Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не са приети и двата доклада за готовността на България за Шенген

0 коментара
Не са приети и двата доклада за готовността на България за Шенген

Работната група към Европейския Съвет, която оценява готовността на България и Румъния за Шенген, в петък не е одобрила докладите и от двете последни проверки у нас - за Шенгенската информационна система (ШИС) и за охраната на сухопътните ни граници, съобщи постоянният представител на България в Европейския съюз Бойко Коцев.

До 3 февруари страните членки трябва да поставят въпроси и да искат уточнения, а България ще трябва да отговори до 9 февруари, съобщи БНР.

Очаква се на 14-ти същия месец докладите да бъдат окончателно приети и да стартира и парламентарната процедура по одобрението им.

Досега бе известно, че докладът за сухопътната турско-българска граница е получил негативна оценка от страна на експертите на ЕС заради недостиг на персонал, на екипировка, липса на фиксирани пунктове за наблюдение по южната граница на България.

От Външно министерство твърдят, че няма негативна оценка за ШИС, а докладът ще бъде разгледан на следващото заседание на работната група.

В същото време обаче според Аджерпрес причина за отлагане на приемането на доклада за България за прилагането на Шенгенската информационна система е това, че властите в София са дали непълни отговори на някои от въпросите, повдигнати от европейските експерти. Радио Франс ентернасионал Румъния посочва, цитирано от БТА, че Германия, Португалия и Словения имат резерви относно доклада за прилагането на Шенгенската информационна система от България, "тъй като тя е разрешила достъп до тази система и на военната полиция", за разлика от Румъния.

По-рано тази седмица говорителят на МВнР Весела Чернева съобщи, че единодушната експертна оценка е, че националната информационна система е в съответствие с най-добрите практики по прилагането на шенгенското законодателство.

Началникът на Дирекция "Шенген" в румънското вътрешно министерство Мариан Титулеску съобщи от своя страна, че Франция вече е оттеглила резервите си по отношение на румънския доклад за прилагане на Шенгенската информационна система. И така Румъния вече е изпълнила всички технически критерии за членство и докладът ще бъде подложен на гласуване в Европейския парламент.

Решението за присъединяването към "Шенген" обаче се взима с пълен консенсус от всички страни членки. Франция, Германия, Финландия и други страни членки обаче вече обявиха, че настояват България и Румъния да постигнат необратим напредък в справянето с престъпността и корупцията.

Освен това двете страни вървят в пакет по пътя си към Шенгенското пространство и до момента не е коментирана възможност за разделянето им. Румъния е готова технически, но не може да бъде приета сама, защото между нея и България няма изградена шенгенска граница.

Според унгарското председателство на ЕС обаче е възможно частично присъединяване на двете страни само с въздушните им граници.

  
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.