Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов имотен данък ще спасява Гърция от фалит

6 коментара
Папандреу и Венизелос

Гърция ще наложи временен данък върху собствеността, за да компенсира недостига на приходи в бюджета си за 2011 и 2012 г., съобщи на извънредна пресконференция в неделя финансовият министър Евангелос Венизелос, цитиран от световните агенции.

Чрез мярката правителството се надява да запълни дупката в бюджета, да задоволи международните кредитори и да си осигури поредния транш от спасителния заем в момент, когато нараства загрижеността в Европа относно членството ѝ в еврозоната, коментира Ройтерс.

Решението на нови данъци върху недвижимото имущество се взема след натиск от кредиторите за бюджетни съкращения. Венизелос за пръв път в неделя призна,че има забавяне в програмата по ограничаване на дефицита.

По думите на финансовия министър данъкът ще струва на гражданите между половин и 10 евро на кв.м. и от мярката се очакват около 2 млрд. евро свежи приходи в държавната хазна. Правителството планира да събере данъка за 2011 г. до февруари чрез сметките за ток на гражданите.

“Това е единствената мярка, която може да бъде приложена незабавно и да даде бързи резултати, защото не зависи от механизма на събиране на данъци”, заяви Венизелос пред репортери. Неговите очаквания са гръцката икономика да се свие през 2011 г. с 5.3%.

Премиерът Георгиос Папандреу заяви, че правителството е решено да продължи с реформите. Няма риск Гърция да фалира, многократно посочи той.

Опозиционни партии незабавно реагираха на новите данъчни мерки и се обединиха в обща позиция,че правителството вместо да извърши съкращения в бюджетния сектор прилага отново “рецептата с данъците”.

Само след три дни в Атина пристига комисия на международните кредитори,които считат,че Гърция не прилага реформите и поставят под съмнение изплащането на спасителния заем, припомня БНР. Инспекторите на ЕС и МВФ искат да чуят как правителството планира да превъзмогне проблемите с изпълнението на фискалните цели, преди да одобрят транш от 8 млрд. евро от спасителния заем в размер на 110 млрд. евро, необходими за оцеляването на балканската страна. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #6

    Няма как имотен данък да подобри положението. Единствен изход - намаляване на разходите. Раздута бюрокрация, високи заплати, ниска производителност, корупция, мързел... Това е Гърция днес. Както и България.

  2. ЛАМБО
    #5

    А кога стотиците хиляди цигански къщи, ЩЕ ЗАПОЧНАТ ИЗОООБЩО да плащат Данък-Сгради и Такса-Смет ?!

  3. И.Иванов, Швеция
    #4

    ГЕОРГИОС ПАПАНДРЕУ ПО ПЪТЯ НАДОЛУ НА ШВЕДСКИТЕ СОЦИАЛДЕМОКРАТИ

    """ По думите на финансовия министър данъкът ще струва на гражданите между половин и 10 евро на кв.м. и от мярката се очакват около 2 млрд. евро свежи приходи в държавната хазна. Правителството планира да събере данъка за 2011 г. до февруари чрез сметките за ток на гражданите.

    “Това е единствената мярка, която може да бъде приложена незабавно и да даде бързи резултати, защото не зависи от механизма на събиране на данъци”, заяви Венизелос

  4. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #3
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  6. Анонимен
    #1

    Е и нашите управляващи да вземат пример от гърците.Баджо и шурето не са наш патент но в държавната и общинската администрация се ширят на воля.А да не забравяме и партиината подкрепа за наши хора. Това ще натежи и при нас като воденичен камък на икономиката ни. Като отидеш в такава институция за някаква услуга те гледат като полезно изкопаемо и все едно си от стъкло,виждат през теб следващият на редицата.А виж работа да свършат не,елате утре да ви връщаме днес,защо не дойдохте вчера.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.