Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова газова криза е по-реален за България проблем от тръбопроводите

23 коментара
Нова газова криза е по-реален за България проблем от тръбопроводите

За България като по-реален проблем се очертава нова газова криза през зимата, заради руско-украинските отношения, отколкото медийни казуси със заобикалянето на страната ни от трасето на “Южен поток“ и замяната на “Бургас-Александруполис“ със “Самсун-Джейжан“ през турска територия. Това коментира в четвъртък пред БНР Илиян Василев, бивш посланик в Русия, сега директор на “Делойт България“.

По думите му заради набъбващите въпроси в руско-украинските отношения и предстоящите избори в Украйна, нова газова криза не е задължителен, но е напълно възможен сценарий.

Двете страни имат няколко много трудни за решаване въпроси, наследство на на структурни проблеми в газовите отношения, посочи Василев.

Първият е, че Украйна, както и всички други страни, рязко намали потреблението на природен газ, което я отведе до потенциални претенции от страна на "Газпром" по отношение на клаузата “take or pay“ (вземи или плащай). Освен това Украйна, съвсем в правото си, иска да увеличи транзита, тъй като тарифите са от съветски времена по странни формули, които нямат нищо общо със съвременните, не отразяват инвестиционни и реални разходи. Сега искат да увеличат транзитната такса с близо долар до 2.7 на хиляда кубически метра на сто километра.

Това, разбира се, руската страна не го приема, а Украйна, ако не увеличи транзитните такси, трудно може да финансира модернизацията на своята инфраструктура, какъвто ангажимент пък е поела към ЕС..

Напълно реална е нова газова криза, като проблемът за България е, че от началото на 2009 г., когато беше предишната газова криза, не направи за увеличаване на дебита на газохранилището в Чирен, за да се увеличат възможностите ни за реакция, посочи Василев.

България се научава как да реагира

По повод публикациите в руски медии, че Русия ще заобиколи България с газовите и нефтените си трасета, той коментира, че “българската страна започва като че ли да се научава на какво да реагира и на какво да не реагира, тъй като не може с медии да се прави политика“.

Василев посочи, че подписаният меморандум за разбирателство по включването на трите руски компании в “Самсун – Джейхан“ и пускането на "Южен поток" през турски териториални води на Черно море, за да се заобиколят украинските, няма нищо общо с интерпретациите, които бяха дадени.

Запознатите в детайли със “Самсун-Джейхан“ разбират, че Русия действително не разполага с количества нефт, които излизат в акваторията на Черно море, каза специалистът. Новите количества, които налагат резервни обходни маршрути, идват от Казахстан и те са притежание на американски, казахски компании и единствено “Роснефт“ от трите руски компании, включени в петролопровода, би трябвало да има нефт. “Роснефт“ обаче преди две години прие стратегия за концентрация на усилията ѝ в нефтопреработка в самата Русия и ограничаване на износа, посочи Василев. Така че предметно, като се влезне в детайлите, се разбира, че това просто няма как да бъде проблем за България, както и да се интерпретира, допълни той.

Бившият ни посланик в Русия припомни “приблизително подобния казус за заобикаляне, в кавички, на България чрез "Син поток".

Не сме фактор в решенията на Русия

“И тогава, и сега има още хора, които не разбраха, че България не е основният фактор в решението на Русия дали да заобиколи България или не. Основният фактор и всички тези проекти, за които ние говорим, имат за цел Русия да заобиколи Украйна. И в този процес една или друга политика на България няма основна тежест“, заяви той.

“Има много такива опити за геополитически маневрирания – някои скрити, някои по-открити. България обаче е съвсем в правото си и е логично да следва логиката на своите вътрешни интереси“, заяви Василев.

