Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как се справят българските власти със здравната криза?

21 коментара
Как се справят българските власти със здравната криза?

Чухме самооценката на премиера, че властите са се справили "прекрасно в една много тежка пандемия". Дали е така може да покаже само задълбочен и всестранен анализ на политиките за противодействие на заразата. Тук това не се прави. Цялостната оценка изисква да се отговори на много въпроси като: какво бе направено за профилактиката на рисковите групи; какъв бе ефектът и необходимо ли бе затварянето на цели градове и на практика на цели икономически отрасли; защо извънредното положение късно бе заменено с мерки за ограничаване на клъстерното разпространение на вируса, след като е известно, че то винаги е такова.

Тук се прави само сравнителен анализ на справянето с епидемията по статистически критерии.

Цели на антикризисната здравна политика

Целите могат да се сведат до:

  1. Недопускане разпространението на епидемията и намаляване щетите сред населението;

  2. Избягване на срив на здравната система, за да гарантира достъп до лечение на заболелите;

  3. Ограничаване на икономическите и социални щети.

Рано е да се оценява третата цел, но по отношение на първите две може да се подберат достатъчно информативни статистически критерии и по тях да се прецени в каква степен българските власти се справят с епидемията от Covid 19. Това ще бъде направено чрез сравнение с развитите страни, към които са добавени съседите ни от Югоизточна Европа. Общо са анализирани данни за 40 държави1.

Критерии за оценка на антикризисната здравна политика

Следва да се отбележи, че българските власти не наблюдаваха за дълъг период статистическите параметри и съотношения, които характеризират епидемията. В първите седмици съобщаваха само заразени и починали. Не съобщаваха дори колко са изследваните - това започна някъде по средата на епидемията след настоятелна обществена критика. Затова следва да се има предвид, че: а) След Албания България е провела най-малко тестове на 1 млн. жители сред посочените по-горе страни; б) Сравнителният анализ е по данни от 8 юни 2020.

  1. Критерият за разпространението на епидемията е броят установени заболели на 1 млн. жители. Средният брой за 40-те страни е 1937. България е на 6-та позиция с 392 след най-добре ограничилите епидемията Южна Корея, Словакия, Австралия, Гърция и Нова Зеландия (Китай и Япония не са включени в анализа);

  2. Критерият за непосредствената най-тежка щета от епидемията е броят починали на 1 млн. жители. Средно те са 193-ма. По него нашата страна с 23 души на 1 млн. жители е на 11 –та позиция след най-силно ограничилите тази щета страни;

  3. Критерият за способността на здравната система да не допусне смърт от Covid 19 е какъв процент от заболелите са починали. Средният показател за страните е 5.93%. България (5.9%) се нарежда на 25 -то място. Най-добре представящата се по този показател е Австралия - с 1.4%.

  4. Втори критерий за ефективността на здравната система е процентът починали от общо приключени случаи2, който средно е 7.5%. С 9.4% България е на 26-то място след Северна Македония (8.5%). Първа е Нова Зеландия с 1.5%;

  5. Критерий за ефикасно и бързо справяне на здравеопазването с болестта е процентът на оздравелите сред заболелите лица, който средно е 76.7%. България (56.8%) заема 33-та позиция. По този показател най-ефикасната здравна система е на Нова Зеландия. По-нисък от нас е процентът на оздравелите в Канада и САЩ, където епидемията се разви по-късно, в Северна Македония, Полша, Франция, Гърция и Белгия;

  6. Друг критерий за бързина и ефикасност на здравните власти за справяне със заразата е процентът на активните случаи (клинично и амбулаторно болните) от общо заболелите. Средният показател за страните е 18%. Нашата страна е с 37.4% и се нарежда на 31 -ва позиция. В Нова Зеландия и Черна гора този процент е нула.

Швеция, Нидерландия, Великобритания и Испания не дават данни за изчисляване на последните 3 критерия.

Заключения

  • Рано наложеното извънредно положение, предшествано от две грипни ваканции на учениците, ограничи разпространението на епидемията в България. Поради тези причини разпространението и най-тежката щета у нас от Covid -19 са относително и абсолютно ниски. Това заключение не се отнася за страничните жертви от епидемията. Предприетите мерки доведоха до спиране или отлагане на планови операции, до ограничен достъп до здравни услуги на хронично боледуващите, до самоубийства, тревожни разстройства, домашно насилие и посттравматичен стрес.

  • Здравната система на страната е под средното ниво на останалите по своята ефективност и ефикасност. Според данните от националната информационна система, лечението у нас се проточва по-дълго, по-рядко постига желания резултат и следователно, натоварването на бърза помощ, на РЗИ и на инфекциозните отделения на част от болниците е по-голямо.

Общият отговор на въпроса, как се справяме досега с епидемията, оставям за читателя.

1 Списък на държавите, чиито данни са анализирани: Нова Зеландия, Черна гора, Люксембург, Хърватия, Швейцария, Словения, Сърбия, Норвегия, Австрия, Ирландия, Малта, Германия, Дания, Австралия, Словакия, Южна Корея, Естония, Финландия, Израел, Кипър, Италия, Литва, Босна и Херцеговина, Румъния, Албания, Чехия, Латвия, Унгария, Франция, Канада, Португалия, България, Северна Македония, Полша, Гърция, Белгия, САЩ, Швеция, Нидерландия, Великобритания, Испания.

