Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не само Румъния, но и Европа получи отсрочка

15 коментара
Не само Румъния, но и Европа получи отсрочка

Европейският съюз все още се колебае дали да приеме Румъния на 1 януари 2007 година. Докладът, оповестен в Страсбург, сочи, че страната може да бъде приета през януари 2007 година, при следните условия ... Следват изискванията, които трябва да бъдат изпълнени до следващия изпит, през октомври.

Властите в Букурещ твърдят, че Румъния не е получила категоричен положителен отговор заради забавянето на България. Присъединяването на двете страни не може да бъде разделено, а в София организираната престъпност и корупцията предизвикват десетки жертви годишно. Вследствие на това, двете страни бяха оставени да чакат.

Може би нещата стоят точно така и решението на европейците е отчело на първо място положението на българите. Може би Румъния заслужава да премине сега изпита и да не бъде отлагана за есента.

В действителност, в Букурещ в няколко области - правосъдие, вътрешни работи, околна среда, бе постигнат значителен напредък. Но може би решението на Европа не е взело предвид само България, а внимателно е разгледало и днешна Румъния. Може би европейците са видели, че Моника Маковей, Василе Блага и Сулфина Барбу (министри на правосъдието, вътрешните работи и околната среда), са личности, действали по-скоро солово, отколкото в рамките на единна, правителствена структура.

Освен това, Румъния днес се състезава с българите, за да не заеме последното, а предпоследното място в Европа. Когато се намираш в тази зона на класацията, грешките в съдийството не само за възможни, но и съвсем извиними.

В доклада за Румъния Европа ни дава същата добра новина, която повтаря от няколко години - не стои вече проблема дали Румъния ще се присъедини към ЕС. Ако исторически и културно румънците са европейци, ако вековният им принос за общото европейско културно наследство не може да бъде поставен под съмнение, след десетилетия комунизъм и години на преход, румънците имат атипично за Европа поведение.

Никой не оспорва, че страната е сред държавите с най-много свръхнадарени деца, както и не оспорват факта, че те напускат страната веднага щом пораснат достатъчно, за да си извадят паспорт. Нейните лидери обаче, от (Адриан) Нъстасе до (Траян) Бъсеску отиват в чужбина, когато ножът опре до кокала. Нещо подобно се случва само с лидерите в Черна Африка или в арабските страни. Старият комунист Йон Илиеску се явява като морален стожер - той претърпя сърдечна операция в болница в Букурещ и дори не извика американски лекар да асистира на операцията.

Румънците никога не са били богат народ. Може би и защото винаги са били на първата линия на всевъзможни инвазии, заплашвали Европа. Румънските мултимилионери, обаче, водят същия разкошен живот като богаташите от бившия Съветски съюз.

Луксозни вили за милиони евро изникнаха из курортите Снагов, Предял или Азуга. Общественото пространство около тях, пътищата до вилите останаха да тънат в кал, тъй като новата буржоазия не почувства нужда да почисти.

Румънските политици са неприлично богати, много по-богати от колегите си от Европейския съюз. Говори се за корупция, но досега нито един политик не е изправен пред съда заради корупционни практики. Ако по отношение на лично богатство се представят блестящо, то като управление и администрация на страната, политиците се конкурират с България за най-некадърно управление в Европа. За това свидетелстват данните за икономиката и стандарта на живот на населението. За 16 години, в Румъния бяха изградени стотина километра магистрала и четири пъти бе поправена друга отсечка от 100 км, построена по времето на Чаушеску. От една година, властите в Букурещ не успяват да изградят десет километра околовръстен път, който свързва Букурещ с Отопени. 16 години след падането на комунизма, държавата продължава да бъде враг на частните предприемачи, поради лошо законодателство, бюрокрация и некомпетентна и корумпирана администрация.

Повече от всякога, Румъния, която сега се намира толкова близо до Европа, започва да се превръща в страна на нелогичността, където обичайната ценностна система вече е неприложима.

Президентът на страната пие през нощта, а на сутринта се качва зад волана и заради това популярността му нараства с три пункта в проучванията на общественото мнение. Предавания, в които се псува в ефир, в които се явяват врачки, чудовища и шутове, се гледат със затаен дъх от милиони румънци до късно през нощта.

Днес в ЕС живеят 457 милиона жители. Теоретично, не би било проблем да бъдат абсорбирани 22 милиона румънци, от които само 19 милиона все още живеят в родината си. През последните години обаче се появи едно особено явление - европейски и западни компании, които идват в Румъния, веднага усвояват местните обичаи.