По думите му българските интереси са по-скоро свързани с изграждането на междусистемните газови връзки с Търция и Румъния, с търсенето на нефт и газ в офшорната зона на Черно море, с развитието на нови газохранилища и капацитети. “Изобщо нашият дневен ред е много по-практичен, отколкото тази медийна голяма енергия, в известен смисъл и суета дали сме някъде или извън хипотезата на сключването на някакви проекти в бъдеще.ние много грешно интерпретираме случващото се понякога в двустранните отношения“, каза още Василев.

"Напълно заобиколими сме"

Според депутата от БСП и бивш енергиен министър Петър Димитров България е напълно заобиколима страна в проекта "Бургас-Александруполис". Той коментира, че за Русия проектът би излязъл по-евтин, ако тръбата не минава от тук, но руснаците не искат да са зависими само и изцяло от Турция в този проект, за да не се получи ситуация, сходна на тази с Украйна от миналата зима, каза още Димитров.

"В момента виждаме какво представлява руската дипломация и руската държава. В навечерието на посещението на нашия министър, омачкване на нашето обществено мнение, в общи линии със заплахи", коментира той руските медийни публикации, предшестващи визитата на настоящия енергиен министър Трайчо Трайков в Москва.

Петър Димитров посочи добронамереното отношение на Турция към Русия, която едва ли не казва на Русия: "Заповядай, направи си "Южен поток" през турски териториални води". Според него това добронамерено отношение е договорено срещу износа на нефт и включването на Русия в проекта "Самсун-Джейхан".

"От тази гледна точка аз се страхувам, че "Бургас-Александруполис" е под въпрос", заяви бившият енергиен министър.

Крайно време е да спрем да се правим на неинформирани и да кажем ще ги правим ли тези проекти или няма да ги правим, но българският интерес е такъв, ето това ние не можем да отстъпим, каза още Петър Димитров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kaka
    #26

    защо още го канят? нали те засраха всичко, че сега и акъл ще дават. тия журналя са се объркали.

  2. бургасец
    #25

    да пропадне всеки руски енергиен проект, особено нефтените, които не само ще ни направят политиците още по-зависими от русия, а и ще ни оставят без плажове и без природа изобщо

  3. Петър I
    #24

    Пешо, Пешо.Време е да замълчиш, че ще те пратим да пасеш овцете, където ти е мястото

  4. МУНЧО
    #23

    БРАВО! ТОЧНО ! ЗАЩО ДА СЕ РИСКУВА ! ПОХВАЛА ЗА АВТОРА!

  5. Станко
    #20

    Много се радвам, че този проект е под въпрос и може да заобиколи България. Руснаците,както и техните български гъзолизци са толкова глупави, че ни плашат с нещо, от което имаме полза.

  6. Българин
    #19

    За щастие нашата страна има определящо геостратегическо местоположение, с което са принудени всички в т.ч. и Русия да се съобразяват. Нали затова ни приеха в НАТО и в ЕВропейския Съюз ?Друг е въпросът, че нито един от трите руски енергийни проекта не е нужен на България.

  7. Факт
    #18

    Лъсна истината, че с постоянните си атаки срещу АЕЦ и нефто-газопроводите, др.Костов обслужва турски икономически интереси.Дано поне са му платили добре, за да не го мислим човечеца, че кара само на една депутатска заплата.

  8. БЕЗПАРТИЕН
    #17

    Единственото, което лъсва е твоя осран руски задник, помияр съветски !

  9. Карина
    #16

    да ви подгрее още малко

  10. prosta smetka
    #15

    Проста сметка:1. Очаквани транзитни такси = 35,000,000 щ.д. = около 25,000,000 млн. евро.2. На какво се равнява това?3. Равнява се на :- 1 турист оставя средно 450 евро/седмица (занижена оценка)- летен сезон - 10 седмици- 25,000,000 евро: 450 = 55,556 туристи почиващи за 1 седмица.- 55,556 туристи : 135 (брой пътници в един полет)= 412 полета до Бургас : 70 (10 седмици) = 5,9 , хайде да закръглим на 6 полета на ден.Горното е за илюстрация колко мижави са очакваните приходи от транзитни такси от нефтопровода

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.