ковачев до края на годината ще бъде приет и новия закон за енергетиката.

Първанов: Това е най-позитивният доклад досега

Президентът Георги Първанов оцени последния доклад на ЕК като най-позитивния досега, отбелязващ чувствителен напредък както по критериите за членство, така и по готовността на страната да изпълнява произтичащите от членството задължения, съобщи прессекретариатът на държавния глава.

По проблема, свързан с изискването на ЕС за предсрочно извеждане от експлоатация на блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй", съдържащо се в глава "Енергетика" на доклада, президентът ще се обърне със специално писмо към държавните и правителствени ръководители на страните-членки и към ключови фигури в Европейската комисия и Европейския парламент.

Очакването на Първанов е Европейският съвет в Копенхаген да определи 1
януари 2007 г. като крайна дата за присъединяването на България към ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.