Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НСС не е проверявала кандидати за комисията по тайните

0 коментара

Национална служба "Сигурност" (НСС) не е правила проверка на евентуални кандидати за членове на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ), научи Mediapool.bg. Според приетия преди пет месеца закон за класифицираната информацията НСС трябва да провери миналото на петимата членове на ДКСИ преди те да бъдат назначени от Министерски съвет, за да удостовери тяхната надеждност.

Ако всичко се придвижва без много бюрократщина и на ръка, процедурата може да бъде извършена и за ден, имена обаче досега не са ни подавани, съобщи отлично информиран източник от НСС.

Това означава, че управляващите все още нямат готовност да назначат комисията, въпреки че преди само два дни постоянният представител на САЩ в НАТО Никълъс Бърнс и американският посланик у нас Джеймс Пардю специално са поставили въпроса на срещите си с премиера и министрите на отбраната, вътрешната и външната сигурност и правосъдието.

ДКСИ трябваше да бъде сформирана още преди 4 месеца. По закон това трябваше да стане до 4 юни. Поради конфликт на лобитата в политическия съвет на партията обаче процедурата закъсня. Освен това към момента има силен натиск на БСП и ДПС да участват със свои хора в комисията. Кандидатите са свързани с бившата ДС и това притеснява премира, който все още не може да направи окончателния си избор, твърди правителствен източник.

Според появили се информации в пресата ДПС и БСП се опитали да вкарат за шеф на комисията бившия шеф на Държавния архив Кръстю Гергинов чрез вътрешния министър Георги Петканов. Гергинов е бил началник на службата още преди 1989, уволнен е от Филип Димитров през 1992. По Белово време се връща там на поста зам.-началник и окончателно е уволнен от служебния кабинет на Стефан Софиянски. През 1997 той е бил съветник към групата на Ахмед Доган в 38-то Народното събрание. Хора от ръководството на НДСВ отрекоха преди дни, че Гергинов ще стане председател на ДКСИ.

Преди месец депутати от НДСВ също потвърдиха, че е имало опити за вкарване в комисията на хора, сътрудничили на бившите служби. Опитите бяха парирани, но не можем да намерим читави, оплака се тогава жълт парламентарист. Според негов колега пък, НДСВ е изчаквало и решението на Конституционния съд по искането на СДС текстът в закона за класифицираната информация, отменящ нормативния акт за досиетата и закриващ комисията "Андреев" да бъде отменен. След две гласувания на КС преди две седмици искането на СДС бе отхвърлено.

Въпреки това обаче правителството все още няма готовност да назначи петимата членове на органа. Междувременно миналия петък вътрешният министър Георги Петканов подписа правилника за приложение на закона за класифицираната информация и го внесе в МС. Отдавна са готови и специалните проекторешения, с които, заради пропуск в нормативния акт, трябва да бъде закрита комисията "Андреев", а архивът ѝ прехвърлен на ДКСИ. Правителството обаче не може да гласува документите именно поради липсата на органа. Така се стига до абсурдната ситуация комисията по досиетата все още да съществува, макар и без да може да функционира, а членовете ѝ да получават заплати.

Пак заради липсата на ДКСИ има и проблем с контрола на секретната информация в държавните институции. По силата на новия нормативен акт до 4 август трябваше да бъдат назначени служителите, които трябва да я контролират отделните министерства, агенции и областни управи. Тъй като разрешителните им по закон се издават от ДКСИ, в момента функциите на тези служители се изпълняват от главните секретари на министерствата, зам.-министрите, областните управители и други. Българските представители ходят в Брюксел със стари сертификати за допуск до класифицирана информация, издадени от НСС, което вече изнервяло колегите им в Алианса, съобщиха дипломатически източници.

Същевременно тази седмица Бърнс, който начело на внушителна делегация, бе на последно посещение в страната, за да провери готовността на България преди срещата в Прага, заяви, че защитата на класифицицираната информация продължава да бъде "предизвикателство за страната". Посланик Пардю пък каза, че са отделили голямо внимание на този въпрос по време на срещите си с представителите на изпълнителната власт и от американска страна е подчертано, че процесът по изграждане на защитата на класифицираната информация трябва да бъде приключен възможно най-бързо. Настояли са и за бързото сформиране на ДКСИ.

"Въпросът за защита на класифицираната информация е от решаващо значение - очевидно това е една от водещите отговорности на всяка страна - кандидат за НАТО. НАТО е политически и военен съюз и ние трябва да разчитаме на защита на информацията, за да можем да си вършим работата ежедневно", каза още посланик Бърнс. Той подчерта, че по тези причини се поставя огромно ударение върху способността на страните - кандидатки за членство в Алианса да осигурят подобна защита и този проблем ще продължи да бъде един от важните въпроси за дискусии в рамките на НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.