Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нисим Талеб предпочита инвестиции в Европа и не смята, че разпад на еврото ще е "голяма работа"

6 коментара
Нисим Талеб

Авторът на бестселъра "Черния лебед" Насим Талеб каза, че независимо от вероятността за разпад на единната европейска валута, предпочита инвестиции в Европа отколкото в САЩ, отчасти защото еврозоната е с по-добро състояние на дефицита.

Липсата на централизирано управление в Европа е друга причина, поради която инвестициите в Европа са за предпочитане, каза Талеб, който е професор по риск инженеринг в Нюйоркския университет. В издадената си през 2007 г. книга "Черен лебед" Талеб твърди, че историята е пълна с редки събития ("черни лебеди"), които не могат да бъдат прогнозирани от статистическите трендове.

Разпадът на еврозоната "не е голяма работа", заяви Талеб във вторник на среща в Монреал, чиито домакин беше Асоциацията по алтернативен мениджмънт на инвестициите. "Когато това се случи, ще има доста забавни валути. Затова не се страхувам от Европа, от инвестирането в Европа. Страхувам се от САЩ", коментира Талеб, цитиран от агенция Блумбърг.

В края на 2011 г. бюджетният дефицит на САЩ достигна 8.2% от Брутния вътрешен продукт, според данни на правителството. Това е двойно повече от 4.1 на сто, каквото е равнището на дефицита в страните от еврозоната, отбелязва Блумбърг.

"Разбира се, Европа има своите проблеми, но тя е в много по-добра форма в сравнение със САЩ", каза Нисим Талеб, който изказа сходни опасения и по време на конференция в Токио през септември.

Увеличението на лихвените равнища ще направи нещата в САЩ по-лоши, коментира Талеб, който е и ръководител на фонда Universa Investments LP и консултант към Международния валутен фонд (МВФ).

"Лихвите при нас са на ниво нула. Ако лихвите в САЩ се увеличат, можете да си представите какъв ще бъде дефицитът. Европа е като болен човек, който обаче е наясно с това. В САЩ, ние сме болни, но не го знаем. Не говорим за това", посочи Талеб.

Липсата на централизирано управление в Европа работи в нейна полза, смята Талеб, според когото най-доброто нещо е това, че Европа е създала механизъм, по който страните членки спорят една с друга, без да имат "голямо правителство".

"Централизираното управление не работи. В Европа се опитаха да наложат властния Брюксел, но какво става, ако имаш един овластен Брюксел? Имаш и лобита, които успяват да му се наложат", коментира Нисим Талеб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Глас в пустиня!!! Vankata

  2. Анонимен
    #5

    Най после един глас в подкрепа на истината! Провокиран може би от отказа на някои държави да търгуват през долара.

  3. Анонимен
    #4

    Абе малко крайно, ма има нещо вярно - повечето европейски държави могат да фалират и да почнат на чисто без кой знае какви последици, докато ако щатите искат да поддържат долара като световна валута не могат да си позволят да фалират - могат само да го обезценяват. Ама честно казано къде е по-добре да се инвестира - не знам, зависи си от сектора, компанията и т.н. Проблем с лобирането има, ама дали в Европа го няма, не съм много сигурен.

  4. Анонимен
    #3

    Да се сравнява САЩ с Гърция е грешно. Гърците са анархокомунисти без бъдеще. Американците са бизнес ориентирани люде поемащи рискове, умеещи да печелят. Също така американския дълг е 102% който е по-близко до трите големи в европа франция, Германия и Великобритания. Техния дълг е между 80 и 90 процента. Дългът на Гърция двоен....

  5. Анонимен
    #2

    NORAD: всичко това е така но ще стане проблем едва тогава когато света намери алтернатива на $; дотогава и 200% да задлъжнеят САЩ - все тая; които печата(обезпечава) резервната валута винаги ще има това предимство защото за нея винаги ще има търсене (Triffin dilemma) докато някой не измисли и наложи по добри решениия от САЩ в трите области: - политика - икономика - военна не виждам как ще видим нова световна валута

  6. Анонимен
    #1

    САЩ е следващата Гърция: - годишен бюджетен дефицит - повече от 1 трилион долара - 8,75 милиона загубени работни места - 4 долара за галон бензин

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.