Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не считам, че има разпад в съдебната система

0 коментара

В никакъв случай не считам, че има разпад в съдебната система. Напрежението се дължи на напълно неоснователните от правна гледна точка внесени искания от група лица, които работят в съдебната система, които оспорват решение на Висшия съдебен съвет, които по същество представляват предложения за издаване на указ от президента. Всъщност ръководителите на трите основни звена в съдебната система - Главният прокурор, председателят на Върховния административен съд и председателят на Върховния касационен съд. Тези искания са неоснователни поради няколко причини, но най-важната е, че в края на краищата правните последици се пораждат от указа на президента, а не от предложението на Висшия съдебен съвет. И аз мисля, че тези, които са направили исканията, съзнават това. Те са тези обаче, които трябва да отговорят на въпроса защо са ги направили. Но именно тези искания според мен внесоха напрежение в момента.

Не знам какво точно е имал предвид г-н Борисов, като призовава политиците да не си играят с държавата. По принцип, така, само слушайки неговите изявления, аз не съм съгласен, защото политиците от парламентарно представените политически сили носят своята отговорност в осъществяването на своите функции, тъй като държавата се състои от три власти. Една от тях е законодателната и те са представени там, а управляващото мнозинство е представено и в изпълнителната власт. Те могат да управляват или да не управляват правилно, те могат да водят правилна или неправилна политика, но те носят своята отговорност. Във всички случаи те не си играят с това. Ако той е имал предвид нещо друго, аз съм готов да дискутирам.

Ако той има предвид, че зад исканията от тези магистрати, които оспорват решенията на ВСС, стоят политици, то може би е добре той да ги назове, за да можем наистина да дискутираме. Ако това е така, аз съм съгласен, че това е изключително непочтено и води наистина до постигане на някакви цели с неполитически средства.

Аз мисля, че ако се правят промени в Закона за съдебната власт, то те трябва да бъдат съобразени с изискванията на Европейската комисия, т.е. тези препоръки, които тя е направила, например въвеждане на конкурсно начало, създаване на център за обучение на магистрати, който да бъде публична институция, но не и да се правят други промени, защото такъв, какъвто е Законът за съдебната власт в момента ,според мен той дава възможност за едно нормално функциониране на съдебната власт и не той е причината за неефективността на съдебната власт.

Ако говорим за ефективност от гледна точка на бързина на правораздаването, трябва да се търсят по-скоро в процесуалните закони и вече в други субективни причини.

По БНР, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.