Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Недостойна кампания превръща военните и полицаите в обществен враг"

11 коментара

Недостойна кампания превръща военните и полицаите в обществен враг, а намаляването на средствата за сектора на сигурността вече е довел до сериозен отлив от армията. Това се посочва в декларация на Обществения съвет по въпросите на отбраната, който обединява 19 неправителствени организации в сферата на отбраната.


Според организациите, които се ръководят предимно от пенсионирани военни, тази кампания "под маската на формулата за социална справедливост" се подклажда от определени институции и подкрепя от услужливи представители на медиите и съюзи на работодатели. Целта е да се натрапи на обществото изводът, че единствено намаляването на разходите за сигурност и отбрана и орязване на компенсациите и обезщетенията на кадровите военни е изход от кризата.

 

Неправителствените организации твърдят, че военните вече са демотивирани и има опасност за отбраната и сигурността на страната.

 

"В армията и структурите за сигурност работят живи хора, а не роботи, върху които да се струпват негативите на обществото", се посочва в декларацията.

 

"Вече почти четвърт век системата за отбрана на страната е подложена на безпрецедентен натиск от поредица правителства и всички опити за реформирането ѝ не дадоха положителен резултат. Не се подобри нито състоянието на отбраната на страната, нито беше издигната на по-високо ниво боеспособността на армията, нито осезаемо бяха решени социалните проблеми на военните, военно-инвалидите и военно-пострадалите, ветераните от войните и на тези от резерва и запаса. На такъв натиск са подложени и служителите в МВР и специалните служби", посочват от Обществения съвет по въпросите на отбраната.

 

Въпросителни пред изпълнението на ангажиментите в НАТО

 

Според организацията намаляването на бюджета за отбрана ще блокира участието на България в редица проекти, а неплащането на поети преди задължения за покупка на въоръжения от фискалния резерв допълнително натоварва бюджета на министерството на отбраната, което ще се отрази на изпълнението на плановете и в крайна сметка на боеспособността на армията.

 

Как с предвидените за идната година бюджетни средства за отбрана в размер на 1.2 процента от БВП ще се постигнат задълженията ни към НАТО и военната организация на ЕС. Как ще се поддържат мисиите ни в чужбина и за сметка на какво, как ще се осигуряват другите мисии на трите вида въоръжени сили по подкрепа на населението и националната отбрана или отново ще стигнем до етапа съкращения на армията и орязване на средствата за модернизация и бойна подготовка", коментира председателят на Обществения съвет повъпросите на отбраната (ОСВО) генерал-лейтенант о.р. Кирил Цветков на пресконференция в четвъртък.

 

Отказа от приетите нормативни документи

 

"Предлаганото намаляване на военните разходи по същество е отказ от приетите от правителството за изпълнение стратегии за сигурност и отбрана, Бялата книга и планове за развитие на въоръжените сили и инвестиции в отбраната, които се базираха на по-високо ниво на военните разходи от над 1.5 на сто от държавния бюджет и които със затруднение осигуряваха нуждите на отбраната и изпълнението на военните ни ангажименти към НАТО и ЕС. Под въпрос остава и изпълнението на бъдещия закон за резерва", се посочва още в декларацията.

 

Според неправителствените организации новите решения очертават една неясна перспектива за въоръжените ни сили, която "ще се изроди само в съкращения на техния състав, което бе и същността на досегашните опити за тяхното реформиране".

 

Заплаха за националната сигурност

 

Те посочват още, че отказът от национална сигурност и отбрана пролича и в решението за закриване на държавния резерв и разхвърлянето му между институциите, което допълнително натоварва бюджета им поради ограничените средства и персонал отпуснати им за водене на отчета, съхранението и поддържането на този резерв.

 

От тези действия е застрашена сигурността на гражданите при бедствия и аварии и способността на страната да премине на военно положение, което е недопустимо, противоконституционно и опасно.