2 Приключени случаи са оздравелите плюс починалите от Covid 19.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отсносно Кризата Още не е минала, нека да не викаме хоп, преди да сме скочили. Кога, че имаме чувството, че е минала. Когато сме ваксинирани против тази болест. Относно Костов Супер Относно Боко Гюн Сюратлия...на бегееца освен да се не мине, другата му грижа е да не настине, ерго да не се зарази. Страхът от заразата и умирачка блокираха за малко бацила на генетичната глупост на бегееца. За малко, но го блокирата Относно Филка Русофилка Наистина, е важно да си взимате медикацията редовно.

  2. Филка Русофилка
    #20

    - Oтнocнo „тpeвoжнитe paзcтpoйcтвa“ нa гpaдcкитe интeлeктуaлци: Пpoф. Кaнтapджиeв пpипoмни, чe никoгa нe им e пpeпopъчвaл дa cи cпиpaт xaпчeтaтa; - Oтнocнo „oгpaничeния дocтъп дo здpaвни уcлуги“: Пpeди джипитaтa ce oплaквaxa, чe пeнcиoнepитe вceки дeн им нoceли лaiнoтo cи зa изcлeдвaнe и тaкa икoнoмиcвaли oт кeнeфи. Пo вpeмe нa „пaндeмиятa“ джипитaтa cи oтдъxнaxa; - Oтнocнo „caмoубийcтвaтa“: Нe e лoшo дa ce пocoчaт нeгoлocлoвни дaнни. Пo вpeмe нa „пaндeмиятa“, кaктo пpecтъпнocттa и кaтacтpoфитe, тaкa и oбщaтa cмъpтнocт peкopднo нaмaляxa. Пoлзaтa oт пo-чecти пoдoбни учeния e oчeвиднa! :)

  3. Филка Русофилка
    #19

    Кocтoв дa изключи oт мoдeлa cи 3-тe пoкaзaтeли нa бaзa „пpиключeни“, „oздpaвeли“ и „aктивни“ cлучaи, щото не знае дaли във вcички дъpжaви ca eднaкви кpитepиитe зa „пpиключeни“, „oздpaвeли“ и „aктивни“. Мнoгoкpaтнo бeшe кaзaнo, чe у нac бoлнитe ce изcлeдвaт и cлeд cpoкa нa лeчeниe. Cмятaт ги зa излeкувaни и ги ocвoбoждaвaт oт кapaнтинa caмo, aкo нe cа виpуcooтдeлитeли - често пъти след повече от 1 мeceц. Пopaди гoлeмия бpoй зapaзeни, в чужбинa нe мoгaт дa cи пoзвoлят дa ги дъpжaт тoлкoвa вpeмe. И мaлкo здpaвни cиcтeми мoгaт дa пpaвят зa 1 дeнoнoщиe „бaвни“ ANTI-PCR тecтoвe кaктo у нac.

  4. Коментарът е изтрит в 18:38 на 13 юни 2020 от автора.
    #18
  5. Realist
    #17
    Отговор на коментар #9

    Я пак! Личните контакти на Симеон какво? Помогнали за влезем в Евросъюза?! Ти наистина ли вярваш в това? Егати заблудената овца...И нещо ми куца в приказките ти - спомням си, че съм чел твои писания, дето казваш, че живееш в Америка. Сега пък ни в клин, ни в ръкав имаш щастието да я гледаш Европа-та от самото ѝ сърце. Дет викаше Парцалев в една класическа комедия: "Сиги на кого да вервам - на Вича или на огледалото?" При теб дори няма алтернатива - когото и да изберем - все си си ти.

  6. Jordan*
    #16

    Какъв професионален анализ! Няма място за сравнение с банкяджийския лукумджия! Само един неграмотник може да не оцени разликата!

  7. Entdecken
    #15

    Явор - Комуниста от Герман - пак се осмели да се изкаже след многомесечно мълчание за да се забрави как хвалеше пРезидента на путин - Румен Радев...Не че има нещо лошо но един и същи "човек" да се зомбира по Костов и по Радев едновременно - Те такова животно нЕма ! - е казал Шопа...

  8. andrei
    #14
    Отговор на коментар #3

    Дъбили са само тези, които се хващат на легендата ти на "Костовист" от Германия.Нито си в Германия, нито знаеш немски, нито си костовист, а си легендиран трол.Що се отнася до твоите почти 100 одобрения - слагате си ги тролския колцентър от различните лаптопи и профили.Лично съм наблюдавал, как в определени моменти скачат одобренията.И понеже вече нямате много работа във форума, слагането на плюсове на самите себе си,с които отново се опитвате да се легитимирате, е просто част от дневната норма.Това не са реални одобрения на истински участници във форума.

  9. Практик от София
    #13

    "Дали е така може да покаже само задълбочен и всестранен анализ..."

    Задълбочен и всестранен анализ могат да правят само държавници и професионалисти като Иван Костов.

    Какво ще ни даде евентуален вътрешен одит на тема "Епидемията" ?
    Гербаджийско четене на евангелието по гяволски, изопачаване, лъготене и тупане по гърдите - нищо друго!
    Ако одиторски екип от източното полукълбо - тайванци, южнокорейци и новозеландци - извърши проверка на управленските действия и бездействия по време на коронавирусното

  10. Valpet
    #12

    Отново за тези, които не са против елементарната статистика:

    Така нареченият процент на смъртност от инфекция (Infection Fatality Rate) се обозначава с IFR и се пресмята по формулата

    IFR = брой на починалите/брой на всички заразени,

    От тази формула произлиза традиционния подход за справяне с всяка епидемия, който се осъществява в две направления:

    1. Фокусиране на карантината върху болните и хората в рисковите групи (старчески домове, болни на домашно лечение, хронично болни и пр.). По този начин

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.