Европа знае какво се случва и в Румъния, и в България. Може би когато постави нов срок на Букурещ, е помислила за всичко това. Позападняването на европейския Югоизток ще бъде едно от най-тежките изпитания. В Румъния, понякога несъзнателно, все още съществува съпротива спрямо западната ценностна система. А именно, що се отнася до работата, чистотата, човешката и социална взаимопомощ, уважението, разбирането ... Не само Румъния получи отсрочка, но и Европа. За ЕС европеизирането не на Румъния, а на румънците е задача, почти толкова трудна, колкото е демократизирането на Исляма за американците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sul Tan Bul Gar Kha Zar
    #17

    Iz zapiskite na tovariste Bogdan Kiriakov ot gazetata "Gadulka" v stranata Mamaligia - niama otsrocka moi covek. Sfirshit!

  2. bozorsky
    #16

    Ако леко премижате с очи, не Ви ли напомня за някое общество или някоя позната на Вас действителност опсателния очерк в статията на гусин Киряк?Или и без да мижате дори..

  3. ????
    #15

    Сменете в статията Румъния с България,румънците с българита,курортите с нашите и т.н. - ето ви милата родна картинка.

  4. miro
    #14

    Za vseki zapoznat e yasno, che prilikite mezhdu bulgari i rumynci sa mnogo poveche ot razlikite. Vsichki prikazki che ednata dyrzhava bila "po-napred" ot drugata sa plyava i otkroveni gluposti. No ima edna razlika, koyato vse poveche se natrapva i tya e v kachestvoto na zhurnalistikata. Kolko ot rodnite zhurnalisti sa napisali podobna statia za Bulgaria? (Ne tvyrdim, che vsichko e nared u nas, nali?) I zashto trqbvashe rumynski zhurnalist da napravi reportazh za korupciqta v rusenskata mitnica na Dunav most (i da hodi na syd za upotrebata na skrita kamera)? Nqkoj ot bulgarskite mu kolegi da ima kurazh za podobno neshto?

  5. Abdul Azis
    #13

    Ama nashite ciganki sa po-ubavi ot rumanskite i za po eftino sviryat na duduchki. Ey za tva sha ni vzemat v evropata. Kat im stane mqtcno za posledniya zaginal bindzesman ot Bulgaria, Aisheto kat im nadue duduchkata s edna tqjna melodiyka sarceto sha im se razmekne.Davay Aishe kam Evropata cha-ka-raka cha-ka-raka-ta-bum

  6. Mery
    #12

    Виж какво, каквото става на Русе, това става и в Гюргево. Митничаритв се знаят,а може и да си делят. Но това са кокошкарски изпалнения и никой няма да спечели нищо от разкриването на някакви изстапления, само може много отчаяни куфарни тарговци да останат гладни и семействата им да умират от глад. Не това ще оправи нещата.

  7. Кибик
    #11

    ... че на съревнованието с Румъния за по-смотана държава, комшийте ни биха. И взеха първо място ами ние поради това че сме толкова смотани взехме последното (престижно, авторитетно)второ място.

  8. Стамбо
    #10

    освен по-големият пазар, повече произвеждащата икономика, повечето природни ресурси и т.н. е известно: румънците винаги са били твърди русофоби. И винаги, макар че народът им е лумпенски, селски и цигански като голямата част от нашия, са имали една 100% прозападна интелигенция от много висока европейска класа.Да не забравяме и, че Чаушеску разстрелваше генерали за шпионаж в полза на СССР.На решаващата права към ЕС днес в Букурещ не управляват комунисти, за разлика от тоталната комунизация у нас.Все неща, които обясняват издърпването на Румъния напред в сравнение с Болгарската Задунайка, която чака заповеди от Путинайкин и подведомствените му руски мафии.

  9. anonimus
    #9

    Между нас няма разлика.Според мен и Румъния има абсолютно същите проблеми, като нас, вкл. и съссъдебната си система и борбата с организираната престъпност, както се вижда от статията.Разликата е, че за да не влезем ние в ЕС от 01.01.07г. трябва единодушно решение, а за тях- с квалифицирано мнозинство.За това и критиките към нас са по- остри.И двете държави обаче сме безнадежно закъсали.Дано поне след влизането ни в ЕС се намеси тяхната администрация, че иначе при този потенциал от политици и в двете страни...лошо ни се пише!

  10. Рибаков
    #8

    Единствените страани, които не избраха демократи още тогава. Даже Албания на първите свободни избори би шута на комунистите.Друг е въпросът, че тогавашната опозиция беше инфилтрирана с ченгета, а изборите фалшифицирани.Но ако бяха взели 80%, все пак щеше да падне гарда и сакочувствието на комунетата.Просто народът нямаше достатъчно голям хуй да се мери дори с албанците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.