 

"Продължават опитите за посегателства върху обезщетенията и възнагражденията, надбавките и поощренията получавани от военнослужащите, полицаите и служителите от службите за сигурност, назовавани неправилно като "привилегии”, които са постигнати в резултат на дългогодишни наблюдения, изследвания и опити във всички страни. Дори в другите напреднали демократични и недемократични страни те са много повече и като количество и като размер", се посочва още в декларацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Никой не е против военните, полицаите и дансаджиите, но в тази криза и те трябва да поемат тежестта й, като бъдат приравнени за пенсия към останалите хора, които ги хранят, както и да им се отнемат 20-те заплати при пенсиониране.

  2. Анонимен
    #10

    Никой не е против служителите от предната линия - полицаи, следователи, съдебна медицина, пожарникари и така нататък. Не може обаче да има същите привилегии за купищата чиновници с огромни отпуски, дето я работят два часа, я не. Ако се реформира добре сектора, ще има и за увеличение на заплатите на тия от предната линия.

  3. Анонимен
    #9

    Преди много години ротният ни командир Михича (капитан Михайлов), Бог да го прости, ни казваше: "Момчета, ние сме един голям гомно-торов завод. Единствената ни продукция минава през канала". Имайте предвид, че ние бяхме един от най-интелигентните родове войска - химически батальон.

  4. Анонимен
    #8

    Така е... Но също така е посегателство върху националната сигурност потъването на всеки български гражданин. Защото пред законите всички сме равни, но в практиката не е така...

  5. Анонимен
    #7

    Кой пък реши да цитира полуумния "експерт" Манол Тенчев, станал дописник на вестник "Дума", след като беше уволнен от Министерството на отбраната, където смени няколко синекурни длъжности?

  6. Анонимен
    #6

    По Конституцията на България не може да има наследствени права върху служебно положение и привилегии! А 99% от фатмаците, джандарите, фуражките и ченгетата са наследтвени крадливи търтеи, абонирани по от комунистически тертип за държавната софра! Трябва да им се дава по една средна пенсия за страната БЕЗ ПРИВИЛЕГИИ - и това им е много!

  7. Анонимен
    #5

    Секторът за сигурност трябва да се трансформира от СеСеСеРейски модел към Западен. Предполагам това на всеки е ясно. За да се случи, трябват ясни правила и много бачкане - а едно от правилата е да не се прелива идеологически обременен състав в новите структури. За момента това правило всячески и във всички институции не се спазва, което и налага извода, че в момента сме в неустановено състояние. Чудя се кога ли ще узрее политическата формация, която да го каже ясно и да го изпълни.

  8. Анонимен
    #4

    Коментара на № 1 и 2 е много ясен и точен.Каква армия,какви 5 стотинки.Ако това е армия всички велики офицери от Освобождението до 60-те г.на 20в.ще се обърнат в гроба -изключвам такива ренегати като Джуров и Семерджиев.Никога Българската АРМИЯ не падала толкова низко да обслужва като спомагателни части и теляци армиите на Сащ,Англия и НАТО.СРАМ и ПОЗОР ЗА ТАКИВА ВОЕННИ В КАВИЧКИ.Един капитан Списаревски би ги заплюл от гроба.

  9. мила
    #3

    тежеста на кризата трябва да се поеме от всички.защо армията и особено полицията да правят изключение.и какво са им съкратили например на полицайте.бюджета им е същия и те непрекъснато си измислят нови разходи.ами да съкращават администрация.след приватизацията на фирми и банки администацията се сви с 2/3.

  10. Анонимен
    #2

    На кого пречи Българската армия?Нищо чудно отбраната да се претопи и да се прати като дирекция в МВР
    Манол ТЕНЧЕВ, майор о.р. от ВВС, експерт по национална сигурност и отбрана | След близо две години и половина престой на Аню Ангелов в МО негативните резултати от политиката на ГЕРБ в тази 132-годишна институция вече са налице. Класически изгражданата ни армия с усилени темпове се свежда до равнището на експедиционен корпус тип лека пехота. Закриват се цели родове войски, други чувствително се редуцират,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.