Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ново протестно екодвижение разтърси Лондон

Активисти блокират пътни артерии, катерят се по покриви и се залепват с лепило за сгради

2 коментара
Ново протестно екодвижение разтърси Лондон

Катерят се по покривите на вагоните в метрото, залепват се с лепило за сгради, блокират мостове. . . От понеделник няколко хиляди демонстранти от движението "Бунт срещу унищожението" (Extinction Rebellion) смущават обществения ред в Лондон и биват арестувани със стотици, съобщи Франс прес.

Активистите, които се разпознават по знамената им с пясъчен часовник в кръг, изобразяващ колко спешно е да се спаси планетата, се тревожат от изчезването на животински и растителни видове и възнамеряват да парализират Лондон докато британското правителство не се съгласи да разговаря с тях.

Исканията им са три: правителството "да каже истината" за извънредното положение с климата, да се изготви план за действие за понижаване до нула нетните емисии парникови газове до 2025 г. и учредяването на "граждански събрания", които с помощта на научни становища да се произнасят по климатични въпроси.

Движението охотно цитира Ганди или Мартин Лутър Кинг и залага на ескалация на гражданското неподчинение чрез организиране на радикални, но ненасилствени прояви. В резултат на това полицията вчера съобщи, че в Лондон от понеделник са арестувани 428 души.

"Ние ли сме последното поколение?"

В петък около 15-20 тийнейджъри организираха емоционален протест срещу бездействието на политиците близо до лондонското летище Хийтроу, предаде Ройтерс.

Активистите плачеха и пееха протестни песни в мирен крайпътен протест на около километър от Терминали 2 и 3 на Хийтроу. Десетина от тях държаха транспарант с надпис "Ние ли сме последното поколение?"

"Страх ме е за бъдещето ми. Този страх ми дава смелостта да действам", каза 17-годишният протестиращ Оскар Айдъл.

"Искам да живея в общество, което не е претърпяло катастрофа, където няма да има недостиг на храна, горски пожари и урагани, където хората могат да живеят", каза той.

Голи в парламента

"Хората се чудят защо толкова много хора са арестувани и това им показва, че нещо не е наред", щом има хора, които са "толкова ужасени за бъдещето на децата си", че стигат дотам да нарушават закона, обяснява Стюарт Баздън от Североизточна Англия, който е един от инициаторите на движението.

36-годишният бивш уебдизайнер, който казва, че вече е прекарал една седмица в затвора, организира сесии за "умствена подготовка" на демонстрантите за престой в затвора. Той им разказва "каква е храната в затвора, колко често ще могат да се виждат с други затворници", като важното е да помнят, че са решили да поемат риска да бъдат задържани. И се получава.

"Готова съм да ме арестуват за доброто на децата ми", казва 53-годишната Манда Брукман, дошла от Корнуол, Югозападна Англия, за акция по блокирането на моста "Ватерло" тази седмица. Застаналият до нея Оливър Пейнс се съгласява. Този 68-годишен фермер бе в групичката активисти, които се разсъблякоха насред парламента на 1 април, за да привлекат вниманието на депутатите върху екологичната криза.

Създаденото през 2018 г. движение "Бунт срещу унищожението" започна бунта си срещу британското правителство на 31 октомври на проява в Площада на парламента, отбелязва Франс прес.

Въстание

През ноември то организира първата си голяма акция като блокира мостове в центъра на Лондон. Твърди, че днес присъства в 49 страни и е привлякло младите хора, много от които демонстрираха тази седмица в Лондон.

В британския си сайт то съобщава, че получава дребни дарения от частни лица и по-големи суми от организации като берлинската "Герила фаундейшън" (Guerilla Foundation), която каза на АФП, че е дарила 18 000 евро при създаването му.

"Бунт срещу унищожението" бързо си спечели подкрепата на стотина личности като лингвиста Ноам Чомски, канадската алтерглобалистка Наоми Клайн и индийската писателка еколожка Вандана Шива, които призоваха хората да се присъединят към движението.
Това и направи работещата в Лондон адвокатка Фархана Ямин, специалист по въпросите на околната среда, която беше арестувана във вторник, след като залепи ръката си с лепило за земята пред седалището на петролния гигант "Роял дъч шел".

"Прекарах последните 25 години в писане на доклади, на правни становища. Мислех, че с правото ще можем да се захванем с климатичните промени. Нашата система обаче вече не се опира на разума, на науката или на хората, затова се присъединих към бунта", разказа 54-годишната жена в медиите през февруари.

Колко още ще трае бунтът? Лондон е най-засегнат, но "Бунт срещу унищожението" обеща акции в 80 града от 33 страни за "международния си бунт", който според сайта му ще продължи до 29 април.

Стюарт Баздън вече обмисля следващия етап: как да приспособи тактиките на неподчинение към страни, където "е по-вероятно полицията да използва силови методи"? Какви по-мащабни прояви да се организират още от есента? Той вече има идея: "да се захванем с финансовия сектор".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #2

    Някой отклонява вниманието на британците от единствения им наистина сърдоболен проблем - Брекзит - и пренасочва гневната енергия. Трябва да се провери тази фондация "Герила" с чии средства оперира. Не че климатичните проблеми не са важни, но непосредствено важно - сега в този момент - е друго.

  2. boriana
    #1

    Един идиот беше казал преди 90 год. че демокрация е слаба политическа система. негов събрат беше на същото мнение. но като гледам тези лиг.льовци и аз си казвам, ами слаба е. Да отидат и протестират в Китай страна в която въздухът в големите градове не се диша.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.