Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неравенството на доходите расте в 60% от страните, взели заеми от МВФ и Световната банка

6 коментара
Неравенството на доходите расте в 60% от страните, взели заеми от МВФ и Световната банка

Неравенството на доходите е високо и расте в 60 на сто (64 от общо 106) от страните с ниски и средно доходи, взели помощи или заеми от Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка, сочат данни на нов анализ на "Оксфам", разпространен преди започващите днес пролетни срещи на МВФ и СБ, съобщи БТА.

Данните показват, че неравенството на доходите през последното десетилетие расте в 37 страни, включително Буркина Фасо, Бурунди, Етиопия и Замбия и остава високо в общо 42 страни, сред което Гана, Хондурас и Мозамбик.

"МВФ и Световната банка казват, че борбата с неравенството е приоритет за тях, но в същото време подкрепят политики, които вбиват клин между богатите и останалите. Обикновените хора страдат все повече с всеки изминал ден заради намаленото обществено финансиране на здравеопазването, образованието и транспорт. Това лицемерие на високо ниво трябва да бъде прекратено", казва Кейт Доналд, шеф на офиса на "Оксфам" във Вашингтон.

"Миналата година Световната банка за прът път в 80-годишната си история се съгласи да започне борба с неравенството, което е знаков ход. Но ако банката е сериозна в тези си намерения, първият тест за тази политика е как да бъдат отпускани средства на най-бедните страни по света, което ще се обсъжда на пролетните срещи", допълва Доналд.

Дарителските вноски към Международната асоциация за развитие (IDA) на банката, която предоставя грантове или заеми с ниски лихви на най-бедните страни по света, повече от половината от които са в Африка, остават на едно и също равнище през последните години въпреки растящите нужди. Президентът на СБ Аджай Банга призова правителствата на страните дарители да направят следващите вноски към IDA "най-големите за всички времена".

Държавите с ниски доходи са изправени и пред дългова криза, което прави попълването на IDA още по-спешно. Растящите дългови и лихвени плащания отклоняват оскъдните ресурси от ключови сектори като образование, здравеопазване и социални грижи и заплашват да подрият трудно постигнатите цели на развитието. Въз основа на анализите на СБ "Оксфам" твърди, че страните, отговарящи на изискванията да получават помощи от IDA, са свръхзадлъжнели и е необходимо близо половината (45 на сто) от дълговете им да бъдат опростени.

По-високи данъци върху доходите и състоянието на богатите може да събере трилиони долари, за да попълни недостига в IDA и дупките във фондовете за развитие и борба срещу промените на климата в страните с ниски и средни доходи. Срещата на финансовите министри на страните от Г-20 във Вашингтон в рамките на пролетните среща може да изиграе важна роля при реализацията на тези инвестиции. Бразилия, която сега председателства Г-20, се обяви за глобален план, гарантиращ, че свръхбогатите ще плащат своята част. Франция подкрепи този проект, а всяко глобално споразумение трябва да гарантира, че свръхбогатите биват облагани достатъчно амбициозно, за да бъде намалено неравенството. Например, годишен нетен данък богатство в размер на 8 процента ще е необходим, за да свие богатството на милиардерите.

"Не можем да се крием зад извинението "не можем да си го позволим" - парите са налице. Те просто не текат в правилната посока. Държавите донори спешно трябва да увеличат вноските си в IDA, а Г-20 трябва да продължи по пътя за постигане на глобална сделка за облагане на супербогатите. Това е част от гаранциите, че богатите страни и богатите хора плащат справедлив дял в битката срещу неравенството и климатичната криза", заключава Доналд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #6

    Това пък що за тъпа статия е? Да не би в страните, дето не са зели заеми от МВФ и СБ да намалява неравенството в доходите? Неграмотна мисирка или поръчков материал, или и двете?

  2. Deus Vult
    #5
    Отговор на коментар #4

    ДругаркЕ Магда, само да Ви напомня, че живеем в 2024 г., не в 1964 г.

  3. magda.shishkova
    #4

    Голяма демагогия е това . Никоя западна и богата страна няма да даде и 1 долар , ако не и се върнат поне 10$. А, на лозунгът "Да помогнем на бедните държави за изхранването на населението" , могат да откликнат малко лаици, но няма да нахрахят бедните сомалийчета и другите.

  4. Deus Vult
    #3

    Огромен проблем в България са все още много силните марксистки разбирания, битуващи в общественото пространство. И Денков седна да се бори с неравенството, с повишение ан МРЗ. Та предлагам на уважаемата редакция, да публикува изказванията на Кристалина Георгиева и да интервюира примерно Красен Станчев по темата. Само ще напомня, че БОГАТИТЕ в света, не са хора, а корпорации.

  5. глас в пустиня
    #2

    Даването на безконтролни пари засилва кражбите и неравенствата и предизвиква граждански войни. Кристалина Георгиева от Международния валутен фонд вероятно това цели.

  6. Udo
    #1

    Тая Кейт Доналд, да вземе да звънне на нашата Корнелия, па да си уредят среща на пенсионерската пейка в градинката и да си приказват, приказват, приказват. Лика прилика са си и няма да искат да станат от пейката цяла седмица. ... например и двете нямат никаква идея как да направят бедните по-малко бедни, но пък имат хиляди идеи как да порежат богатите и ще им трябва доста време да си ги изклюкарят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.