Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не бива да кадруваме като Ганев и Милотинова зад гърба на царя

0 коментара

Г-жо Грозданова, откакто сте депутат, имате ли проблеми с медиите?

Не, нямам. Това може би се дължи на факта, че ги познавам отвътре, защото работих за една медия дълго. Познато ми е и желанието на политиците да се извиняват на хората с медиите и да обясняват свои постъпки с това, че вестниците не казват истината или вадят думите им от контекста.

Питам ви, защото част от колегите ви в парламента ни обвиниха, че излишно раздухваме отстраняването на Стоян Ганев. Някои дори казаха, че ние сме виновни за разрушаването на авторитета му.

Авторитетът на Стоян Ганев не беше много висок, преди той да се върне в България заедно с Негово величество. Според мен е точно обратното - вестниците помогнаха в голяма степен да се подобри имиджът на Стоян в обществото. Що се отнася до последното събитие, самият факт, че то зае централните места във вестниците, показва, че дрехата на шеф на кабинета е била тясна за Ганев. Досега широката публика не знаеше дори имената на шефовете на предишните премиерски кабинети. Този факт говори за това, че Стоян Ганев е играл по-голяма роля, отколкото неговите функции предполагат.

Какво става всъщност във властта? Премиерът уволнява Ганев, тръгва слух за оставки на двама зам.-министри...

Трябва да разграничим нещата. Аз също чух, че двама зам.- министри са освободени, и знам, че имаше напрежение около тях в медиите и в обществото. Случаят с Ганев е по-различен. Той беше на висок пост, но не е депутат, нито е бил избиран за член на правителството. Позицията му предполагаше да организира програмата на министър-председателя и да го разтоварва от канцеларската работа.

Добре, кадрувал ли е Ганев в държавата?

Казвала съм каква беше ролята на Ганев при избора на членовете на СЕМ. Той дойде и каза: "Ето това са имената, които премиерът ми каза да ви съобщя. Консултирал съм ги с него. Нашата група трябва да подкрепи тези имена за членове на СЕМ."

Подкрепихте ли тези кандидатури за медийния съвет?

Да. На разговора присъстваха председателят на парламентарната група Пламен Панайотов, Милена Милотинова и други депутати от НДСВ, членове на медийната комисия. Списъкът за СЕМ беше направен с активното участие на Милотинова. Тя ми показа около 7 имена, между които ще се подберат кандидатите, но тя и Ганев щели да имат решаващата последна дума.
Още повече че една от кандидатурите за СЕМ, която тогава не беше прочетена, беше на радиожурналистката Анна Хаджиева от Пловдив. Милотинова казваше, че двете са приятелки и може да гарантира за нея. Сега изведнъж тази кандидатура се появява отново за СЕМ, както и една друга, която също е свързана с Милотинова.

За Ивайло Малинов ли става въпрос?

Да. Държа да подчертая, че не познавам нито един от двамата и никого не искам да обиждам. Може да имат много качества, но не са познати имена. Изведнъж обаче ни се слагат на масата, иска се да има заседание на комисията по медии, за да утвърдим имената и още на другия ден те да се гласуват в парламента. Това беше невероятно бързане, което щеше да притесни не само опозицията, но и нас самите.

Очаквате ли, че депутатите ще поискат Милотинова да бъде сменена от поста председател на медийната комисия?

Не знам, но Милотинова направи големи пропуски. Тя като че ли не осъзна, че да си председател на една парламентарна комисия, не означава, че имаш само повече екстри от другите - служебна кола, секретарка, голям кабинет, два компютъра. Не означава в никакъв случай също, че си началник на другите, защото не си. В парламента всички сме равни и единственият началник е избирателят. Председателят на комисията просто има повече отговорности и задължения. Милотинова например направи гаф, за който съм категорична. Имаше достатъчно време да се поиска конфиденциална предварителна проверка на номинираните от първия списък за СЕМ. Това шефът на комисията по досиетата Методи Андреев го е казвал. Само председателят обаче може да подпише официално искане до комисията по досиетата. Ние,членовете, нямаме такова право.

Казвате, че Милотинова не е поискала проверка за досиета, въпреки че е имало достатъчно време?

Тя разчиташе на декларациите, които всеки кандидат подписа, че не е бил сътрудник на ДС. Г-н Андреев увери, че не е нужно да се чака месец, защото проверката е предварителна само дали има данни. Ако такива има, вече се проверява дали са достатъчни и т.н. Още повече че в закона има категоричен текст. Ако има данни, не значи, че човекът е лош. Третира се по същия начин, по който липсата на висше образование - просто този факт не позволява заемането на конкретни длъжности. Милотинова обаче написа писмо до комисията постфактум, когато тези хора вече бяха избрани в СЕМ.

Какво ще направите, след като Милотинова допуска такива гафове?

Веднъж Емел Етем си изпусна нервите и каза, че ще предложи медийната комисия да се разформирова. Трябва да помислим какво да направим, защото няколко пъти медийната комисия изпада в нелепа ситуация. По време на гласуването на медийния закон например групата бламира комисията, която подкрепяше закона. Това беше прецедент.

Казваш, че си била свидетел как Милотинова и Ганев кадруват. Това ли е причината за неговото уволнение според теб?

Говорих за СЕМ, защото съм го видяла и чула. Другото са слухове. Като например това, че е използвал името на премиера във всичките си действия.

Заедно с новината за уволнението на Ганев се разбра, че премиерът е вечерял със Стефан Софиянски. Мислиш ли, че от това ще последват нови политически действия?

Не съм присъствала на тази вечеря и не мога да кажа дали тя има решаващо значение за бъдещи събития. Ако говорим пак за слухове обаче, говори се, че Стоян Ганев има пръст в обвинението на Филчев срещу Софиянски. Медиите питаха защо шефът на кабинета се среща официално с главния прокурор. Помним и други шефове на премиерски кабинети, които обаче не са играли такава роля.

Защо интригите, свързани с ремонт на кабинета, се въртят все около вашите министри и чиновници? Да няма политически чадър върху хората на БСП, които участват в управлението?

Много съм обезпокоена от поведението на БСП, включително и на Сергей Станишев, относно правителството. Аз имам дълга журналистическа памет и си спомням времето на Любен Беров. Сега е още по-ясно изразено участието на БСП в правителството. Имат двама министри, единия вицепремиер и министър на ключово ведомство, през което минават огромни средства по структуроопределящи обекти. В същото време БСП казва, че нямала нищо общо с управлението. Станишев даже заявява, че му прелива чашата на търпение. Отново не се носи отговорност, а само се търсят облаги и се подготвя спечелването на следващите избори. Тази пиеса вече е играна. Може ли една жена да бъде малко бременна? Същото е и с БСП. Каква беше позицията им при вота на недоверие? Какво значи "въздържал се"?

Какво ще правим, щом всичко се повтаря? Само старите ленти ли ще ни въртят?

На последните избори хората показаха, че гласуват за личности. НДСВ спечели заради царя, не заради Диляна, Марияна или Юлияна. Това беше вот за царя и срещу Костов. Затова мисля, че е редно да уважим желанието на избирателите и да въведем мажоритарна система. Защото е много страшно да се съсипе доверието в политиците. Ако това продължава, един ден ще се събудим, ще включим телевизора и ще видим един човек с фуражка. Той ще каже, че е дошла политиката на твърдата ръка и хората ще го приемат с облекчение.

За диктатура ли говориш?

Много съм обезпокоена, че ни дели една крачка от това. Изходът е в мажоритарните избори, които ще върнат доверието в политиците. Така ще спрем това "дежа вю", което ни преследва от 13 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.