Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов скок на петролните цени заради бурята Рита

3 коментара
Нов скок на петролните цени заради бурята Рита

Цените на суровия петрол скочиха с над 4 долара до 67.39 долара за барел – най- голямото повишение в рамките на един ден от 2001 г. досега – заради притеснения, че тропическата буря Рита може да връхлети по-късно тази седмица американските петролни инсталации в Мексиканския залив, което ще бъде нов удар за индустрията, възстановяваща се след урагана Катрина.

Новият ценови скок става часове след като Шеврон корп., Роял Дъч/Шел ойл и Бритиш петролиъм започнаха да евакуират свои работници от петролните платформи в Мексиканския залив като предпазна мярка срещу очакваното приближаване на Рита. В азиатската търговия цените на лекия суров петрол слабо се понижиха до 67.16 долара.

Сегашната стойност на петрола е 45% по-висока от тази преди година, макар и под рекордните 70.85 долара за барел, достигнати веднага след като ураганът Катрина връхлетя САЩ в края на август.

Притесненията са, че новата тропическа буря Рита, която премина близо до Бахамските острови и продължи към Флорида, до края на седмицата може да се превърне в ураган и да удари Мексико, Тексас или Луизиана.

“Всеки просто гледа Рита”, казва Тетсу Емори, от Мицуи Бусан Фючърс в Токио, цитиран от ББС. По думите му, в момента нещата са по-скоро психологически, но ако Рита приближи Мексиканския залив и наруши производството на петрол, ще възникне реален проблем.

Междувременно на среща във Виена Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) реши от началото на октомври до края на годината да задейства пълния сикапацитет за производство на нефт, за да гарантира стабилността на световния петролен пазар. Резервните производствени мощности на ОПЕК възлизат на около 2 млн. барела петрол дневно. Тези количества обаче са само при търсене от страна на рафинериите. Таванът на добивите на ОПЕК остава непроменен - 28 млн. барела дневно, защото организацията не желае да се стигне до свръхпредлагане.

Анализаторите  са скептични доколко допълнителното предлагане на петрол ще допринесе значително за ограничаване на ценовия ръст.

Някои страни - членки като Венецуела се съмняват дали допълнителното предлагане ще повлияе върху намаляването на цените, тъй като смятат, че има проблем с липсата на капацитет за преработка на суровината.

В доклад, публикуван във вторник, Центърът за глобални енергийни проучвания посочва, че каквито и да е действия от страна на ОПЕК е малко вероятно да доведат до чувствително понижение на цените.

В доклада се повтарят и изводите на Международния валутен фонд, който предупреди, че глобални инвестиции в производството и разширяване на капацитета за преработка на петрол няма да са достатъчни, за да спре повишението на цените в период от пет години. Според МВФ, през този период добивът едва ли ще надхвърли консумацията на суровина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. DANKO
    #3

    ДЕДО ГОСПОД ОТВОРИ ДОКРАЙ КРАНЧЕТО НА ВОДАТАЧИЧКО БУШ СЕ ГЛАСИ ДА ЗАТВОРИ ДОКРАЙ КРАНЧЕТО НА ПЕТРОЛАВОТ ТЕБЯ, КАКВА ДИЛЕМАКАК ЛИ ЩЕ СВЪРШИ ВСИЧКО ТОВА?

  2. Гладен пенсионер
    #2

    Наистина печалбите на нефтопроизводителите са огромни, докато нефтените рафинерии имат по-скромни печалби , главно заради голямата стойност на инсталациите.Престъпна грешка бе продажбата на Нефтохим на кремълските разбойници. Това че те са купили нашата рафинерия(най-голямата в южна Европа) за смешно ниската цена от 100 м. долара естествено не ги задължава те да ни продават бензин, дизел и т.н. на по-ниски цени, по каквито те продават например в Русия и Украйна и др.Така че техните печалби от рафинерията

  3. Сабя
    #1

    Всичко е игра, в която предварително се знаят победителите (едрите петролопроизводители) и победените (всички останали). И в тази игра няма място за чувства и добри помисли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.