Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обявено е извънредно положение в общините по Дунав

19 коментара
Обявено е извънредно положение в общините по Дунав

Правителството обяви кризисно положение в общините по поречието на река Дунав в четвъртък. Някои от селищата вече са залени.

Министерство на бедствията и авариите е възложило на кметовете в застрашените общини да информират населението от потенциалната опасност, да създадат организация за бързата му евакуация и да сигнализират със сирени за прииждащите води.

Застрашена от заливане е помпената станция, която снабдява с питейна вода Лом. Електрическите табла на сградата се намират на сантиметри от речното ниво и ако нивото се вдигне, подаването на вода към 30- хилядния град ще спре. Определена е рисковата от заливане територия на града, в нея попадат едно училище, две детски градини и една детска ясла. Там са и железопътната гара, съдебната палата, и жилищни сгради, в които живеят 6 хиляди души. Вече са наводнени градският парк и площадът между хотел "Трансимпекс" и митницата. Регистрираното ниво при Лом е 934 см.

Изграждането на временни диги в района на пристанище Лом, където се намира най-ниската част на града ще продължи през цялата нощ. Започва строителството на четвъртата дига с дължина 300 метра и височина 120 сантиметра.

Мокро петно с площ 100 кв.м. се появи на защитната дига до Безмитната зона във Видин. Екипи от Гражданска защита са затиснали с чували пясък застрашения участък. Това засега е първото петно – сигнал, че водата пробива защитната дига край Видин, уточниха екипите на Гражданска защита, които наблюдават мястото. Специалистите уточниха, че няма опасност да бъдат залети градските части на Видин, ако изградените постоянни съоръжения удържат налягането на реката. Към 17.00 часа нивото на реката до града е 941 см.

Близо 70 военнослужещи от Белене са били пренасочени към Видин, за да помогнат при евентуално усложняване на ситуацията.

В Оряхово също е регистрирано просмукване на вода през дигата на Дунав. В Никопол са наводнени всички сутеренни помещения на болницата, поликлиниката, читалище, детска градина и 28 жилищни сгради в най-ниската част на града, близо до брега на реката.

Министърът на вътрешните работи Румен Петков изпрати и полицаи да наблюдават покачването на водата и на всеки 6 часа да информират да го информират за обстановката. Освен до министъра на вътрешните работи, информацията ще бъде изпраща на президента Георги Първанов, председателя на Народното събрание Георги Пирински и премиера Сергей Станишев.

В района на хидровъзела “Железни врати” (на сръбско-румънска територия –б.р.) дори е изпратен един офицер от МВР, който да следи изпусканите количества вода.

По нареждане на президента Първанов, директорът на националната служба “Пожарна и аварийна безопасност” ген. Кирил Войнов се среща с ръководството на противопожарната полиция на Сърбия и Черна гора.

През следващите дни се очаква рязко увеличаване на нивото на Дунав в българския участък, съобщиха от министерството на бедствията и авариите. От МОСВ уточниха, че покачването на реката ще продължи до края на април.

Българската армия вече бе приведена в готовност да се включи за овладяване на кризисни ситуации във връзка с прииждащата вълна.

От държавното дружество “Напоителни системи” уточниха, че е създадена организация за преодоляване на евентуално преливане или поддаване на изградените диги. Започнало е надграждане на съоръженията в критичните места. Ековедомството предупреди, че има опасност от свлачища в района на изградените диги, заради просмукване на вода през земно-насипните диги.

Нивото на река Дунав край Оряхово и Козлодуй се покачва със сантиметър на час, страната ни очаква оперативна информация от Румъния и Сърбия за нивото на река Дунав и за изпусканията от хидровъзелът “Железни врати” съобщи в Козлодуй министърът на бедствията и авариите Емел Етем.

В Русе започнаха да се подготвят за евентуално връщане на водите обратно към пречиствателната станция за отпадни води. В района на порт Силистра, където вече реката е преляла, са поставени полицаи, за да предотвратят евентуална злополука, като спират достъпа на любопитни граждани до залетите от зони.  

За последните три часа нивото на река Дунав при Видин се задържа на 940 см., уточниха от Гражданска защита в 15 ч.

