Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЗОК плаща 1.2 млн. лв. за лечение на коронавирус до края на май

4 коментара
НЗОК плаща 1.2 млн. лв. за лечение на коронавирус до края на май

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плати над 1.2 млн. лева за лечение на пациенти с Covid-19 и наблюдение на карантинирани. Това става ясно от оповестени в петък данни от системата за всекидневно отчитане на НЗОК на база заявените от болниците изписани пациенти. Сумите за март и април са вече платени, докато за май предстои да бъдат платени през юни, след като бъдат окончателно обобщени. Като цяло разходите за лечение и карантина на пациенти с коронавирус са много малък дял от общия разход на НЗОК за болнична помощ. Тази година в бюджета на институцията са предвидени 2.2 млрд. лв. за болнична помощ. А средно месечно НЗОК плаща на болниците суми от порядъка на 200 млн. лв.

От 1 март до 24 май по отчет на болниците са лекувани и изписани 1087 души с Covid-19 по клинични пътеки на обща стойност 684 981 лв. Най много са изписаните пациенти през май – 592. Съответно и над половината от общия разход е за май – над 379 хил. лева. През април изписаните пациенти са били 451, а платената за лечението им сума близо 279 хил. лв. През март са изписани едва 44 пациенти и са платени на болниците едва 27 хил. лв. за лечението им.

Почти половината от общия брой пациенти (443) и почти половината от плащанията на НЗОК (280 хил. лв.) са в столични болници, където е най-големият брой заболели с коронавирус.

Отделно от това по две клинични процедури НЗОК е платила или предстои да плати за лечението на 105 души с усложнения. Става въпрос за най-тежките случаи с Covid-19, които са лекувани в интензивните отделения. Най-много тежко болни пациенти са лекувани в болниците в София (37), Пловдив (30) и Ямбол (19).

Отчетените от болниците разходи за всички 105 души до 24 май са общо 203 850 лв. През април болниците са отчели 33 тежки случая с общ разход за тях 47 289 лв., а през май – 72, за които очакват да получат 156 561 лв.

Още 345 832 лв. НЗОК ще плати за карантинирани пациенти в болниците. Създаденият от МЗ ред в извънредното положение предвиждаше, че на в болница се приемат възрастните, хората с хронични заболявания, хората с тежко протичане на заболяването, както и такива, които нямат възможност да спазват изолация в домашни условия, независимо от клиничното протичане на заболяването. Т.е. под карантина в болница бяха поставени и здрави хора, които нямат условия в домашна среда. Това се прилагаше основно в началото на епидемията, както е видно и от справката на НЗОК. Поставянето на пациенти под карантина в болниците става със заповед на директорите на Регионалните здравни инспекции.

Общо от март до май НЗОК ще плати за карантината в болница на 613 души. Най-много – 491 са били изписани и отчетени от болниците през март, като сумата за това е възлизала на 273 650 лв. През април те са били 108, за което НЗОК е платила 63 530. През май е имало едва 14 такива случая и НЗОК трябва да плати за тях 8 652 лв. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #4

    И най-важното - болниците в Канада не са търговски дружества. Те са собственост на публични организации с идеална цел (нетърговски дружества). Тези публични организации обикновено имат и лиценз за оператори на болнични услуги. Или ако нямат такъв лиценз, наемат други оператори на болнични услуги и контролират тяхната дейност.

  2. lindentown
    #3

    България трябва да преобразува здравната си система подобно на тези в Канада, Австралия, Нова Зеландия и т.н.
    Например в Канада няма здравни каси, има нещо като агенции за здравни грижи в отделните провинции. Всеки получава здравна карта, валидна за срок от 5 години, и при подновяването и трябва да докаже, че е бил и в момента е жител на съответната провинция. С нея влиза при личния си доктор, с нея влиза в Бърза помощ, с нея влиза в болница и т.н. От провинциалните такси се финансира здравната система

  3. Клинична пътека "Корона вирус" е значително по-скъпа от "Пневмония". Това принуждава мнозина болници и лекари да предпочетат по-скъпата диагноза и пътека. 20 години търгашеско здравеопазване превърна насила докторите в търговци. И ги принуди да лъжат за да оцеляват болниците им! Те са свикнали да пишат не до там верни диагнози за пари

  4. lindentown
    #1

    Ето защо в България има бизнес интерес да се регистрират и дори вкарват в болници хора с мним "КОВИД-19", на базата на "симптоми". Защото Здравната каса плаща, и то доста добре, за такива кличнични пътеки. По същия начин през лятото всяка година се регистрират и дори вкарват в болница здрави хора, за да се заработят пари по клинични пътеки - и това се видя от интервюто на Люба Кулезич с гл. сестра на Белодробната болница в София. Подобен бизнес интерес има и в страни като Италия, Испания, Франция

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.