Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недостигът на места в градините пречи на кариерното развитие на жените

2 коментара
Липсата на места в детските градини оставя извън пазара на труда хиляди жени. Сн. БГНЕС

Липсата на достатъчно места в детските градини и яслите най-вече в София отнема възможността на жените да участват пълноценно на пазара на труда. Дългото майчинство – в някои случаи наложено от липсата места в градините и яслите, забавя кариерното им развитие и намалява доходите им.

Децата и кариерата

Този проблем не е ограничен до България. "Отглеждането на деца е сред основните причини за забавянето на кариерата на жените", отбеляза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в тазгодишната си реч за състоянието на съюза.

Според представители на неправителствения сектор в България не се взимат каквито и да е мерки за решаването на този проблем.

"Не мисля, че в България се взимат каквито и да било мерки по темата, тъй като правата на жените рядко са приоритет. България обикновено се хвали с двугодишното майчинство, но за нас в Българския фонд на жените (БФЖ) то е изключително проблематично, тъй като не е съпътствано от никакви други мерки. Първо, за две години жените почти изцяло отпадат от пазара на труда, деквалифицират се, а все още малко работодатели, камо ли в публичния сектор, имат програми за връщане след майчинство – т.нар. onboarding, гъвкаво работно време и т.н. Ползите или вредите от толкова дълго майчинство остават неизследвани в дълбочина", коментира Надежда Дерменджиева от БФЖ.

Според нея по икономически причини, но и заради полови стереотипи, в България жените поемат почти изцяло грижите за децата и излизат в отпуск по майчинство. Това води до още по-ниско заплащане, както и до икономическа зависимост от партньора. Тази зависимост в случаите на домашно насилие в семейството е фактор, който понижава шансовете за спасение на жената от връзката. Тя добави и, че поемането на всички грижи за децата, съчетано и с разликата в заплащането между половете (т.нар. gender pay gap), обрича жените на зависимост и бедност.

"Неслучайно има феномен, наречен феминизация на бедността", каза Дерменджиева.

Липсата на детски градини и връзката с икономиката

Проблем с местата в детските градини има в големите градове в страната. Той е особено остър в София, където всяка година неприети са близо 10 000 деца.

В столицата 60% от жените са икономически активни (при 68% при мъжете), като това я поставя на първо място в страната по този показател. През 2021 г. София е създала близо 43% от БВП на България. В столицата БВП на глава от населението надхвърля 45 000 лева, което е над 2 пъти над средното за страната.

Заплатите остават най-високите, а икономиката продължава да расте с по-големи темпове от средните за страната.

На този фон липсата на места в яслите и детските градини в столицата извежда за неоправдано дълъг период около десет хиляди майки от работната сила на града, който формира едва ли не половината от богатството на страната. А София не е единственият град с недостиг на места в градините.

Колко по-малко печелят жените

Както Mediapool писа, през последните двадесет години разликата в заплатите между мъжете и жените в България е намаляла, но въпреки това остава средно 18% в полза на силния пол. Най-съществена е пропастта в заплащането във финансовия сектор, здравеопазването, ИКТ сектора, преработващата промишленост и в сферата на културата, спорта и развлеченията. В тези области заплащането на жените е с над 30% по-ниско от това на мъжете, сочи изследване на Института за пазарна икономика.

Индексът за равенството на половете на Европейския институт за равенство между половете за 2023 г. показва, че страната е последна в целия ЕС в категория доходи на жените.

Според Надежда Дерменджиева по-ниските възнаграждения на жените се дължат основно на полови стереотипи и предразсъдъци. Според нея, колкото повече един сектор се смята за "мъжки", толкова по-добре платен е той. И колкото повече се расте в йерархията, толкова по-голяма става разликата в заплащането между двата пола, тъй като отново "традиционното" схващане е, че директорстването е мъжко занимание.

В България разликата между заплащането на половете е близо до средната за Европа от 13%, като на управленско ниво стига до 30 на сто, а заради всички натрупани проблеми – дълги отсъствия на жените (заради полагане на неплатени грижи за деца или възрастни роднинин и/или заради насилие), ниски заплати, подценяване и неизрастване в кариерата, разликата между пенсиите на жените и мъжете у нас достига даже 40%, каза Дерменджиева. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #2

    Едни плиткоумни политици с по 2 г мозък ни убеждаваха как чрез увеличаване на семейните надбавки ще увеличат раждаемостта. Да, но сред мургавелките, за да гласуват за тях. Малко по-образованите искат сигурност за децата си, да могат да ги оставят в ясли, детски градини, и да ходят на работа. Отмина времето, когато една образована жена ще остане 2 години вкъщи да гледа дете.

  2. Tsvyatko Kovachev
    #1

    то па едно развитие - да си гледат децата , едно нещо имат да свършат , като хората за цял живот ... , га че няма кой да им носи пари и без карирерно развитие ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.