Управителят на "Напоителни системи" – Видин Александър Цветков съобщи, че по информация на дежурния оператор на хидровъзела "Железни врати", масираното изпускане на вода ще продължи още няколко дни. Той обаче увери, че дигите в града могат да издържат нива до 990 – 1000 см.

Александър Цветков предупреди, че състоянието на техническите средства е на предела на възможностите.  

Основната помпена станция, която се използва за отводняване на града, е в експлоатация от 1943-та година, откогато е и оборудването и. Предприети са всички възможни действия да не се допусне аварийна ситуация.

Директорът на „Гражданска защита” Анатолий Цанов съобщи, че  временните земно-насипни диги ще издържат при високо ниво на реката в продължение на 15-20 дни. 

Учебните и детските заведения във Видин са затворени в четвъртък, а много хора напускат града и заминават при близки и роднини по селата. През нощта жители на Видин изнасяха покъщнина на по-горните етажи.

През последните дни от магазините изчезнаха минералната вода, хляба и някои консерви. Магазини и ресторанти затварят и няма да работят.

В сръбския участък нивото на Дунав продължава да се покачва и се очаква в петък правителството да обяви извънредно положение в три области около Войводина. Там нивото на река Тиса продължава да се покачва. Най-тежко е положението при град Тител, където Тиса достигна най-високото развинище от 804 см. за последните 40 години.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gogi
    #19

    произведената от болшевиките работническо-селската интелигенция която ни управлява сега толкова може.Да се наводняваме, да ни крадат, да ни лъжат, и да ни предават.Никой не обича и не му пука за хората

  2. Някои
    #18

    от селищата вече са залени

  3. Justice
    #17

    Филанкишиевска работа! Няма сносно виждане по темите!

  4. Агент Мунчо
    #16

    Всички депутати и министри - на бригада за изпълнение на историческия призив на почитаемия форумджия ВЕЛИЗАР!

  5. DGD
    #15

    Ееех, една надеждица си имахме - Иван Костов да ни пре-проектира Дунав, но и той не го направи. Абе докога ще си отиват управляващите без да си свършат работата, а? :)

  6. Minka
    #14

    Цигани от близките район се стичат към бетстващите райони, за да мародерстват. Видинчани не се изнасят, а напротив. Стоят, за да си пазят домовете. Това е самата истина. Питайте хората и не пишете заглавия на изуст.

  7. Кольо Фичето
    #13

    През 1986 година стартира работата по един голям международен проект, между България и Румъния. става дума за хидротехническия възел ХТК "Никопол-Турну Мъгуреле". Той щеше да защити надеждно българския бряг, работих като гл.проектант по него затова знам, но през 1989 год. бе преустановен и забравен. Вече никой не го споменава, вдигна се шум около атомната на Белене, но и там явно нещата опират само да интереси и далавери. Българският бряг по р.Дунав се нуждае от препроектиране и ново строителство в много от участъците си. Отводнителната система в дунавската низина също се намира в окаяно състояние. Абе, докога сульо и пульо ще ни управляват?

  8. Кольо Фичето
    #12

    Проектант съм на кеьовата стена за защита на Тутракан, посторен апрез 1984 год. от един изключителен строител по р.Дунав - Марин Стоянов, от гр.Силистра. Тогава тай беше р-л на Трансстрой Русе, клон Силистра. Сега е частен предприемач. Последното място, където Дунава би преляла, ще бъде именно при гр.Тутракан, да не се хваля, че това е невъзможно да се случи. Сега край Етем трябва да има съветници именно като строители от класата на Марин Стоянов, а не зам.министри от по на 25 години, какъвто й е

  9. Роси
    #11

    Сутринта чух много интересен коментар на Кирил Войнов, че нямало никакво изпускане на води и че няма опасност от наводнение, а това го измисляли от м-вото на Е.Е. Следя с интерес покачването на водите, но и реакциите на дамата - бедствие.

  10. ГеМеТо
    #10

    Сега е момента България да стане инициатор и организира създаването на международно представителство/орган на страните по р.Дунав, което да е отговорно и се занимава със всички въпроси отнасящи се до сигурността на реката. В края на краищата обединена Европа е и това, а не саво нейните комисари и чиновници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.