Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новата афганистанска война

0 коментара

Афганистанската война започна - не като полицейска акция за залавянето на предполагаемия кукловод на терора Осама бeн Ладен, не и като другата крайност - масивно нахлуване, а с въздушни удари по военни обекти в афганистански градове. Кабул, Кандахар, Джалалабад са сред целите.Ударени са не само позиции на противовъздушната отбрана, а и електроснабдяването на и без това съсипаната от 22-те години война столица на Афганистан.

Политическите лидери на двете пряко действащи сили президентът на САЩ Джордж Буш и британският премиер Тони Блеър не удостоиха с внимание последните предложения на талибаните, чиято цел без друго беше да печелят време и които нямаха намерения да предават Бен Ладен. Буш и Блеър не искаха, а и не можеха да партнират повече в такава игра за печелене на време. Наближаващата зима скоро може да направи невъзможно това, което вероятно ще последва - акции на специални части на земята.

И двамата не искаха и не можеха да разчитат повече на преговори. Терористичните атентати от 11 септември ясно показаха, че на свързания премного тясно с предполагаемите организатори на атентати режим в Кабул не трябва да се размине само с думи, дипломатически натиск и политическа изолация. Избор нямаше.

Дотук нещата са ясни. Друг въпрос е как ще се развиват нататък. Много зависи от това какво ще е по силите на талибаните. Ако те успеят да мобилизират за съпротива в една отбранителна война по-голямата част от населението на контролираната от тях територия, трябва да се очаква ескалация, до голяма степен сравнима с тази след съветското нашествие от 1979 година. САЩ и Великобритания биха били тогава въвлечени в един продължителен и кръвопролитен конфликт, потърпевш в който ще бъде най-вече афганистанското население, чиято основа за съществуване все повече ще се смалява. Северният съюз е слаб съюзник. Но единодушно е мнението, че политическото разрешение в Афганистан, което е абсолютно необходимо след военния удар, може да бъде намерено само от афганистанци, а не от някаква интервентска войска, колкото и добри да са намеренията ѝ и колкото и убедително да ги излага.

Въпрос е също, какво ще бъде по-нататъшното поведение на новоспечелените съюзници в Азия в борбата срещу тероризма - понятие, което те поначало тълкуват различно. Публикуваните освен това оценки на правителствата не навсякъде са еднакви с настроенията на народа. Ислямската опозиция в Пакистан се надига, независимо че най-изявените ѝ говорители изглежда са неутрализирани от властите. Съседите от Западна Азия положително не са готови да участват във всичко, във всеки случай не в голяма част от онова, което излиза извън удар по предполагаемите терористи.

Който започва война, трябва да има и път за излизане от нея. След войната думата трябва да се даде отново на политиката. С една дума освен планът А , който обхваща военния аспект, трябва да има и план Б за времето след войната. Планирането на мира трябва да почне от първия ден на войната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.